• DOLAR
  %-0,22
 • EURO
  %-0,22
 • ALTIN
  %1,55
 • BIST
  %3,14
Güneş Gözlüğüm Nasıl Olmalıdır

Güneş Gözlüğüm Nasıl Olmalıdır

Güneş gözlüğü seçmenin kaideleri Surat biçiminize uygun gözlük modellerini öğrenirseniz, mağazada zaman tüketmekten de kurtulursunuz. Zira gözlük suratınıza bütün olarak oturmazsa, gözünüz, yan taraflardan güneşin hasarlı ışınlarına maruz kalabilir. Yuvarlak bir suratınız varsa, köşeli çerçeveli gözlükleri seçim etmelisiniz. Köşeli bir suratınız varsa, yuvarlak hatlarda bir gözlük seçebilirsiniz. Zira bu, hem belirgin olan hatlarınızı yumuşatır hem […]

Güneş gözlüğü seçmenin kaideleri Surat biçiminize uygun gözlük modellerini öğrenirseniz, mağazada zaman tüketmekten de kurtulursunuz. Zira gözlük suratınıza bütün olarak oturmazsa, gözünüz, yan taraflardan güneşin hasarlı ışınlarına maruz kalabilir.
Yuvarlak bir suratınız varsa, köşeli çerçeveli gözlükleri seçim etmelisiniz. Köşeli bir suratınız varsa, yuvarlak hatlarda bir gözlük seçebilirsiniz. Zira bu, hem belirgin olan hatlarınızı yumuşatır hem de suratınıza bütün oturur. Şayet suratınız uzunsa, geniş çerçeveli gözlüklerden size uygun olabilir.
Güneş gözlüğü alırken dikkat faktörüz gereken bir diğer unsur da, gözlüğün suratınıza oturmasıdır. Bunu kavramak için gözlüğü iki elinizle her iki tarafını yakalamalısınız. Basitçe hareket etmiyorsa güneş gözlüğünüz suratınıza bütün oturmuş demektir. Ayrıca, kulak arda temas eden kısımlarının da çok sıkı olmamasına özen gösterin.
Güneş gözlüğünün sırçayı da çok ehemmiyetli. Taktığınızda görüntü flulaşıyorsa, o gözlük sırçayı niteliksizdir. Gözlük sırçasının kimi yerleri koyu, kimi yerleri sarihse, niteliksiz bir sırçayla karşı karşıyasınız demektir. Kolormatik sırçalar dışında alacağınız gözlüklerde, gözlüğü taktığınız zaman karşınızdaki birey gözlerinizi görebiliyorsa; bu, sırçalarının yeteri kadar koyu olmadığını gösterir.
Gözlük tercihinin göz sıhhati üzerindeki tesirleri nelerdir?

Gözlük tercihinde dikkat faktörüz gereken en ehemmiyetli şey, gözlük sırçasının yüzde 100 UV filtreli ve nitelikli olmasıdır. Gözlüğümüz yüzde 100 UV filtreli değilse, göze gelen yoğun güneş ışını, fotooksidatif stres denilen bir tahribatla göz merceğimizi etkileyerek katarakt oluşumunu süratlendirir. Ayrıca ağ tabakada sarı noktayı bozarak görmeyi bozabiliyor.
Gözlük alırken nelere dikkat etmelisiniz?
Gözlüğün modelinden çok işlevi ehemmiyetli. Bu sebeple güneş gözlüğünün sırçasının ultraviyole gözetmeli olmasına dikkat edilmesi koşul. Geniş sırçalı, surata iyi oturan ve göze yakın yerleşen gözlükler en iyi gözetmeyi sağlıyor. Güneş gözlüklerinin üzerinde mor ötesi ışınları kestiğini gösteren bir patentin olması gerekiyor. Sağlık Bakanlığı, tüm güneş gözlükleri için sertifika zorunluluğu getirdiğinden, gözlük satın alırken kesinlikle sertifikasını istemelisiniz.
Yanlış gözlük tercihi ne cins meseleleri birliktesi getirir? Yanlış gözlük tercihi, katarakt yaradılışını süratlendirdiği gibi, aynı zamanda ağ tabakada sarı noktayı etkileyerek görmenin eksilmesine neden olabilir. Ayrıca, özellikle renkli gözlerde ışığa hassasiyet çoğalır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?