• DOLAR
  %0,03
 • EURO
  %0,00
 • ALTIN
  %0,04
 • BIST
  %0,68
Cildinizde Bahar Rüzgârı

Cildinizde Bahar Rüzgârı

Cildinizde bahar havası essin.Çevremizin yemyeşil bir görüntüye büründüğü güneşin kendini bizden esirgemediği ılık bahar günleri ruhumuzu aydınlatırken tesirini bazen cildimizde aynı hoşlukta göstermiyor.Özellikle de hava lekeliliği stres yanlış bakım kremleri gibi etmenler ilave edilince gidişat daha korkunç hale gelebiliyor. Herkes kendini tabiatın kucağına vazgeçip baharın tadını çıkarırken siz saklanacak bir yer arıyorsanız üzülmeyin yalnız değilsiniz. […]

Cildinizde bahar havası essin.Çevremizin yemyeşil bir görüntüye büründüğü güneşin kendini bizden esirgemediği ılık bahar günleri ruhumuzu aydınlatırken tesirini bazen cildimizde aynı hoşlukta göstermiyor.Özellikle de hava lekeliliği stres yanlış bakım kremleri gibi etmenler ilave edilince gidişat daha korkunç hale gelebiliyor.

Herkes kendini tabiatın kucağına vazgeçip baharın tadını çıkarırken siz saklanacak bir yer arıyorsanız üzülmeyin yalnız değilsiniz. Kadın erkek demeden bir hayli insan senenin bu aylarında ciddi cilt meseleleri yaşamakta. Değişik mevsimlerde pek bir problem olmadığı halde kimilerimizin Nisan başında cildi pul pul dökülüyor ve kızarıklıklar beliriyor. Bunun nedeni elbette yalnızca bahar değil. Mevsim farklılığı UV ışınlarının veya balanssız beslenmenin neden olduğu sıradan cilt meseleleri ile birleştiğinde rahatsızlıklar da baş gösteriyor.
Hava lekeliliği stres ve klima
İster sarih havada olalım ister kapalı mekanlarda cildimiz bir defa alınganlaşmışsa kesinlikle tepki göstermeye başlar. Muhtelif gaz atıklarının yarattığı hava lekeliliği dışarıda bizi tehdit ederken çoğu işyerinde kullanılan klimalar da alerjik tepkinleri artırır. Sigara dumanı ve yaşamımızın kaçınılmaz bir parçası haline gelen stresi de hafife almamalıyız.Cilt nem dengisini kaybediyor ve buruşukluklara zemin hazırlanıyor. Şayet kuruluktan davacıysanız haftada bir defa peeling yapmak ve kumpaslı olarak uygun ıslatıcılar kullanmak meseleleri büyük miktarda çözer. Yağlı cilde sahip olanlar üç günde bir peeling yapıp yağ balansını gözeten kremlere müracaat etebilir. Her iki vaziyette de ehemmiyetli olan nokta ; cildi tahriş etmeyecek antialerjik mahsuller kullanmaktır.
Kızarıklıklar yasaklanabilir
Özellikle sarih deri rengine sahip olanlar kızarıklıklar mevzusunda çok hassas. En çok yanak alın burun ve elmacık kemiklerinde görülen kirimsi renk değişiklikleri baharda polenlerin uçuşması ile aşırılaşıyor. Ağır olaylar ya da daha evvel bu cins meseleleri olanların uzman bir hekime müracaat etmesi doğru olur. Daha hafif kızarıklık gidişatlarında temkin almak için cildinizi fazla sıcak ve soğuktan muhtemel olduğunca gözetin. Uzmanlar hamam sauna buğu banyosu veya buz küpleri ile yapılan kürlerden uzak durulmasını öneri ediyor. Kafeinli ve çok sıcak meşrubatlar da ağırlaştırıcı etkenler arasında bulunmaktadır. A ve E vitaminleri kolajen stili maddeler kapsayan bakım mahsullerinden de uzak durmaya çalışın. Bu mahsuller kan dolaşımını süratlendirdiğinden cildin tepkisini ağırlaştırırlar.
Kozmetik mahsullerine dikkat
Aralıksız kullandığınız ıslatıcı veya bakım kremi birden bire ters tepki veriyorsa kaygılanmayın. Öncelikle mahsulü kullanmayı vazgeçin. Bir hoşluk uzmanına veya hekime danışabilirsiniz. Bunun dışında kullanmakta olduğunuz ıslatıcı veya kremin dermatolojik olarak test edilip edilmediğini ve hangi maddeleri kapsadığını hakimiyet edin. Hypoalerjikfazla alıngan ciltlere uygun mahsuller kullanmaya çalışın.
Güneş kirleri sizi üzmesin
Tıbben kesin nedeni belirsiz ve özellikle bahar ve yaz aylarında ortaya çıkan kahverengi kirler mağdurlarını her sene üzer. Cerrahi bir müdahale ile cildin ilk tabakasını atamanın dışında yüzde surat netice getiren bir rehabilitasyonu yoktur. Ancak evvelden temkin alınabiliyor. Her şeyden evvel baharın ilk günlerinden itibaren yüksek koruma etmenli güneş kremi sürmeyi bakımsızlık etmeyin. Renk açıcı kremler ve kir gidericilerle problemli bölgelerin koyulaşmasını önleyebilirsiniz. Bu arada kış aylarında da güneş kremini kullanmaya devam etmekte fayda var.
Sivilceler ve iltihaplı sivilceler
Ergenlik çağını bir erişkin olarak tekerrür yaşamak çok sıkıcı. Ne yazık ki bazen hormonlarımız rayından çıktığından veya yediklerimiz ağır geldiğinden pürüzsüz suratımız sivilcelerle dolabiliyor. Rehabilitasyonun başlayabilmesi için teşhisin doğru yapılması gerekiyor. Bundan dolayı bir uzmana müracaat etmek en süratli çözüm yoludur. Ayrıca kullandığınız toniğin az içki ve aynı zamanda antiseptik kapsamasına dikkat edin. Lavanta adaçayı biberiye A E ve F vitamini kapsayan ıslatıcılar da yağ yapımını eksiltir. Yağsız makyaj malzemelerini seçim edin. Natürel ki tüm bu tekliflerin dışında hekiminizin öneri ettiği rehabilitasyon ve ilaçları aksatmamaya çalışın.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?