• DOLAR
  %0,04
 • EURO
  %0,31
 • ALTIN
  %0,15
 • BIST
  %0,04
Göğüs – Meme Büyütme

Göğüs – Meme Büyütme

Göğüs – Meme büyütme, Memeleri yeterli hacimde olmayan ya da gebelik ve emzirmelere bağlı olarak meme dokusu eksilen ve hafif sarkma oluşan şahıslara;meme takmayı kullanarak memeyi istenen hacim ve görünüme kavuşturmak için yapılan harekâttır. Ameliyat zamanı, Memelerin gelişimi 18 yaşında bitirilir ve ameliyat bu yaştan sonra yapılabilir. Takma operasyonlarındaki uygun teknik ve yöntemlerle, doğum yapmadan […]

Göğüs – Meme büyütme,
Memeleri yeterli hacimde olmayan ya da gebelik ve emzirmelere bağlı olarak meme dokusu eksilen ve hafif sarkma oluşan şahıslara;meme takmayı kullanarak memeyi istenen hacim ve görünüme kavuşturmak için yapılan harekâttır.
Ameliyat zamanı, Memelerin gelişimi 18 yaşında bitirilir ve ameliyat bu yaştan sonra yapılabilir. Takma operasyonlarındaki uygun teknik ve yöntemlerle, doğum yapmadan da ameliyat yapılır ve bireyin süt vermesinde bir negatiflik görülmez.
Ameliyat evveli görüşme, Meme estetiği harekâtlarından evvel; 40 yaş altı bayanlar da meme ultrosonu,40 yaş üzeri bayanlar da mamografi muayeneleri istenerek değerlendirilir. Daha evvel ameliyat olmuş hastalarla görüşmek,hastaların ameliyat evveli-sonrası fotograflarını görmek ameliyat olacak hastaya fikir verebilir.Ancak,operasyonun tekniği ve kullanılacak takmanın cinsi her hasta için değişik olacaktır. Ameliyat evveli görüşmede;yapılacak operasyonun tekniğine ve kabaca uygulanacak takmanın hacmine karar verilir.
Takma büyüklüğü, Meme takmasının hacmini belirlemede;bireyin isteği,boyu-kilosu-omuz genişliği, mevcut memelerinin gidişatı ve göğüs kafesinin yapısı ehemmiyetlidir. Memeler;yağ ve meme dokusundan alana geldikleri için;büyüklükleri kilo ile yakından ilişkilidir. Memelerdeki mevcut biçim ve büyüklük amaçlanan takmanın hacmini ve ameliyat tekniğini belirleyecektir.
Bireyin meme hacmi kullandığı sütyen miktarına göre;75-80 ya da 32-34 inç ve A,B,C,D,E cup kap olarak tariflenir.75-80 ya da 32-34 inç memenin altından geçen göğüs etrafının uzunluğudur.A,B,C,D,E ise meme ucundan geçen göğüs etrafı uzunluğunun meme altından geçen göğüs etrafı uzunluğuna farkıdır.Bu fark vasati 10 cm olduğunda A cup,17 cm olduğunda B cup,23 cm olduğunda C cup,29 cm olduğunda D cup ve daha fazla olduğunda E cup denir. Meme alt kenarındaki iç-dış yarı çap uzunlukları ve meme projeksiyonu dediğimiz meme ucunun göğüse olan uzaklığı ölçülerek, bilgisayar programı ile de meme hacmi hesaplanabilir. Takma operasyonları cup bedelini değiştirir.Örneğin 75 A olan bir meme,ameliyat sonrası 75 B veya 75 C olur. Vasati olarak her cup arasında 150 cc fark vardır. Meme büyüteme operasyonlarında ideal takmaya karar vermede; ameliyat sırasında misal takmaları sınayarak yerleştirmek en uygun yöntem olacaktır.
Takma cinsleri, Takmalar;içeriklerine,biçimlerine,yüzeylerine bakılarak muhtelif sınıflara ayrılmıştır.
İçeriklerine göre, Takma içeriği ne olursa olsun takmanın dışı ince bir silikon tabaka ile kaplıdır.İçeriğine göre,serum fizyolojik dediğimiz tuzlu su, koheziv jel silikon ve çevreyi koheziv jel silikon iç kısmı serum fizyoljik olan kombine takmalar olarak sınıflandırılırlar. Serum fizyolojik kapsayan takmalar rastgele bir sebepten dolayı trafik kazası, kesici-delici alet batması, ateşli silah yaralanmaları vb. delinir, patlar ya da sızıntı yaparsa dışarıya çıkan serum beden tarafından emilir,bedene hasar vermez.Ancak,takmanın kıvamı ve su hissi zamanla hastayı rahatsız edebilir. Koheziv jel kapsayan takmaların dış kılıfı silikon içi akıcı olmayan jel silikondur. Akıcı özellikte olmadıkları için, rastgele bir sebepten dolayı delinirse, sızarak bulunduğu bölgeye yayılması söz mevzusu değildir. Kıvamının koyu olmasından daha biçimli göğüsler elde edilir. Kombine takmalar,görünüm olarak natürelli sağladığı gibi, minik ayrıntıları da özellikle asimetrik memelerde düzeltebilir.
