• DOLAR
  %0,18
 • EURO
  %0,17
 • ALTIN
  %1,40
 • BIST
  %3,14
Sıhhatli ve Doğru Makyaj Tarifi

Sıhhatli ve Doğru Makyaj Tarifi

Makyaj kuşkusuz hoşluktaki en büyük takviyecilerimizden biridir. Fakat yapılan makyaj kusurları ilerde cildin sıhhatini kaybetmesine ve estetik açıdan makûs bir görünüme neden olur. Makyajın hasarlı tesirlerinden korunabilmek için makyajın nasıl yapılması ve nelere dikkat etkeniz gerektiği hakkında bilgileri kesinlikle öğrenmelisiniz. Her geçen gün artan estetik evhamlar, hoş görünme isteği, yaşlılık belirtilerini saklama ve daha genç […]

Makyaj kuşkusuz hoşluktaki en büyük takviyecilerimizden biridir. Fakat yapılan makyaj kusurları ilerde cildin sıhhatini kaybetmesine ve estetik açıdan makûs bir görünüme neden olur. Makyajın hasarlı tesirlerinden korunabilmek için makyajın nasıl yapılması ve nelere dikkat etkeniz gerektiği hakkında bilgileri kesinlikle öğrenmelisiniz.

Her geçen gün artan estetik evhamlar, hoş görünme isteği, yaşlılık belirtilerini saklama ve daha genç görünme hevesi kozmetik piyasasını canlandırarak, bakım ürünleri yanında, kamuflaj ürünlerinin de büyümesine neden oldu. Özellikle bayanların seçimi olan makyaj malzemelerinin kullanımı yavaş yavaş erkeklerin de seçimi olmaya başladı. Şahsi bakım ürünleri açısından en ön sıralarda yer alan makyaj malzemelerinin ne kadar doğru kullanıldığı tüm dünyada münakaşa mevzusu. Bu ürünlerin sıhhatli olup olmadığı kesin olarak hala öğrenilmiyor. Belirsizler dünyasında en azından doğru yapılması gerekenler mevzusunda hepimizin şuurlu olması gerekiyor.
Memorial Etiler Tıp Merkezi Cildiye Kısmı ’nden Uz. Dr. Zerrin Baysal, şuursuz makyajın cilde hasarlı tesirleri hakkında bilgi verdi ve sık makyaj yapanlara cilt sıhhatinin korunması için tekliflerde bulundu.
Makyaj malzemelerinin en büyük yan tesiri alerjik tepkinler. Özellikle surata sürülen fondöten, pudra ve far malzemeleri alerjiye daha çok neden olan malzemeler. Bu tehlikeyi yasaklamak için ne yapmalı?
Evvel test edin Bu ürünleri almadan evvel test ürünü alıp kullanmakta fayda var. Bir ürün 72 saat sonra rastgele bir alerjik tepkine yol açmazsa, ilerleyen günlerde alerji büyüme olasılığı düşüktür, ama yeniden de olabilir. Özellikle duyarlı tene sahip olanlar dikkatli olmalı.
Makyajla uyumamak çok ehemmiyetli Uygulanan ürünler yüzde uzun zaman kalmamalı. Özellikle uyurken kesinlikle bir sabunla yıkanmalı, ıslatıcı sürülmeli. Bu tepkinlerden sakınmak için, fazla derecede makyaj yapmamak, makyaj ürünlerini kullanmadan evvel cildi arınmak ve ıslatmak yeniden uyulması gereken kaideler…
Yanlış makyaj sivilce ve siyah nokta yapar Makyajın öğrenilen en ehemmiyetli yan tesirlerinden biri de komedondur. Gerek “siyah nokta” olarak öğrenilen sarih komedonlar, gerekse de “kapalı komedon” olarak öğrenilen “beyaz nokta”ların oluşmasında en büyük hisse, şuursuz kullanılan makyaj malzemelerinindir. Birey ten tipine uygun olmayan ürünleri kullandığında gözenekler tıkanır, tıkanmış gözenekler içinde biriken yağ yüzde iltihaplı sivilceye ya da komedonlara neden olur. Cilt tipini iyi öğrenmek kuru tene sahipse yağlı ürünler kullanmak, yağlı cilde sahipse su bazlı ya da matlaştırıcı ve de yağ emici ürünler kullanmak gerekir. En iyisi, profesyonel bireylerin teklifine uyarak alınan ürünleri kullanmaktır.
Cildiniz ıslatıcıyı emdikten sonra makyaj yapın Renklendirici ürünler olan allık, far, maskara, dudak boyası ve öteki ürünlerin kullanılmasında da dikkat edilmesi gereken kaideler var. Surata uygulanan bir ıslatıcıdan hemen sonra uygulanacak makyaj malzemeleri ciltte güzel olmayan görüntülere neden olur. Bu surattan ıslatıcının emmesini beklemek lazım.
