• DOLAR
  %0,14
 • EURO
  %0,27
 • ALTIN
  %0,37
 • BIST
  %-1,07
Kulak Gelişimi Kulak Embiryolojisi

Kulak Gelişimi Kulak Embiryolojisi

Kulak gelişiminin büyük kısmı %80 5-6 yaşına kadar bitirilmektedir. Bu nedenle mektebe başlamadan 5-6 yaşlarında kepçe kulak operasyonu yapılabilmektedir. Bunun nedeni mektepte çocuğun dostlarının alay etmesine bağlı psikolojik travmadan korunmasıdır. Bu yaş üzerinde her yaşta kulak estetiği operasyonu yapılabilir. Kulak gelişimi bitirilmeden kulak kepçesine uygulanacak bir cerrahi teşebbüs, kulak gelişmesini bozabilir, kulakta beklenmeyen biçim bozuklukları […]

Kulak gelişiminin büyük kısmı %80 5-6 yaşına kadar bitirilmektedir. Bu nedenle mektebe başlamadan 5-6 yaşlarında kepçe kulak operasyonu yapılabilmektedir. Bunun nedeni mektepte çocuğun dostlarının alay etmesine bağlı psikolojik travmadan korunmasıdır.
Bu yaş üzerinde her yaşta kulak estetiği operasyonu yapılabilir.
Kulak gelişimi bitirilmeden kulak kepçesine uygulanacak bir cerrahi teşebbüs, kulak gelişmesini bozabilir, kulakta beklenmeyen biçim bozuklukları ya da büyüme geriliği oluşabilir. Bu sebeple kulak estetiği 6 yaşından evvel yapılmaz.
Kulak Embiryolojisi
Embiryo 6. haftanın sonunda dış kulak pritif olarak belirir. Sıradanda kulak 1. brankial oluk etrafında büyür. Buna 1 ve 2. brankial arktan da katılım olur. 1. arkın kaudal, 2. arkın sefalik kenarından üçer tane şişkinlik belirir. 40. günde en ventraldeki şişkinlikler birleşip, 1. faringeal oluğu etraflar ve ilkel dış kulak yolunu oluştururlar.
Dış kulak embriyolojik kaynağı mevzusu hali hazırda müzakereli olmakla beraber Ewans ’a göre kulak çıkıntısının 3. ayda gelişmeye başlaması sebebiyle malformasyonların büyük çoğunluğunun ilk trimesterde hamilelik ilk 3 ayı helik kenarının, antiheliks biçiminin ve antihelikal krusun son biçimini altıncı ayda alması sebebiyle de kepçe kulak deformitesi 2. trimesterde hamileliğin 3-6 ayı şekillenir.
Dış kulak yolu 1. brankial kleft ve komşu 1.mandibuler, 2.hyoid brankial arklardan köken alır. İkinci ayın sonunda ektoderm içeriye doğru çöker ve yelpaze biçimli bir çukur oluşturur. Buna primer meatus denir. Kulak bir epitel hücresi bandıyla timpanik kaviteye bağlıdır. Meatal plakta 7. ayda büyüyen delikten ise audituvar kanalın kemik kısmı oluşur. Bu kanalla timpanik kavite arasında uzanan ince mezoderm hücre gurubu, kulak çeperini oluşturur.
Aurikula kulak kepçesi 5 haftalık ceninde görülebilen 6 “hillock” tümsek, yumru, tepecik dan büyür. Bunlar 1. brankial yarık etrafına bir araya gelirler. Birinci arkın arka kenarında değişik üçü ikinci arkın ön kenarında yerleşirler. Bu yapıların özel kulak yapıları ile ilişkisi bütün olarak öğrenilmemesine karşın araştırmalar kepçe kulak büyümesinde katkının çoğunun hyoid arktan geldiğini göstermektedir. Birinci ve altıncı “hillock” un pozisyonu statiktir. Bunlardan tragus ve antitragus büyür. Mandibuler arka ait 4. ve 5. “hillock” ların büyümesine rotasyonu ile kulak kepçe sinin gelişimi tatmamlanır.
Evvelleri aurikula ve primer external audituvar meatusun başın ventral suratına yakın uzanırlarken daha sonra superior ve dorsale doğru hareket ederler. Neticede primer meatus ve timpanik boşluk aynı seviyeye erişir ve birleşme başlar. Tam bu embiryolojik büyümeler 4-8 haftalar arasında olmaktadır. Bu haftalar arasında büyümeyi durduracak ya da bozacak rastgele bir etmen muhtelif derecelerde kulak kepçe anomalilerine neden olmaktadır.

Yafta Kulak Estetiği Kulak Estetiği Nasıl Yapılır Kulak operasyonu Kulak Embiryolojisi Kulak Gelişimi

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?