• DOLAR
  %0,17
 • EURO
  %0,38
 • ALTIN
  %0,39
 • BIST
  %-1,07
Güneş Yanığı ve Tedavisi

Güneş Yanığı ve Tedavisi

Cildinizin özellikleri nelerdir, güneş yanığı anında ne yapmalısınız, çikolata iltihaplı sivilceye neden olur mu gibi en sık sorulan suallerin yanıtlarını beraber bilelim. Cildiniz niye ehemmiyetlidir? Cildiniz bedenimizin en ehemmiyetli ve büyük uzvudur. Bedeninizin ısısını ayarlar, yaralanmalara ve gücenmelere karşı korur, enfeksiyonları maniler. Daha bir hayli özelliklere sahiptir. Cildin tabakaları nelerdir? Cilt epidermis, dermis ve hipodermis’ten […]

Cildinizin özellikleri nelerdir, güneş yanığı anında ne yapmalısınız, çikolata iltihaplı sivilceye neden olur mu gibi en sık sorulan suallerin yanıtlarını beraber bilelim.
Cildiniz niye ehemmiyetlidir? Cildiniz bedenimizin en ehemmiyetli ve büyük uzvudur. Bedeninizin ısısını ayarlar, yaralanmalara ve gücenmelere karşı korur, enfeksiyonları maniler. Daha bir hayli özelliklere sahiptir.
Cildin tabakaları nelerdir? Cilt epidermis, dermis ve hipodermis’ten oluşur.

Birinci, ikinci ve üçüncü derece yanıklar arasında ne fark vardır? Birinci derece yanıklar kırmızı ve sızılıdır. Bastırdığınızda kırmızıdan beyaz döner. Bir iki gün içinde kabarıp, su toplayarak ceddilir. En az acı veren yanık tipidir. Yalnızca tenin üst katmanını tesirler. İkinci derece yanıklar azıcık daha su topmaış kabarcıklardan oluşur ve sızılıdır. Tenin üst ve orta katmanına kadar tesirli olmuştur. Üçüncü derece yanıklar ise, tenin tüm tabakalarının yanması anlamı taşır ve en makûs yanıktır. Yanmış ten beyaz veya siyah görünür. Bu cins yanıklar asaplara hasar verdiyse acı dinlenmez veya çok az acır.
Güneş yanıkları nasıl rehabilitasyon edilir? Etkilenen başka bir deyişle yanan bölgeye soğuk şok tesiri yapın. Buz veya buz torbaları ile bu operasyonu yapabilirsiniz… Sızıyı gevşeten, yanma hissini eksilten ilaçlar kullanın veya aspirin alın. Serin bir jel ya da aloe vera kapsayan merhem sürün. Güneş yanığı veya çarpmasının şiddetli olduğu vaziyetlerde acilen bir hekime müracaat etmenizde fayda var.
Cilt problemleri nasıl anlaşılabilir? Hekimler şikayetlerden yola çıkarak tetkik ve gerekirse testler yaparak hastalığa tanı koyabilir. Çoğu zaman bakteriyel, viral olan özel vaziyetlerde ek tetsler gerekebilir. Bazende cilt biyopsisi ile kanser gibi ciddi cilt hastalıkların varlığı tespit edilebilir.
İltihaplı Sivilceye ne neden olur? İltihaplı Sivilceye nedeni kesin olarak öğrenilmemektedir. Ancak androjen olartak öğrenilen hormonların yüksekliğinin tesirli olduğu sanılmaktadır. Bu seks hormonları erkek ve kız çocuklarda ergenlik yarıyılına geçiş sırasında yükselir. Bunun yanı gizeme iltihaplı sivilce nedenleri arasında fazla sürtünme, sıkma, stres gibi değişik sebeplerde gösterilmektedir. Ve bayanları ilgilendiren öteki ehemmiyetli nokta çikolata, yağlı besinler ve buna eş yiyecekler iltihaplı sivilceye neden olmaz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?