• DOLAR
  %0,03
 • EURO
  %0,00
 • ALTIN
  %0,04
 • BIST
  %0,68
Boyundaki Kırışıklık ve Lekeler İçin Önemli Tavsiyeler

Boyundaki Kırışıklık ve Lekeler İçin Önemli Tavsiyeler

Bayanlar geniş dekolteler giymeye bayılır. Belirli bir yaştan sonra bacaklarını, kollarını sevmeyip gizleseler dahi, dekoltelerden sevmeye devam ederler. Bir akrabam, tüm gençliği süresince “boynum kalın” diyerek, ne kışın ne de yazın yakasız bluz giymemişti. Ancak yaşı ilerleyince gevşedi. Ona sebebini sorduğumda bana yanıtı, “Boş vermişim dünyaya” oldu ve kahkahayı bastı. Hakikatinde menopoz kasvetleri, ateş basmaları, […]

Bayanlar geniş dekolteler giymeye bayılır. Belirli bir yaştan sonra bacaklarını, kollarını sevmeyip gizleseler dahi, dekoltelerden sevmeye devam ederler.
Bir akrabam, tüm gençliği süresince “boynum kalın” diyerek, ne kışın ne de yazın yakasız bluz giymemişti. Ancak yaşı ilerleyince gevşedi. Ona sebebini sorduğumda bana yanıtı, “Boş vermişim dünyaya” oldu ve kahkahayı bastı. Hakikatinde menopoz kasvetleri, ateş basmaları, ani terleme nöbetlerinden sonra sıcağa tahammülü kalmamıştı ve nasıl göründüğü de, artık pek umurunda değil gibiydi… Bence dekoltesi kırışmamıştı ve sarih yakalı kıyafetler boynunu daha düzgün gösteriyordu. O da bu gidişatın sevincini çıkarıyordu! İşin reeline bakacak olursak, boynumuz genelde çok ivedi kırışır. Hatta suratımızdan evvel bize hıyanet eder. Boyun teni surat teninden daha ince ve daha duyarlıdır. Güneşderi olağanüstü derecede etkilenir. Öte yandan suratımıza oranla çok daha fazla baskı altındadır. Gün süresince kıvrılır, katlanır, biçimden şekile girer. Gece yatarken dahi aynı baskı devam eder.
Dik durmak ehemmiyetli Gün süresince başımızı eğeriz. Her türlü işi yaparken; okurken, yazarken, düşünürken, bilgisayar başında boynumuz her zaman öne doğru eğilir. Sonunda kat kat kırışır ve yatkın olanların gıdıları da gelişir. Masa başında, saatlerce başımız öne eğik olarak çalışmak hem buruşukluk, hem de kireçlenme açısından mahzurludur. Siz en iyisi başınızı her zaman dik tutun. Bunu sağlamak için sırt ve omuzlarınızı da dik yakalamanız gerekir ki, bu tam duruşunuzu ve beden dilinizi pozitif güzergahta tesirler.

Yatış biçimine dikkat Yüksek yastıklar suratımızın ve boynumuzun kırışmasına hatırı sayılır katkıda bulunur. Size önerim, yastıksız ve sırt üstü uyumanız. Uykuda durmadan sağa sola dönerseniz cildinizde yastık izleri kalır. Bu izler zaman içinde yer edip buruşukluk haline kazanç. Saten bir yastık kullanırsanız izler eksilir ama yeniden de zamanla tazyikten oluşan çizgiler oluşabilir. Bedeninizin biçimini alan visco yastıklar hem suratınızı hem boynunuzu katlanmaktan korur. Sırtüstü yatmak için, seyahatlerde kullanılan ve boyuna takılan şişme yastıkları da kullanabilirsiniz. En azından bir havluyu kıvırarak boynunuzun altına koyabilirsiniz. Bu tedbirler hem sağa sola dönmenizi eksiltir, hem omurganızı dinlendirir hem de boyun, dekolte ve suratınızda kat yerleri oluşmasını önler.
Güneş büyük düşman Boyun ve dekoltemiz güneşte en kolay kuruyan, kirletilen ve kırışan bölgemizdir. Güneş ve fazla solaryum tesirini ilk evvel boyunda gösterir. Boyun teni kısa vakitte kalınlaşır, vahşileşir ve kırışır. İşin enteresan tarafı suratımıza kat kat kremler süreriz ama bir haylimiz boyun ve özellikle dekoltemizi bu bakımdan yoksun ederiz. Oysa güneşderi koruma, surat arınma ve ıslatma ismine yaptığımız her şeye hatta peeling’ler ve maskelere boyun ve üst dekoltemizin de gereksinimi vardır. Geçen hafta araba kullanırken boynumuzun, dekoltemizin korunmasız bir halde güneşe maruz kaldığına hatta denk olmayan bir biçimde tek taraflı yandığına değinmiştim.
Parfümler Parfüm şişesini elimize aldığımızda ilk yaptığımız hemen boyun kenarlarına ve göğsümüze sıkmaktır. Oysa parfüm, güneşe karşı hassasiyetimizi ciddi miktarda artırır. Özellikle yaz aylarında, boyun bölgesine parfüm sürmeyin. Boyun ve göğüsteki kirlerin çoğu parfümlerin yapıtıdır. Geceleri parfüm sürdüğünüzde sabah duş almadan güneşe çıkmayın.
İnce uzun boyunlar daha kısmetli Boynumuzun natürel biçimi buruşukluğun yaradılışında çok tesirlidir. Kalın ve kısa boyunlarda çocukluktan itibaren, hafif yatay çizgiler oluşmaya başlar. Bu çizgiler giderek derinleşir. Hele çene minikse boyunda biçim bozulmaları ve gıdı daha fazla dikkat sürükler. İstenirse çene dolgu veya takmayla geliştirilip kamufle edilebilir. Yuvarlak suratların boynu genellikle kısadır. İnce, uzun boyunlar hareketten daha az etkilendikleri için daha geç kırışırlar ve tam rehabilitasyonlara daha iyi cevap verirler.
Boyun gençleştirme Boynumuzu gençleştirip hoşlaştırmanın bir hayli usulü var. Ama her şeyden evvel günlük bakım, yatış biçimi ve güneşderi koruma kazanç. Gereksinime göre bir hayli usulden faydalanılabilir. Estetik cerrahi, botox, dolgu teknikleri, ışık rehabilitasyonu Foto IPL, Mikro Dermabrazyon, Karbossi Terapi, peeling çeşitleri gibi. Ancak bunların bir hayliyi için güzü beklemek gerekiyor, bu mevzudaki detayları o zaman yazmak üzere erteliyorum. Botox veya dolguya gereksiniminiz varsa her mevsimde faydalanabilirsiniz. Masaj boyun için çok verimlidir ve mevsimi olmayan tesirli bir rehabilitasyondur. Masaja cilt pembeleşinceye kadar devam edilmeli, sonra maske veya kompres ile cildi dinlendirmeye geçebiliriz.
Boyun maskeleri Yaz mevsiminde cildinizi tahriş etmeyecek, güneşe karşı hassasiyetinizi çoğaldırmayacak bir boyun maskesi ile kompres önerebilirim…
* Patates maskesi: Pişmiş patatesi ceddip ezdikten sonra bir yumurta sarısı, bir çay kaşığı bal, bir çay kaşığı zeytinyağı ilave edip bir lapa haline getirin. Bu karışımı bir bandaj bezi veya tülbent içine koyup boynunuza sarın. Suratınız yuvarlak ise 20-30 dakika, ince ise 10-15 dakika kadar bekletin. Bu maskeyi haftada iki kere uygulayabilirsiniz.
* Dinlendirici kompres: Bir kabın yarısına soğuk süt koyup üzerini su ile doldurun. Başka Bir Deyişle yarısı süt yarısı su olan bir karışım hazırlayın. Sonra büyükçe bir pamuk parçası ile boynunuza birkaç kere kompres yapın. Ardından soğuk su ile yıkayın. Bu kompres anında tesir eder. Boynunuz daha diri ve pürüzsüz görünür.

Yafta Beden Bakımı boyun buruşukluğu boyundaki kirlere çözüm teklifleri boyun buruşukluğunu önlemek için usuller boyun buruşukluğu nasıl giderilir?

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?