Biçimlerine göre,
Yuvarlak takmalar yarım küre biçiminde olup özellikle,meme dekoltesini oluşturan üst yarıya dolgun bir görünüm sağlar. Anatomik takmalar damla biçiminde olup,memenin natürel biçimine daha geçimlidir. Yerleştirildikten sonra memenin alt yarısında dolgun bir görünüm oluştururlar ***Yuvarlak takma, adale altına yerleştirildiklerinde, damla takma görünümü kazanıp üst polde ve meme tabanında yeterli hacmi sağlar***
Yüzeylerine göre, Yüzeylerinin düz ya da pürtüklü oluşuna göre sınıflandırılırlar. Meme altına yerleştirilen takmalarda kapsül kontraktürünü daha efektif olarak yasaklaması sebebiyle pürtüklü yüzeyler seçim edilirken,adale altına uygulanacak takmalarda düz yüzey kullanılır.
Takmalardaki FDA onayıda takmaya dinlenen güveni sağlamaktadır.
Ameliyat teknikleri,
Takmanın yerleştirildiği alan, Meme dokusu ile göğüs kafesi arasında göğüs adaleyi bulunur. Takmalar,meme ile göğüs adalesinin arasına adale üzerine, ya da göğüs adaleyi ile göğüs kafesi arasına adale altına yerleştirilebilir. Takma,adale üzerine yerleştirildiğinde süratli bir iyileşme olur ancak,adale altı gibi natürel bir görüntü oluşmayabilir;dışarıdan takmanın üst kenarları görülebilir,elle muayene edildiğinde hissedilebilir. Ancak meme tabanı bütün dolgunlaşır. Adale altına yerleştirilen takma kenarları dışarıdan fark edilmesi,elle muayene edildiğinde sezilmesi daha güçtür. Bu sebeple daha natürel bir görünüm kazandırılmış olur. Kapsül olasılığı daha azdır.Ameliyat sonrası iyileşme süreci bir kaç gün daha uzun olabilir, göğüs adalesinin kasılmasını sağlayan omuz ve kol hareketleri ile ilk birkaç gün ağrı hissedilebilir.
***Dual tasarılı olarak takmanın yerleştirlmesi ile;takmanın üst kısmı adale altında alt kısmı adale üstünde olur ki,memeye en ideal görünüm verilmiş olur.*** Takma uygulama yerleri, Takmalar göğüs bölgesine 4 değişik yerden girilerek yerleştirilebilir:
1- Meme başı etrafı, Ameliyat kesisi, meme başının alt kenarında renkli alan ile memenin birleştiği hudutta takribî 4 cm. uzunluğunda yarım çember biçimindedir . Ameliyat kesisi, meme başının etrafında silik bir iz bırakarak iyileşir. Takma adale altı ya da adale üzerine yerleştirilebilir. Meme ucu süt kanalları ve meme ucu hissini sağlayan asaplar operasyonda etkilenebileceği için,ameliyat sonrası kalıcı ya da geçici meme ucunda his kaybı ve süt verememe görülebilir. Meme sarkıklığı fazla olan şahıslarda meme takmayı ile birlikte dikleştirme harekâtı yapılacaksa takma uygulamasında en uygun yöntemdir.Sarkıklık vaziyetine bağlı meme altına uzanan takribî 4 cm’lik düz vertikal çizgi alana gelebilir.
2- Meme altı kıvrım çizgisi, Meme altı kıvrımında takribî 4-5 cm. uzunluğunda kesi yapılır. Ameliyat kesisi, meme altı kıvrım çizgisinde silik bir iz bırakarak iyileşir. Takma adale üstü ya da adale altı yerleştirilebilir. Meme altı kıvrım çizgisinden girerek takma yerleştirildiğinde süt bezleri hasar görmez,meme başının duyusunu sağlayan asabın etkilenme olasılığı daha azdır.
3- Koltuk altı, Koltuk altında, tenin dayandığı çizgiler üzerinden takma cinsine göre 2-4 cm. uzunluğunda bir kesi yapılarak, memenin altına doğru uzanan bir tünel hazırlanır ve takma bu tünelden yerleştirilir. Takmalar, bu yolla göğüs adalesinin altına yerleştirilir. Ameliyat kesisi koltuk altında olduğu için, meme bölgesinde ameliyat izi olmaz. Koltuk altındaki ameliyat izi ise kıvrım çizgileri içinde kaldığından dolayı zamanla kaybolur. Meme süt kanalları ve meme ucu asabı etkilenmez.