Dudak Boyası dudağınızı kurutabilir Fazla ve su bazlı dudak boyasılar bazen dudakta çatlamalara ve kurumalara neden olur. Bunu yasaklamak için dudağa ya yağ bazlı bir ıslatıcı sürülmeli ya da yağ bazlı dudak boyasılar kullanılmalıdır.
Nebatsal ismi altında satılan ürünler bile cilt sıhhatinizi bozabilir Maskaralar ve farlar, yüzde görülen alerjik tepkinlerin en ehemmiyetli nedenidir. Bir ürüne karşı büyüyen tepkin genelde bir başka ürüne karşı da büyüyebilir. Bu gidişat, tenin hoşgörüsünün düşük olduğunu gösterir. Bazı duyarlı tenli şahıslar yaşamları süresince makyaj ürünleri kullanamayabilir. Tabii, mineral, nebatsal ürünler başlığı ile pazarlanan ürünlere karşı dahi alerjik tepkin büyüyebilir. Çoğu zaman yapılan alerji testleri de bu mevzuda bireylerin hoşgörüyüz olduğunu gösterir.
İyi arınılmayan cilt erken kırışabilir Yapılan yanılgıların başında yapılmış makyajın arınılmaması kazanç. Tende kalan makyaj ürünleri, tenin kalınlaşmasına, erken buruşukluklara, gözeneklerinin genişlemesine, tenin mat ve homojen olmayan renk farklılıklarına neden olur. Bu surattan uygun bir ürünle makyajın çıkarılması makyaj yapmak isteyen birey için zorunluluktur.
Güneş altında ya da karlı havada makyajla gezmeyin Güneşlenme, uzun yolculuklar, kayma, çok sıcak civarda bulunma yarıyıllarında makyaj yapmamak daha uygundur. Özellikle makyajlı tenin güneşe maruz kalması renk farklılıklarının en ehemmiyetli sebeplerinden biridir. Yüzde kahverengi, siyah görünümünde pigment dalgalarının ortaya çıkmasına neden olur.
Yolculuk esnasında yapılmış yoğun makyajlar, kaza ya da oluşabilecek ten zararlarında enfeksiyona yol açar. Özellikle yoğun sürülmüş maskaralar gözde kornea yırtıklarına neden olabilir.
Arkadaşınızın makyaj malzemesini kullanmayın Bir başkasının makyaj ürünlerini kullanmamak dikkat edilmesi gereken en ehemmiyetli kaidedir. Bu sayede şahsi enfeksiyon casuslarının şahıstan bireye dağılması söz mevzusudur. Hele bireyde sarih yara varsa bulaşıcılık tehlikeyi da ha da çoğalır. Kozmetiklerin yanı gizeme kozmetikleri uygulamak için kullanılan fırça, pamuk, sünger gibi casusların birden fazla birey tarafından ortak kullanılması, şahıslar arası mikropların dağılması açısından büyük bir sorundur.
Makyaj yapmadan evvel ellerinizi yıkayın Kozmetikler uygulanmadan evvel eller kesinlikle yıkanmalı, uygulanacak ten kesinlikle pak olmalıdır. Uygulama aparatları muhtemelse tek kullanımlık olmalı, fırçalar ise arınılmalı ve de sık sık değiştirilmelidir.
Makyaj malzemelerinizi doğru muhafaza edin Ürünler kullanım direktifine göre uygulanmalı, kapakları sıkıca kapatılmalı, sıcak civarda yakalanmamalı özellikle vasıta içinde , kullanım zamanı geçmiş ürünler atılmalıdır. Güneşe ve sıcağa maruz kalmış ürünler, gözetici maddelerini kaybederler. Bu da ürünşan kullanım zamanının eksiltir. Erken bozulmasına, bakteri üremesine neden olur.
Cilt yaralarınızı makyajla kapatmayın Ten tamlığını bozan yara, sıyrık, enfeksiyon, ekzema gibi bir gidişat varsa bu bölgelere makyaj yapmaktan sakınmak gerekir. Aksi takdirde enfeksiyon büyüyebilir yada problemin daha da şiddetlenmesi söz mevzusu olur.
Çocuklarınızı makyaj malzemelerinizden uzak tutun Özellikle çocukların çok erken yaşta başlayan süslenme istekleri, hasarlı olabilecek neticeler doğurabilir. Bu surattan minik çocukların makyaj ürünlerinden uzak yakalanması doğru olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır