• DOLAR
  %0,15
 • EURO
  %0,30
 • ALTIN
  %0,35
 • BIST
  %-1,07
Cilt Tipinizi Testlerle Bulalım

Cilt Tipinizi Testlerle Bulalım

Hoşluk merkezlerinde ya da parfümerilerde hangi bakım ve arınma ürünlerini kullanmanız gerektiğini soruyor musunuz? Yaftaların üzerindeki klasik, alıngan ve karma cilt tiplerinden hangisinin size uygun olduğunu uzun uzun düşünüyor musunuz? Lüzumunuz olan yağsız, yoğun içerikli ya da hafif jel formunda bir ürün mü? Alttaki testte, tüm bu suallerin,merak ettiklerinizin yanıtlarını bulabilirsiniz. 1- Paklik sonrasında cildim […]

Hoşluk merkezlerinde ya da parfümerilerde hangi bakım ve arınma ürünlerini kullanmanız gerektiğini soruyor musunuz?
Yaftaların üzerindeki klasik, alıngan ve karma cilt tiplerinden hangisinin size uygun olduğunu uzun uzun düşünüyor musunuz? Lüzumunuz olan yağsız, yoğun içerikli ya da hafif jel formunda bir ürün mü? Alttaki testte, tüm bu suallerin,merak ettiklerinizin yanıtlarını bulabilirsiniz.
1- Paklik sonrasında cildim geriliyor. a- Evet b- Zaman zaman c- Asla
2- Cildimi arındıktan kısa bir vakit sonra cildim parlamaya başlıyor. a- Evet b- Yalnızca T bölgesi c- Hayır
3-Cildimin tipi…
a- Pürüzsüz b- Klasik c- Gözenekli

4- Makyaj yaptığımda cildim kepekleniyor.
a- Evet, güçlü bir biçimde b- Zaman zaman c- Hayır
5- Cildim ısı farklılıklarına fazla tepkin veriyor.
a- Evet b- Seyrek c- Netlikle
6- Cildim çabuk yağlanıyor.
a- Evet b- Seyrek c- Hayır
7- Cildim çoğu zaman kaşınıyor, yanıyor ya da kızarıyor.
a- Evet, sıkça b- Çok seyrek c- Hayır
8- Güneşe çıktığımda cildim yanıyor.
a- Süratli b- Arada sırada c- Seyrek
9- Suratımda buruşukluklar var.
a- Evet b- Çok az c- Hayır
10- Yanaklarımda kılcal damarlar var.
a- Evet b- Az c- Hayır
Değerlendirme
Cilt tipi: 1
Alıngan, dolayısıyla kuru cilt a’lar çoğunluktaysa
Cilt pakliğine sıkça gerginlik hissiyle karşılık veren bir cildiniz var. Gözenekleriniz ufak ama cildiniz çabuk kuruyor ve özellikle ağız kenarı, göz etrafı ve breyin bölgesinde erken ihtiyarlama belirtileri var. Alıngan ciltler yanmaya, kızarıklıklara ve kaşıntıya maruz kalıyor. Isı farklılıklarında çabuk tepkin gösteriyor.
Bakım teklifleri: Parfüm içerikli bakım kremleri, beden losyonları ve duş jelleri size göre değil. İçkili cilt paklik ürünleri de cildinizi yakarak tahriş eder. Alıngan ciltler için geliştirilmiş bakım ürünlerini ve bebek ürünlerini seçim edebilirsiniz. Ayrıca AHA ve meyve asidi bileşenli kremlerden de cildi alınganlaştırdıkları ve incelttikleri için uzak durmalısınız. Peeling ürünleri de dikkatli olmanız gereken ürünler arasında. Şayet gerçekten çok hassas bir cildiniz varsa, bu cins ürünlerin ayda bir defa uygulanması yeterli. Kış aylarında en çok lüzumunuz olan şey yağ. Dolayısıyla ıslatıcı maskeler cildinize ekstra nem kazandırır.
Cilt tipi 2
Banalden karma cilde b’ler çoğunluktaysa
Klasik cilt, harikulade bir cilttir. Asit koruma mantosu ve kan dolaşımı neredeyse hatasızdır. Parlar, gergin değildir, pürüzsüz ve yumuşak bir dokusu vardır. Cilt pembemsi ve sıhhatli bir görünümdedir. Karma ciltler ise çoğunlukla çene, btümörün ve alın bölgesini içine alan T bölgesinin yağlandığı bir cilt tipidir. Suratın kalan kısmı ise bu bölgeye oranla daha kurudur. Yanaklarda ise geniş bir bölgeye dağılmış kılcal damarlar kollanır.
Bakım teklifleri: Bu cilt tipine sahip iseniz fazla alıngan olmadığı için uğurlu sayılabilirsiniz. Ama klasik ve karma cildin asla kaldıramadığı şey fazla bakımdır. Özel bitki içerikli bakım kürlerinden uzak durmalısınız zira cildin balansını bozabilirler. Derinlemesine bir paklik ise bu cilt tipleri için kaçınılmazdır. Karma cildin, değişik bir bakıma gereksinimi vardır. T bölgesine siyah noktaların yaradılışını yasaklayacak paklik sonrasında içki içerikli bir surat toniği kullanın. T bölgesi paklik maskesini seçim ederken, yanaklar ise ıslatıcı maskeye lüzum dinler.
Cilt tipi 3
Yağlı ve siyah noktalı cilt c’ler çoğunluktaysa
Pakliğin hemen ardından tüm surat parlamaya yatkındır. Geniş gözeneklere sahiptir. Çizgiler ve buruşukluklar ihtiyarlamayla birlikte ortaya çıkar. Siyah noktalardan ve sivilcelerden davacıdır.
Bakım teklifleri: Bu cilt tipinin alıngan ve derinlemesine bir bakıma gereksinimi vardır. Siyah noktalar için, devireme jeli ya da salisil asit kapsayan arınma ürünleri kullanmanızda fayda var. Kullandığınız surat toniği içki içerebilir. Haftada bir defa yapılan peeling hem cilt yüzeyindeki ölü ten hücrelerini pakler hem de gözeneklere yerleşmiş olan lekeleri temizletir. Arınma maskeleri de süratli ve tesirli neticelerle harikulade bir cilt yaratır. Parlamaya karşı ise yağsız hoşluk ürünleri tesirlidir. Günlük bakımınızda hafif krem jeller kullanmanızda fayda var. Hem cildin nem gereksinimini karşılar hem de mat bir görünüm kazandırır. Böylelikle cildinizin natürel balansı sağlanmış olur. Fondötenlerin de yağsız çeşitlerini kullanmanızda fayda var.
Kaynak : Hürriyet

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?