• DOLAR
  %0,03
 • EURO
  %-0,16
 • ALTIN
  %-0,11
 • BIST
  %1,17
El Ve Ayak Bakımı

El Ve Ayak Bakımı

Kışın soğukla, yazın da sıcakla her an temas halinde olan eller ve tırnaklar, yaşınızı, suratınızdan daha ivedi ele veriyor. Bunun yanı gizeme, aralıksız yapılan perhiz kürleri de bedendeki albümin ve mineralleri yok ederek, tırnaklarınızın basitçe kırılmasına ve yumuşamasına neden oluyor.  Ellerin ve tırnakların ültraviyole ışınlarına ve özgür radikallere karşı dayanıklı olmaları için bakımlarına özen gösterilmesi […]

Kışın soğukla, yazın da sıcakla her an temas halinde olan eller ve tırnaklar, yaşınızı, suratınızdan daha ivedi ele veriyor. Bunun yanı gizeme, aralıksız yapılan perhiz kürleri de bedendeki albümin ve mineralleri yok ederek, tırnaklarınızın basitçe kırılmasına ve yumuşamasına neden oluyor.  Ellerin ve tırnakların ültraviyole ışınlarına ve özgür radikallere karşı dayanıklı olmaları için bakımlarına özen gösterilmesi gerekiyor. Yazın sık sık giyilen sandaletlerin içinde bakımlı ve sıhhatli ayaklara sahip olmak için, pediküre de ayrı bir umursanmalı. Sıradan koşullarda dört hafta süresince yeterli olan pedikür, yazın en fazla üç haftada bir yapılmalı. Uzmanlar, manikür yapmanın en iyi zamanının, alınacak uzun ve ılık bir duş sonrası olduğunu bildiriyor. Tırnak etlerinin yumuşaması ve manikürden iyi bir netice alabilmek için, ellerin sabunlu suda bir vakit bekletilmesi gerektiğini belirten uzmanların öteki teklifleri ise şöyle: “Ojenizi arındıktan sonra yumuşaklık ve parlaklık kazanmaları için, tırnaklarınızı limonla ovun. Tırnak etlerinizi kesmek yerine, tırnak çubuğu ile dibe doğru itin ve arının. Yumuşak ve steril edilmiş bir törpü ile tırnaklarınızı düzenleyin. Ellerinize ıslatıcı sürmeyi unutmayın. Ellerinizi son defa ılık suda duruladıktan sonra tekerrür ıslatıcı sürün. Tırnaklarınıza evvel sertleştirici sürün. Böylece tırnaklarınız hem kuvvetlenecek hem de kalıcı parlaklık kazanmış olacak. Ojenizi sürdükten sonra, ivedi kurumasını istiyorsanız, ellerinizi buzlu suda bir vakit bekletin. Tırnaklarınızı ve ojenizin rengini gözetmek için, bir kat da tırnak gözeticisi sürebilirsiniz.” 
  Şımarık Ayaklar Uzmanlar, yazın sık sık giyilen sandaletlerin içinde bakımlı ve sıhhatli ayaklara sahip olmak için, pediküre ayrı bir önemsenmesi gerektiğini de kaydoluyor. Sıradan koşullarda dört hafta süresince yeterli olan pedikürün, yazın en fazla üç haftada bir yapılmasını öneren uzmanlar, ojeleri iyice arındıktan sonra ayakların sabunlu ve limonlu suyun içinde takribî 10 dakika kadar bekletilmesi gerektiğini vurguluyor. 

Uzmanlar, deniz, kumsal gibi etkenlerden ayakların mikrop kapıp enfeksiyonlara maruz kalmaması için, tırnakların etlerin dibinden kesilmemesi gerektiğini anımsatarak şu tekliflerde bulunuyor: 

“Tırnaklarınızı yuvarlak değil, düz kesmeye dikkat edin. İvedi uzamaması için etlerinizi netlikle kesmeyin. Ayaklarınıza ponza taşı ile masaj yapın. Ağrıyan ve şişen ayak bileklerinizi, ılık suda dinlendirin. Kan dolaşımını kumpasa sokmak için ise ayak masajınızı ayaklardan dizlerinize doğru yapın. Ayaklarınızı suda bir vakit bekletin ve havluyla nemini alın. Daha sonra da dilediğiniz renkte bir oje sürün. Pedikürünüz bittikten sonra, ayaklarınıza bakım kremi sürün ve sprey sıkın.” Uzmanlar, çok yürüyen şahısların ayaklarını kesinlikle dinlendirmesi gerektiğini de ifade ederek, bunun için yapılacak harekâtın çok kolay olduğunu anlatıyor: 

“Orta boy bir leğenin içine sıcak su doldurun, içine antiseptik veya deniz tuzu katarak erimesini bekleyin. Ayaklarınızı 15 dakika süresince bu suyun içinde dinlendirin. Daha sonra ayaklarınızı sudan çıkarın, iyice kurulayın ve bitkinlik akdikeni bir jel veya krem ile bir müddet masaj yapın.” El ve ayak bakımınız için konutta yapabileceğiniz, kolay kısa süreli ve tesirli teklifler.. Gece uyumadan evvel ellerinizi bir kabın içine koyduğunuz zeytinyağına daldırın. Takribî 10 dakika kadar tutun. Çıkarın, kurulayın ve pamuklu bir eldiven giyerek yatın, sabah kalktığınızda yumuşacık olduğunu göreceksiniz.  Bir kabın içine bir ölçü susam yağı koyun ve bir limonun yarısını sıkın. İyice karıştırdıktan sonra tırnaklarınıza sürün, beslendiklerini, güçlendiklerinigöreceksiniz.  Ilık suyun içine nane yapı, susam yağı ve bir ölçü pudra dökün. Ayaklarınızı, bacaklarınızı bu karışımla ovun. Kuru ciltler için harika bir karışım.  

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?