• DOLAR
  %0,13
 • EURO
  %-0,18
 • ALTIN
  %-0,03
 • BIST
  %0,02
Cildinizin Neme İhtiyacı Var

Cildinizin Neme İhtiyacı Var

Cildin Yumuşak ve Dayanıklı Olması İçin Neme Lüzumu Var Cildin yumuşak ve dayanıklı olması için neme lüzumu vardır. Ancak, kış aylarında bu nemi yakalayabilmesi güç olur. Ayrıca merkezi ısıtma sistemleri de cildi aşırısıyla kurutur. Banyo yapmak ve havluyla çok iyi kurulanmak da, cildin nemini alan nedenlerdir. Banyo yapmak cilde geçici olarak nem verir ama cildin […]

Cildin Yumuşak ve Dayanıklı Olması İçin Neme Lüzumu Var
Cildin yumuşak ve dayanıklı olması için neme lüzumu vardır. Ancak, kış aylarında bu nemi yakalayabilmesi güç olur. Ayrıca merkezi ısıtma sistemleri de cildi aşırısıyla kurutur. Banyo yapmak ve havluyla çok iyi kurulanmak da, cildin nemini alan nedenlerdir. Banyo yapmak cilde geçici olarak nem verir ama cildin gözetici yağlı katmanını alarak uzun vadede daha çok nem kaybına neden olur. Bunun yanında kimyeviler, kozmetikler ve diuretikler, antihistaminikler, isotretinoin roacutane gibi bazı ilaçların kullanımı da kuruluk nedeni olabilir. Sigara kullanımı da cildi besleyen kılcal damarları daraltarak yeterince oksijen ve besleyicilerin taşınmasını maniler. Kuruluğa ve cildin natürel görünümünü bozarak buruşuklukların oluşmasına yol açar.
Kimlerde cilt kuruluğu görülür?
Cilt kuruluğu herkeste görülebilir; özellikle yaşlılıkta çoğalır. Ayrıca tiroid problemleri, diyabet ve egzama, sedef hastalığı, atopik dermatit gibi bazı cilt hastalıklarının seyrinde kuruluk en keskin belirtilerden biridir. Ayrıca bayanlarda erkeklerden daha fazla oluştuğu ve şikayetlerin menopozdan sonra çoğaldığı kollanmıştır.
Mevsim farklılıkları cilt kuruluğu üzerinde tesirli midir?
Mevsim farklılıkları cilt kuruluğuna neden olabilir. Yukarıyada bahsettiğimiz gibi kışın kuruluk çoğalır ama yaz aylarında da çok güneş altında kalan bireylerin ciltlerinde, öteki hasarlı tesirlerle beraber çok ciddi oranda cilt kuruluğu da oluşur.
Soğuk ve sıcak, ciltte nasıl tesirler yaratır?
Çok sıcak kadar çok soğuk da ciltte kurutucu tesir yapar. Ayrıca ani ısı farklılıklarından da sakınmak gerekir. Soğuk tesiriyle cilt yüzeyindeki nem basitlikle yok olur. Şayet rüzgar da ilave edilirse kuruluk tablosu çok daha rahatsız edici hale gelebilir.
Cilt kuruluğu nasıl anlaşılır? Bulguları var mı?
Hepimizin cilt yüzeyi yağ bezleri tarafından salgılanan natürel yağlı bir katman ile kaplıdır. Şayet bu katman kaybolursa cilt kuru, pullanmış ve hatta çatlak, kızarık hale gelebilir. Bunlar kuru bir cildin en sansasyonel bulgularıdır.
Yiyecekler cilt kuruluğunda tesirli olur mu?
Ne tip beslenme ciltte kurumaya neden olur? Gıdalar da cilt kuruluğunda tesirlidir. Vitaminler ve esansiyel yağlardan zengin perhiz önerilir. Sebzeler, meyve, balık ve nebatsal yağların balanslı bir biçimde alınması lüzumludur. Düşük yağlı perhizler belki bedenimizi inceltici tesir yapabilir ama cildimiz için hasarlıdır. Esansiyel yağların yeterli oranda alınması çok ehemmiyetlidir.
