• DOLAR
  %0,44
 • EURO
  %0,24
 • ALTIN
  %0,18
 • BIST
  %1,45
Burun Estetik Operasyonu (Rhinoplasti)

Burun Estetik Operasyonu (Rhinoplasti)

BURUN ESTETİĞİBurun estetiğiSuratın bütün merkezinde olan burun, surat güzelliğini en çok etkileyen yapıların başında gelir. Surat surata yapılan görüşmelerede bakışların odaklandığı noktada yer alır. Burun güzelliği surat güzelliğine aşırıdan bir değer katarken, burundaki şekil bozuklukları da bir o kadar rahatsızlık verir. Bu yüzden estetiğin ön plana çıktığı günümüzde burun estetiği ameliyatlarının da önemi her geçen […]

BURUN ESTETİĞİ
Burun estetiğiSuratın bütün merkezinde olan burun, surat güzelliğini en çok etkileyen yapıların başında gelir. Surat surata yapılan görüşmelerede bakışların odaklandığı noktada yer alır. Burun güzelliği surat güzelliğine aşırıdan bir değer katarken, burundaki şekil bozuklukları da bir o kadar rahatsızlık verir. Bu yüzden estetiğin ön plana çıktığı günümüzde burun estetiği ameliyatlarının da önemi her geçen gün artıyor.
Burun estetiği nedir?
Burnu şekillendirmeye yönelik yapılan estetik burun ameliyatına rinoplasti denir. Estetik burun operasyonu ile burun ucu yeniden şekillendirilebilir, burun büyüklüğü çoğaldırılıp, azaltılabilir, burun delikleri küçültülebilir, burnun dudakla ve alınla oluşturduğu açılar üzerinde oynama yapılabilir. Burun estetiği, burundan nefes alma problemleri olduğu gidişatlarda, kesinlikle septoplasti, konka rezeksiyonu gibi nefes alma problemlerini çözmeye yönelik girişimler ile birlikte yapılmalıdır. Estetik burun ameliyatlarında burun estetiği kadar, fonksiyonel önemi de göz arkasını edilmemesi gereken bir konudur. Bu yüzden zaferli bir burun estetiği ameliyatı sonucu, burun surat ile geçimli olmalı, burun yapısındaki değişiklikler fazlaya kaçmamalı, natürel bir burun görüntüsü sağlamalı ve aynı zamanda nefes almayı da rahatlatmalıdır.
Burun estetiği operasyonlarının zafersı, kişinin burnu ile ilgili şikayetlerini ve beklentilerini doktoruna doğru bir şekilde ifade etmesine bağlıdır. Bu yüzden burun estetiği operasyonu ile ilgili beklentilerinizi ve burnunuza ait sorunları karşılıklı konuşun, sizin tarifiniz ve beklentiniz, yapılacak burun ameliyatının planlanması konusunda yolu çizecektir. Reel ötesi ya da harikuladeiyeti hedef alan beklentilerin, kişide hayal kırıklığı oluşturması muhtemeldir. Bu nedenle burun estetiği ameliyatından sonra harikulade bir görünüm değil de, daha iyi ve geçimli bir görünüm beklentisi içinde olan kişiler yapılan ameliyattan memnun kalırlar.
Burun Estetiği İçin İyi Bir Adaymıyım
Ben, harikuladei tutma beklentisi içinde olup, mevcut durumlarından daha iyiyi, daha hoşi kabullenecek bilince sahip olmayan kişileri burun estetiği için uygun aday olarak görmüyorum. İyi bir burun estetiği adayı, harikulade arayışında olmayıp, mevcut burnundan daha iyi olanını kabullenebilmelidir. Biz estetik cerrahların belirlemiş olduğu SIMON tipi hasta grubu yani, S=Single Bekar,I=Immature Olgunluğunu kazanmamış, M=Male Erkek, O=Overexpectant Reel ötesi beklentileri olan, N=Narcissistic Narsistik kişilik yapısı rinoplasti için uygun sayılmazlar. Bedensel sağlığı yerinde, kişilik gelişimini bitirmiş, uygun yaşa gelmiş, psikolojik vaziyeti normal olup reel ötesi beklentileri olmayan kişilerde, burun, surat ile geçimli durmuyorsa ve ilk bakışta dikkati sürükleyecek şekilsel bozukluğu ya da fonksiyonlarıyla ilgili sorunlar varsa rinoplasti için uygun olduğunu söyleyebilirim.
Genellikle estetik cerrahlar ergenlik çağındaki gençlerin gelişmeleri sürecinde burun estetiği ameliyatlarını erteleme taraftarıdır. Hem kemik gelişimi, hem kişilik gelişimi dikkate alındığında gençlerde rinoplasti yaşının alt sınırı 17-18 olarak kabul edilir. Burun estetiği yaşının ise üst sınırı yoktur.
Hangi Şekillerde Burun Estetiği Olabilirim
* Burnunuz suratınüze göre normalden daha büyük görünüyorsa, * Yandan bakıldığında burun kemiğiniz kambur görünümlü ve dışa doğru çıkıntılıysa, * Önden bakıldığında burnunuz normalden daha genişse, * Burun sağa ya da sola doğru eğri ve eğri duruyorsa * Burun delikleri genişse ya da asimetrikse, * Burun ucu alta sarkıyorsa, çok kalın ya da genişse, * Burnunuzda şekil bozukluğuyla birlikte nefes almakta zorlanıyorsanız ameliyat için uygun sayılırsınız.