4- Karın germe sırasında göbek altından, Karın germe esnasında memenin altına doğru uzanan bir tünel hazırlanır ve takma bu tünelden yerleştirilir. Takmalar, adale üstü ya da altına yerleştirilebilir. Ameliyat kesisi olmadığı için, meme bölgesinde ameliyat izi olmaz.
Ameliyat sonrası ağrı ve anestezi cinsi, Ağrı kesici ilaçlarla hakimiyet altına alınabilen; ameliyat sonrası kollarda hafif ağrı ve memelerde gerginlik olabilir. Ameliyat sonrası sırt kısmı yüksekte olacak biçimde uyuyarak dinlenmeniz gerekmektedir. Ameliyat genel anestezi altında yapılmaktadır.
Sağlık Kurumunda kalış, Sağlık Kurumunda kalış bir gecedir. Ertesi gün,koltuk altı ya da memedeki pansuman açılarak yenilenir, ve takribî 15 gün kullanacağınız meme üzerindeki byemin tekerrür uygulanır. İlk günlerde,memelerinizi ödemden dolayı biraz daha büyük görebilirsiniz ancak ödemler geriledikçe istenen boyuta erişilecektir.
Ameliyat sonrası iyileşme, Ameliyat sonrası vasati 5.günde iyileşmeniz bitirilmiş,işe dönebilir,yolculuk yapabilirsiniz.Ancak,yüzme ve ağır egzersiz gibi kol ve göğüs adalelerini çalıştıracak etkinliklere iki ay ara vermelisiniz.
Ameliyat karmaşıklıkları, Erken yarıyılda;kanama ve enfeksiyon gibi cerrahi operasyon sonrası görülebilecek karmaşıklıklar az da olsa vardı. Takmanın ve yerleştirileceği yuvanın uygun büyüklükte olmamalarına bağlı;takmanın yukarıya-alta yer değiştirmesi,iki takmanın göğüs orta kısmında simmasti dediğimiz biçimde birbirine yapışması olabilir. Gereğinden büyük takma uygulamaları,memede sarkmaya sebeb olabilir. Özellikle meme ucundan yerleştirilen takmalarda;süt verme kasveti görülebilir,meme ucu his kaybı geçici ya da kalıcı olabilir. Vucut takmayı yabancı cisim olarak algılayıp etrafına bir kapsül oluşturur.Zaman içinde bu kapsül kontraksiyonu dediğimiz belirli derecelerde oluşabilen kapsül kasılması için takmanın metamorfozu gerekebilir.
Merak ettikleriniz,
*Günümüzde meme büyütmenin en sıhhatli ve kalıcı yöntemi meme takmalarıdır,hormon içerikli ve bitkisel orijinli ilaçlar,kanser yapıcıdır; geçici ve vucuda hasar verici olarak meme hacmini bir ölçü arttırabilir.
*Meme takmaları silikon içerikli olup,silikonlar inert maddelerdir.Vucutla hiç bir biçimde tepkine girmez ve ömür boyu yapısı bozulmadan vucutta kalabilir.
*Meme takmasının kanser yapmadığı bilimsel olarak ispatlanmıştır.
*Meme takmayı sonrası,rutin meme hakimiyetlerinde 40 yaş evveli meme ultrosonu,40 yaş sonrası meme MR magnetik titreşim görüntüleme teknikleri kullanılır.
*Hafif dereceli sarkmalar takma operasyonları ile düzelebilirken,gereğinden büyük uygulanan takmalar zamanla memelerde sarkmalara yol açabilir.
MEME ESTETİĞİ AMELİYATI EVVELİ YAPMANIZ GEREKENLER
1-Ameliyat tarihinizden bir hafta evveli;sigarayı bırakmanız,aspirin cinsi kan sulandırıcı ilaçlar almamanız,bitkisel tablet kullanmamanız ve bitki çaylarına ara vermeniz gerekmektedir.
Devamlı kullandığınız ilacı hekiminize danışmadan kesmeyiniz
2-Bayan hastalar için,ameliyat tarihi regl yarıyıllarına denk gelmeyecek biçimde ayarlanması faydalı olacaktır.
3-Sağlık Kurumundan çıktıktan sonra,dinlenip rutin işlerinize ara vereceğinizden dolayı size birkaç gün destekçi olacak bkocamanını ayarlamanız faydalı olacaktır.
4-Ameliyat sonrası vasati 1.haftada memelerinizdeki pansuman çıkarılmış olacak,uçak yolculuğu yapabilir ve işe dönebilirsiniz.
5-Ameliyat sonrası iyileşmeniz süratle bitirilecektir ancak;tatil programınızı yaparken ameliyat sonrası 2 ay güneşlenmenin,ağır sporlar yapmanın yasak olduğunu unutmayın.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?