Kızarmış gıdalar ve fazla ölçüde hayvansal protein alımından sakınmak gerekir. Sodalı, içkili ve kafeinli meşrubatlardan da uzak durmak ehemmiyetlidir. Kafeinli meşrubatlar idrara çıkmayı çoğaldırarak çok fazla ölçüde su ve mineral kaybına; dolayısıyla cilt kuruluğuna neden olur. Günde en az 1.5 litre kafeinsiz ve içkisiz akışkan harcanması gerekir. Bu sebeple su içilmesi çok ehemmiyetlidir.
Sabun kullanmak cildi kurutur mu?
Sabun kullanmak cilt yüzeyini kaplayan natürel yağ katmanının kaybına neden olacağı için cildi kurutur.
Makyajın cilt kuruluğunda keskin tesiri var mı?
Şayet cilt tipine uygun olmayan makyaj mahsulleri kullanılırsa ve bu mahsuller ciltten iyi arınılmazsa kuruluğa neden olabilirler.
Cildin kurumasını önlemek için ne yapmak gerekir?
Duş yapıldığı sırada ılık su ve vazelinli ya da zeytinyağlı arınıcılar veya duş yağları kullanılmalıdır. Duş süresi 15 dakikayı geçmemelidir. Küvette uzun vakit kalmak da cilde kurutucu tesir yapar, o sebeple küvette yıkanma önerilmez. Cildi kuru olan bireylerin keseleme, ovuşturma gibi operasyonları uygulamaması yerinde olur. Yıkanma operasyonu için yumuşak bir sabunluk yeterlidir. Duş aldıktan sonraki ilk 3 dakika içinde cilt fazla kurulanmadan yalnızca hafifçe havlu ile temas ettirildikten sonra uygun bir ıslatıcı krem uygulanmalıdır.
Yaşlılarda banyo operasyonunu haftada bire indirmek en iyisidir. Pamuklu çamaşırlar ve elbiseler önerilir. Çamaşırlar yumuşak deterjanlarla ve muhtemelse en az kimyevi temasla, mesela yumuşatıcı dahi kullanmadan yıkanmalıdır. Cildimiz kadar konutlarımızın ıslatılması da ehemmiyetlidir. Merkezi ısıtma sistemi olan konutlarda radyatörler üzerine ya da yakınına su konulması; etrafa nem sağlayacak özel geliştirilmiş buğu verici aletlerin kullanılması, kurumayı önleyici aktif bir önlem olabilir. Yatılan odanın sıcaklığının da fazla olmamasına özen gösterilmesi gerekir. Böylece nem kaybı önlenmiş olur. Tam öteki hasarlı tesirleri yanında, güneş ışınlarının kurutucu tesirinden de uygun bir güneş gözeticisi ile cildi gözetmek gerekir. Aynı tesirlerin solaryum ile de oluşabileceği ustan çıkarılmamalıdır. Kuru bir cilde sahip olanlar ya da yarıyılsal olarak cildi kuruyanlara neler önerilebilir?
Ne stil bir bakım yapmalılar?
Özellikle kış aylarında ellerinde ve suratında kuruluk sebebiyle kızarıklık ve çatlaklar oluşan bireylerin belli eldiven, atkı kullanması; ıslatıcı el ve surat kremlerini umursamama etmemesi gerekir. Buna karşın kuruluk, çatlama, kızarıklık ve hatta kanamalar oluşursa bir dermatologdan destek almak gerekir.

Yafta Cildin Yumuşak ve Dayanıklı Olması İçin Neme Lüzumu Var Kimlerde cilt kuruluğu görülür? Mevsim farklılıkları cilt kuruluğu üzerinde tesirli midir? Soğuk ve sıcak ciltte nasıl tesirler yaratır? Cilt kuruluğu nasıl anlaşılır? Bulguları var mı? Cilt Kuruluğu Nedir Yiyecekler cilt kuruluğunda tesirli olur mu? Sabun kullanmak cildi kurutur mu? Makyajın cilt kuruluğunda keskin tesiri var mı? Cildin kurumasını önlemek için ne yapmak gerekir? Cilt Kurumaması için Ne stil bir bakım yapmalılar?

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?