• DOLAR
  %0,01
 • EURO
  %0,09
 • ALTIN
  %1,07
 • BIST
  %0,92
Yağ Aldırma Estetik Ameliyatı

Yağ Aldırma Estetik Ameliyatı

Yağ aldırma mevzusunun tarihçesi liposuction ile başlamış olup, başta kaba bir biçimde uygulanan bu yöntem günümüzde farklı adlar ile daha ince bir biçimde yapılmaktadır. Liposhaping veya Liposculpture isimi verilen harekâtlarda liposuction yöntemi daha zarif instrumanlarla üç ebatlı düşünce ve uygulama mantığıni kullanarak işlenir. Yöntemlerin hepsinde yağ dokusu milimetrik deliklerden girilen kanüller desteği ile vakum kullanarak […]

Yağ aldırma mevzusunun tarihçesi liposuction ile başlamış olup, başta kaba bir biçimde uygulanan bu yöntem günümüzde farklı adlar ile daha ince bir biçimde yapılmaktadır. Liposhaping veya Liposculpture isimi verilen harekâtlarda liposuction yöntemi daha zarif instrumanlarla üç ebatlı düşünce ve uygulama mantığıni kullanarak işlenir. Yöntemlerin hepsinde yağ dokusu milimetrik deliklerden girilen kanüller desteği ile vakum kullanarak dışarı alınır.
Yağ dokusu anatomisine baktığımızda yağ dokudu tabakaları ve dağılımı bedenin her bölgesinde farklı olmakla beraber kilo alındığında şahıstan şahsa değişik deformasyonlar söz mevzusu olmaktadır. Bu nedenlerden dolayı yeğ alma-şekillendirme harekâtında deformasyona müteveccih üç ebatlı tasarım gerekmektedir. Ayrıca en yüzeysel cilt altı yağ dokusu tabakayı her zaman korunmalıdır, bu katmanın hasar görmesi cilt yüzeyinde boşluklar ve deformasyonlar oluşturur. Tartışılması gereken başka bir mevzu lenfatik dolaşım ve sellülit gidişatıdır. Çoğu zaman operasyondan evvel lenf drenajı sağlayan vakusuz ve doğal masajlar öneri ediyorum ve operasyon sonrası bu masajlara devam edilmesini öneriyorum. Şahıslar özellikle gençler bu operasyona kilo verdiren bir harekât olarak bakmaktalar, ancak bu operasyon şekillendirme operasyonudur ve şahıs ideal kilosuna yanaşıp metabolizmasına dahil edemediği deformasyonları bu yöntemle gidermesi gerekiyor.
Kilo verme emelli yapılan mega liposuction harekâtında ultrason ile eritilen yağlar vakum sistemi ile dışarı alınır. Natürel harekâttan sonra alana gelebilen cilt bolluğu ve sarkmaları daha sonra derlenmesi gerekir. Liposuction harekâtını kolaylaştıran başka bir yöntem titreşimli liposuction veya vibroliposuction dır. Bu yöntemde kullanılan kenuller titreşimlidir ve cerrahın uygulamasını kolaylaştırır. Yenilikler arasında lazer lkullanımı sozkonusu olmaktadır, bu yöntemde lazer enerjisi yağ dokusu içinden uygulanıp yağlar eritilir ve manayı ultrasonik liposuction a eş ve eriyen yağlar vakum sistemi ile dışarı alınır.
Yağ şekillendirme harekâtında lazer, ultrason, titreşim veya lipoliz gibi destekçi mekanizmaların kullanımından daha ehemmiyetli bir etmen var. Bu etmen kontrollu mikro harekât dir. Destekçi mekanizmalarda hakimiyet güçtür ve karmaşıklık oranını çoğaldırır. Benim görüşüm bu mevzuda şahsın ideal kilosuna doğal bir biçimde ve özellikle spor yaparak yanaşmasından yanadır. Bu düzeyden sonra metabolizma dışında kalan ve diet ile verilemeyen deformasyon alanları mekanikal mikro-liposuction desteğiyle kontrollu bir biçimde ve üç ebatlı olarak düzenlenir. Harekâttan sonra bir gece sağlık kurumunda kalınması zorunlu ve erken yarıyılda yürüyüşler öneri edilir. İlk Bir hafta özel korse giyilir ve daha sonra antropometrik ince korselerin kullanılmasını 1ay zamanla öneri ediyorum. Liposuction bedenin her bölgesine yapılabilir ancak diz altı bölgesinde uygulanması mahzurludur, özellikle dolaşım bozukluğu ve ayakta çalışma zorunluluğu olan şahıslarda lenfatik drenajın anatomisini bozduğu için kullanılmamalıdır. Bu bölgede enjeksiyon yöntemi kullanılabilir. Lipoliz adlı bu yöntemde yağ eritici casuslar yağ dokusu içine operasyon gerektirmeden enjekte edilir.
10-15 seansta ve haftada bir yapılan lipoliz harekâtı ufak alanlarda zaferli. Mezoterapi ve karboksiterapi gibi yöntemler estetik cerrahi literatürüne girememiş ve mekanizmaları net olarak ortaya konmamış yöntemlerdir ve çok az bireyde belkide ek olarak uygulanan diet programlarından faydalı olmuştur.
Yağ Enjeksiyonu Fat injection Yağ enjeksiyonu, lipoinjection, lipofilling gibi terimlerin anlamı birbirine yakın olup, bir bölgeden alınan yağ dokusunun bir başka bölgeye dolgu yapma emeli ile kullanımını ifade eder. Yağ enjeksiyonunun başlıca uygulama alanları, beden hatlarını düzenlemek, yüzdeki yaşlılık çizgilerinin besbelliliğini eksiltmek ve zayıf suratlara daha dolgun bir görünüm vermektir.
Dokuların sarkması ile oluşan çizgilenmeler ve dayanmalar, ancak surat germe operasyonları ile düzenlenebilir, yağ enjeksiyonu ise bu görünümü yalnızca kamufle edici kalitededir. Yağ enjeksiyonu harekâtı, surat germe operasyonları ile kombine edilerek her ikisi de bir arada uygulanabilir. Kombine teşebbüslerde, yağ dışında, yapılan operasyondan artan dokuları da kullanabilme ihtimali olduğu için doku enjeksiyonu da yapılabilmektedir.
Yağ enjeksiyonu için kullanılacak yağ dokusu liposuction harekâtı ile elde edilir. Yağlar, liposuction tekniği ile bedende yağ dokusunun fazla olduğu rastgele bir bölgeden alınabilir. Alınacak ölçü, enjeksiyon yapılacak doku ölçüsüne göre değişir. Teşebbüs, yapılacak operasyonun büyüklüğüne bağlı olarak yerel ya da genel anestezi altında tasarlanır. Operasyondan sonra rahatsızlık verecek derecede ağrı şikayeti olmaz, enjeksiyon bölgesinde hafif ödem şişlik ve morarma oluşabilir, ödem ve morarma 7-10 gün içinde kaybolur.
Enjeksiyon sonrası ilk 6 ay içinde enjeksiyon yapılan yağların takribî yarısı beden tarafından emilir, kalan yağ ölçüyü ise kalıcıdır. Doku enjeksiyonu yapıldığında, beden tarafından emilim oranı ise çok daha azdır. 3-5 gün sonra uçak yolculuğu yapılabilir ve 4-7 gün sonra işe dönülebilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?