• DOLAR
  %-0,22
 • EURO
  %-0,22
 • ALTIN
  %1,55
 • BIST
  %3,14
Tırnak Hastalıkları ve Rehabilitasyon Usulü

Tırnak Hastalıkları ve Rehabilitasyon Usulü

Siz kıymetli okurlarımızın takiplerimize göre en çok aradığınız bu Şikayet: El veya ayak tırnaklarınız renk değiştirdi, kırılıyor, kalınlaştı, uçları çatlıyor ya da oyuk oyuk oldu. Ayak tırnaklarınızın çevresinde ağrı, şişme ve kızarıklık da olabilir. sizin için bizde bir araştırma yaptık işte size faydasını olacağını düşündüğümüz paylaşımımız… Tırnak Meselelerinin Sebepleri Onikomikoz mantar enfeksiyonu:Tırnağınız kalınlaştı ve sarardı, […]

Siz kıymetli okurlarımızın takiplerimize göre en çok aradığınız bu Şikayet: El veya ayak tırnaklarınız renk değiştirdi, kırılıyor, kalınlaştı, uçları çatlıyor ya da oyuk oyuk oldu. Ayak tırnaklarınızın çevresinde ağrı, şişme ve kızarıklık da olabilir. sizin için bizde bir araştırma yaptık işte size faydasını olacağını düşündüğümüz paylaşımımız…

Tırnak Meselelerinin Sebepleri Onikomikoz mantar enfeksiyonu:Tırnağınız kalınlaştı ve sarardı, tırnak ucuna doğru ufak bir ayrımla bir birikinti oldu. Rehabilitasyon edilmezse, tırnağınızın tümü ufalanır, biçimi bozulur veya düşebilir. Mantar yalnızca yaralanırsanız veya başka bir ten hastalığınız varsa tırnakları tesirler. Ayak tırnakları enfeksiyonu yaralanma olmadan da oluşabilir. Kendiliğindene rehabilitasyon edebilirsiniz veya hekime gitmelisiniz. El tırnaklarının iyileşmesi 6 ay, ayak tırnaklarının iyileşmesi 1 – 2 sene sürebilir.
Tırnak kırılması: Tırnaklarınızda çatlaklar var ve uçları kırılıyor. Bu acı vermez, iyileşebilir, ama hiçbir zaman geçmez. Tırnak kırılması irsiyetsel olabilir ve bazen yaralanmayla görülür. Kendiliğindene rehabilitasyon yeterlidir.
Öteki Nedenler Ayak tırnağının batması, dolama, el veya ayak tırnağı yaralanması, sedef hastalığı
Kendiniz Ne Yapabilirsiniz? – Ayak tırnağı batıyorsa, ayak parmağı ağrısı kısmına bakın. – El tırnağı batıyorsa, tırnağınızı dümdüz kesin ve köşelerini yuvarlatmayın. Pamuklu çubukla günde iki kere köşesinden kaldırın ve bu bölgeyi pak tutun. Tırnağa kan oturması: Kağıt atacının ucunu açıp ocakta ısıtın. Elinizi yakmamak için değişik ucunu tutagaçla tutun. Sıcak ucu bastırmadan hafifçe tırnağınıza değdirin, kanın dışarıya akması için acıtmayan bir delik oluşacaktır. Tazyiki gevşetmek için bu harekâtı tekerrür edebilirsiniz. Mantar enfeksiyonu: Yıkandıktan sonra el ve ayaklarınızı iyice kurulayın. Saç kurutma aygıtını en aç sıcaklığa getirerek tırnağı kurutun. Muhtemel olduğu kadar üryan ayakla gezin, sentetik çorap ve ayakkabıdan uzak durun. Bulaşık devirirken, paklik yaparken veya elinizi suya veya kimyevilere sokacağınız zaman pamuklu lateks veya lastik eldiven kullanın. Reçetesiz satılan ilaçlar çoğu defa işe afacan. Tırnak kırılması: Renksiz oje sürün. Ojeyi çok sık çıkartmayın. Paklik yaparken pamuklu lateks veya lastik eldiven giyin. Tırnaklarınızın çevresindeki tene krem sürün. – Dolama söz mevzusuysa parmak ağrısı/yaralanması kısmına bakın.
İhtiyat – Tırnaklarınızı pak tutun. Her hafta kumpasla dümdüz kesin. Fazla kısa kesmeyin, parmaklarınızın bitimi kadar olmalılar. Tırnaklarınızı ve tırnak teninizi yemeyin, koparmayın ve yırtmayın. – Sık aseton kullanırsanız tırnaklarınızı kurutursunuz. Tırnak kuvvetlendiricilerinden, takma tırnaklardan ve tırnak teni alma aletinden kaçının. Bunlar tırnakların rengini değiştirir, tırnakları kırar, çevrelerindeki natürel korumayı yok eder ve tırnaklarınızın altında makûs tepkinlere yol açar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?