Estetik Burun Operasyonu Rhinoplasti
Rhinoplasti nedir,
Rhinoplasti,estetik emelli olarak burun şeklinin düzeltilmesi için yapılan operasyondur.
Ameliyat yaşı,
Estetik burun operasyonu yaptırmak için hem anatominin hem de ruhsal yapının olgunlaştığı vasati 18 yaş alt sınırdır.
Ameliyat öncesi görüşme,
Ameliyat öncesi görüşmede;nefes alma vaziyetinu ve burun iç yapılarını değerlendirmek için endoskopik muayene yapılır.Hastanın burun fotografları çekilip bilgisayar üzerinde ameliyat sonrası oluşacak olası şekil görülür.
Ameliyat tekniği,
Ameliyatta burun kemikleri zarif kesiciler ve mikromotor ile kesilip-törpülenerek şekillendirilecek,kapalı tenik özelliği olarakta burun dışınızda iz kalmayacaktır.
Burundan nefes alma güçlüğü, septum deviasyonu denen burun orta duvar eğriliği ile yaşanmaktadır. Bu gidişatlar tespit edilirse ameliyat sırasında düzeltilecektir.Septorhinoplasti operasyonu olarak adlandırılır
Ameliyatta ihtiyaca göre,hump dediğimiz burun üstündeki çıkıntı çıkarılır,burundaki eğrikik düzeltilir,burun sırtı, burun ucu, burun delikleri şekillendirilir, burun içindeki kesiler kendiliğinden eriyen iplerle kapatılıp burun dışına özel bantlar yapıştırılır ve bir hafta kalacak plastik atel yerleştirilir.
Ameliyat sonrası verdiği rahatsızlıklar nedeniyle tampon kullanılmaz.
Anestezi cinsi ve ameliyat süresi,
Ameliyat genel anestezi altında yapılır,vasati 2-2,5 saat sürer.
İyileşme süreci, Ameliyat sonrası ilk gün surata soğuk uygulama ve basit ağrı kesici ilaçlar hastayı rahatlatır.Hasta 1 gece hastanede kalıp ertesi gün eve döner. Ameliyattan 2-3 gün sonra en fazla olmak üzere hafif bir ödem şişlik ve morluk oluşabilir ki,bu da sonraki günlerde süratle geriler. Ameliyattan vasati 5.-7. gün sonra burun üzerindeki plastik atel ve bantlar çıkarılır. Ameliyattan takribî 5-7 gün sonra normal hayata geri döner,yolculuk yapabilir ve işinize başlayabilirsiniz. 10-15.günlerde yürüyüş şeklinde sizi fazla yormayacak aktiviteler yapmanızda fayda vardır.Ancak,tempolu egzersiz ve yüzmeye başlama zamanı ameliyat sonrası 3.ya da 4.hafta olmalıdır. Gözlük kullanımı vasati 1.ayda hafif çerçeveli bir gözlükle başlanabilir.Lens kullanan hastalar,ameliyat sonrası 2-3.gün lenslerini kullanmaya başlayabiliyorlar. Burnunuza travma alabileceğiniz sporlara ve dalmaya 2.aydan önce başlamamalısınız. Burun şeklinin bütün olarak oturması vasati 3-6 ay olacaktır. Ameliyatın komplikasyonları,
Ameliyat sırasında; septum delinmesi olabilir ki,bunun o anda bütünir edilmesi faydalıdır.İleride burundan nefes almada ses gelmesine sebeb olabilmektedir.
Burun kemik ya da kıkırdaklarından fazla çıkarılması ya da burunun fazla küçültülmesi veya geliştirilmesi olabilir.
Ameliyattan hemen sonra kanama olabilir ki,kanamanın cinsine göre hekiminiz işlem yapar.
İyileşme döneminizde,suratınüzde özellikle üst dudakta,burun ucunda şişlikler ve tembellikler olabilir ki, bunlar zaman içinde gerileyecektir.
İlerki dönemlerde burun içi mukoza yapılarında yapışkanlık meydana gelebilir ki, nefes almada yarattığı problem nedeniyle bir cerrahi işlemle düzeltilmesi gerekebilir.
Tıbbi kaynaklar %10 oranında ameliyat sonrası revizyon dediğimiz cerrahi işlemler gerekebileceğini, revizyon cerrahisi için ideal sürenin ameliyattan 1 sene sonra olması gerektiğini bildirir.
Burun ameliyatlarında zafer,
Kişiye bağlı değiştirilemez etkenler olarak; kişinin yaşı,anatomik yapısı ve yara iyileşmesine vucudun verdiği reaksiyon galibiyeti pozitif ya da olumsuz yönde etkiler.Burun cildinin ince olması,burun kıkırdak yapısının kalın olması,burun büyüklüğü suratıyla fazla orantısız olmaması ve tüm surat hatları orantılı olan kişilerde zafer oranı artarken,burun cildinin yağlı ve kalın olduğu,burun kıkırdaklarının ince olduğu,surata göre çok büyük ya da çok minik bir burun ve suratın totalindeki orantısızlık ya da asimetri zafer şansını azaltabir.Kişiye bağlı olarak;daha önce operasyon ya da travma geçirmiş olmak,iyileşme döneminde gerekli özeni göstermemiş olmakta zafer şansını etkileyebilir.
Kişinin suratı ile orantılı büyüklükte,simetrisi bütün,bakıldığı zaman hoş gözüken ancak ameliyat yapılmış olduğu fark edilmeyecek kadar natürel duran ve nefes alma problemi olmayan burun ideal burun olarak tanımlanabilir

Etiket Burun Estetiği Burun estetiği nedir ? Burun Estetiği İçin İyi Bir Adaymıyım Hangi Şekillerde Burun Estetiği Olabilirim Estetik Burun Operasyonu Rhinoplasti Rhinoplasti nedir Burun Estetiği Ameliyat yaşı Burun Estetiği Ameliyat tekniği Burun ameliyatlarında zafer oranı

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?