• DOLAR
  %0,26
 • EURO
  %0,57
 • ALTIN
  %0,27
 • BIST
  %0,18
Ayak Kokusundan Nasıl Kurtulabilirim ?

Ayak Kokusundan Nasıl Kurtulabilirim ?

Ayak Kokusu Rehabilitasyonsi Ayak kokusundan kurtulmak için muhtelif ilaçlar veya bitkisel usulleri deneyebilirsiniz ancak biz s ize bu yazımızda pratik ve masrafsız bir usullerden bahsedeceğiz. Bir çok şahısta yaygın olarak görülen ayak kokusu sorunu sadece bizi rahatsız etmekle kalmıyor, etrafımızdakileri de rahatsız ediyordur. Ayak kokusu rehabilitasyonsi için Ilık çay dolu bir leğene ayaklarınızı koyun ve […]

Ayak Kokusu Rehabilitasyonsi
Ayak kokusundan kurtulmak için muhtelif ilaçlar veya bitkisel usulleri deneyebilirsiniz ancak biz s ize bu yazımızda pratik ve masrafsız bir usullerden bahsedeceğiz. Bir çok şahısta yaygın olarak görülen ayak kokusu sorunu sadece bizi rahatsız etmekle kalmıyor, etrafımızdakileri de rahatsız ediyordur.
Ayak kokusu rehabilitasyonsi için Ilık çay dolu bir leğene ayaklarınızı koyun ve her akşam uyumadan evvel 10 dakika leğende bekletin. Bu operasyonu 10 gün süresince uygulayın, 10. günün sonunda ayak kokusu diye bir şey kalmamaktır. Bu rehabilitasyon usulü genelde tavsiye edilen usuldür ancak ayak kokularınızdan kurtulmak için ayak sağlığınıza da dikkat etmeli çorabınızı sıklıkla değiştirmeli ve rutin bir biçimde bakım yapmalısınız.
Ekstra bir kaç bilgi daha verecek olursak, cildiniz yağlıysa banyodan çıkmadan bir çaydanlık çay ile derinizi ovalayın, bu uygulama balsam vazifesi görür. Ayrıca bazı rahatsız edici kokulara karşıda demli çay usulünü uygulayarak kurtulabilirsiniz mesela eliniz balık ya da soğan kokuyorsa, elinizi demli çayla yıkayın. Son olarak ayak kokularınızdan muhtelif usulleri sınamanıza karşın kurtulamıyorsanız bir hekime danışmanız bereketli olacaktır.
Ayak kokusu insanların ayaklarını etkileyen bir vucüt kokusu tipidir. Ayak kokusu çok makûs koku olarak bir çokları tarafından dikkate alınmaktadır. Ayak kokusu birkaç saatte özellikle yeterli havalandırma olamayan çorap ve kunduralardan alana gelmektedir. Zira insan ayağı sıklıkla ter bezleriyle kaplıdır daha büyük ayağa sahip olanlar daha fazla terlerler ayakların fazla derecede terlemesinin sebebi budur. Bu terleme ve sıcaklık sürekli artan bakteriler ve mantarlar fungiler için ideal koşulları sağlamaktadır.
Ayak kokusu toplumsal bir sorundur. İnsanların ayak kokusu, etraflarındaki ilişkilerini değiştirebilecek bir proplemdir. Ayak kokusu kız isteyen erkeklerde dahi kızı vermeme, kızın erkek adayını istememe gibi istenmeyen sonuçlara neden olmaktadır. Ayak kokusu aile buluşmalarında fertlerin en güçlü referanslarından birisidir.
Ayak kokusu bazen, ayak sahibini istenmez yapar. Bu kadar olumsuz tesire sahip ikinci bir vakıa ter kokusudur. Ki ter kokusunun çaresi kolaydır. Bir parfüm, deodorant yada kolonya geçicide olsa çözümdür. Ama ayak kokusu hiçte kolay çözülecek bir sorun değildir. Ayak kokusu ayağı sürekli pak yakalamakla giderilebilinir. Ancak bu her zaman işe haylaz. Bazı bünyelerdeki mikrop oranı o kadar faaldir ki hemen artar.
Fiziksel etkinlikler artığında, ayak terlemesi bakteriyel sihrime ve bakteri artık mahsullerinin tümü çoğalmaktadır. Bu vaziyet kokunun şiddetini artırmaya neden olmaktadır. Ayaklardaki kıllar, özellikle parmaklar üzerindeki, bakterilerin daha tesirli olmaları için özel bir etraf sağlamaktadır. Bu vaziyet daha fazla kokunun oluşmasını da sağlamaktadır.
Ayak Kokusu Sebepleri :
Ayak kokusunun ana sebebi brevibakterileri Brevibacteria,Maya bakterileri olarak düşünülmektedir. Bu bakteriler ayak üzerindeki, özellikle parmak aralarında ve taban üzerinde oluşmuş, can vermiş teni sindirirerek sülfür kokusuna sahip amino asit, metiyonin, metanetiyole amino acid, methionine ve methanethiol dönüştürürler. Brevibakterileri aynı zamanda Limburger, Bel Paese, Port du Salut ve Muenster gibi peynir çeşitlerinin karekteristik keskin kokulu keskin ekşi kokusu gibi antipatik kokuları vermektedir. Buna ek olarak propiyonik asit propanoic acid aynı zamanda ayak ter misallerinde bulunmuştur.
Bu asit propiyonik bakterileri tarafından amino asitlerin bölünme mahsulüdür. Propiyonik asid, kimyasal yapı olarak ve koku karekteristik özelliği gibi fiziksel özellikleri doğrultusuyla asedik aside eştir. Buda ayak kokularını çoğu şahıslar tarafından sirke kokusuna benzetmelerini açıklamaktadır.
İzovalerik asit isovaleric acid3-methyl butanoic asid Staphylococcus epidermidis bakterisinin faaliyetleri sonucu olarak ayak kokusunun diğer kaynağıdır. Bu bakteri bazı peynir tiplerinde mevcuttur.
En eski ayak deodorantlar arasında allspice yeni bahar bitkisi gibi aromatik nebatlar vardı. 19 yy da Rus askerleri botlarına koruma için yerleştirirlerdi. Pudra ve faalleşmiş odun kömürünün çoğu tipleri Odor Eaters gibi ayak kokusuyla çaba etmek emeliyle geliştirilmiştir. Ayak kokusuyla gayretlerde antimikrobiyal çorap, antimikrobiyal sprey ve diğer antimikrobiyal mahsuller kullanılmaktadır.
İnsanlar geliştikçe onların istenmeyen ayak kokusu ciddi rahatsızlıklar vermektedir. Bu sebeple batı ülkelerinde kunduralar günün büyük kısmında giyilir, çoğu insanlar pabuçları çıkarmaktan kaçmışlardır. Bu bir paradokstur. Zira ayak terlemesini eksiltmenin en tesirli yolu pabuçları çıkarmaktır.
Değişik kültürlerde ayak kokusuna tepki değişiktir. Misalin eve girişlerde kunduraların çıkarıldığı yerlerdeki ülkelerde ayak kokusu daha azdır.
Ayak Kokusu Rehabilitasyonsi:
Ayak kokusunu çözmek için piyasisme muhtelif kremler, spreyler, çoraplar bulunmaktadır. Seçiminize göre kullanabilir ve ayak kokusu sorununu çözebilirsiniz.
Ayak kokusu için bitkisel çözümler Ayak Kokusunu gidermeye Gereken Şifalı Nebatlar:Kına, İsme çayı, Havuç, Akhuş ağacı, Sirke Hazırlanış Biçimi:* Kına ve sirke suda kaynatılır. Elde edilen su ile ayaklar yıkanır. * İsme çayı rendelenmiş havuç ile beraber suda kaynatılır. Süzülerek elde edilen su ile rehabilitasyon vaktince ayaklar bol bol yıkanır. * Akhuş ağacının yaprakları kurutulduktan sonra dağılınmadan kaynatılır. Süzülerek elde edilen sıvı ile uyumadan evvel ayaklar bol bol yıkanır. Ayrıca bildiğimiz çayı ılık bir biçimde 10 dakika ayaklarımızda bekletirsek 10 gün içinde ayak kokusunun sona ereceğini göreceksiniz.

Yafta Ayak kokusu için bitkisel çözümler Ayak Kokusu Rehabilitasyonsi Ayak Kokusu Sebepleri ayak kokusuna bitkisel çözüm nasıl geçer ayak kokusunu gidermenin yolları ayak kokusuna seçenek çözüm ayak kokusuna bitkisel ayak kokusuna kına ayak kokusuna bitkisel çözüm ayak kokusu icin bitkisel ilac ayak kokusuna gidermenin yolları ayak kokusuna elma sirkeli çözüm Ayak Kokusu Yasaklayan Kremler

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?