• DOLAR
  %-0,22
 • EURO
  %-0,22
 • ALTIN
  %1,55
 • BIST
  %3,14
Cilt Kuruluğundan Korunma Yolları

Cilt Kuruluğundan Korunma Yolları

2011 Bu aylarında soğuk kış günlerinde hava koşulları başta olarak cilt kuruluğunu ortaya koyan faktörlerden biri olmuştur.Cilt kuruluğu özellikle kış aylarında yaygın olarak görülmektedir. Cilt kuruluğu hakkında açıklama yapan uzmanlar cilt kuruluğunun nasıl önleneceğiyle ilgili bilgileri açıkladılar. 1- Kimlerde cilt kuruluğu görülür? İnsanlar ihtiyarladıkça daha çok ortaya çıkan bir tablo olan kuru ten ‘Kserozis ’ […]

2011 Bu aylarında soğuk kış günlerinde hava koşulları başta olarak cilt kuruluğunu ortaya koyan faktörlerden biri olmuştur.Cilt kuruluğu özellikle kış aylarında yaygın olarak görülmektedir. Cilt kuruluğu hakkında açıklama yapan uzmanlar cilt kuruluğunun nasıl önleneceğiyle ilgili bilgileri açıkladılar.

1- Kimlerde cilt kuruluğu görülür?
İnsanlar ihtiyarladıkça daha çok ortaya çıkan bir tablo olan kuru ten ‘Kserozis ’ olarak öğrenilir. İhtiyarlamayla birlikte daha kuru ve daha az yağlı bir cilt oluşur. Tenin üst katmanının takribî yüzde 10 kadarlık bir kısmını su oluşturur. Bu katmandaki suyun eksilmesi tende çatlama, kaşıntı ve kuruluğa neden olur. Cilt kuruluğu olan şahısların çoğunda altta uyuyan bir hastalık yoktur. Kuru cilde sahip olan şahısların büyük çoğunluğunu ise sık duş alan şahıslar oluşturur. Son senelerde insanlarda duş alma sıklığı çoğaldıkça kserozis sıklığının da çoğaldığı dikkati sürüklemektedir.
2- Cilt kuruluğunun nedenleri nelerdi?
Kuru cilde neden olan etrafsal faktörler; sıcak su, deterjanlar, kıyafetlerden dolayı oluşan sürtünme, sık hava yolculuğu, rüzgara maruz kalmak, etraf lekeliliği, klima ve değişik kimyevi maddeler olarak sıralanabilir. Atopik egzama, kalıtsal bazı hastalıklar, ihtiyosis, sedef gibi cilt hastalıkları, metabolik etkenler, tiroit bezinin yeterince çalışamaması, fazla kilo kaybı ve ilerleyen yaş kuru tene neden olan değişik etmenlerdir.
3- Cilt kuruluğu nasıl anlaşılır, bulguları nelerdir?
Ten kuruluğunun ilk bulgusu, tende mat gri beyaz bir renktir. Kuruluk çoğaldıkça renk farklılığına ek olarak ciltte gerilme hissi, pul pul atanmalar, kepeklenme, ten yüzeyinde pürüzlenme, çatlaklar, yarıklanmalar oluşur. Kaşıntı, kuru tenin neden olduğu değişik bir şikayettir. Kuruluk rehabilitasyon edilmezse sonunda egzamalar oluşabilir.
4- Cilt tipinin kuru, yağlı, karma nasıl olduğunu kavramak muhtemel mi?
Tende kepeklenme, gerilme hissi ve kaşıntı şikayetleri varsa kuru cilt tipi olarak değerlendirilir. İltihaplı Sivilceye eğilimliyse, gün içerisinde ve sabah uyandığında ciltte parlama oluyorsa, gözenekler genişleme ve siyah noktalar varsa yağlı cilt olarak değerlendirilir. Bazı bireylerde ise surat bölgesinde özellikle yer yer müesseseye, kepeklenme fakat emin bölgelerde ise yağlanma, parlama şikayeti olur. Bu tip ciltler ise karma cilt olarak değerlendirilir.
5- Cilt kuruluğu özellikle hangi bölgelerde görülür?
Su kaybının regülasyonu, bedenin bölgelerine göre değişiklikler gösterir. Kuruluk kollarda, bacaklarda ve gövdede daha besbelli olur; zira bu bölgelerde daha az yağ bezleri vardır. Surat değişik beden bölgelerine göre daha su geçirmezdir. Ten iletkenliğinde ise lipitlerin yağların kritik rolleri vardır. Sık duş alındığında natürel ten lipitlerinin yine oluşabilmesi için yeterli müddet olmadığı için kuruluk özellikle yağ bezleri daha az olan kol ve bacaklarda daha besbelli olur.
6- Cildi kuruyan biri, kuru ciltler için olan mahsulleri mi almalı, yoksa evvelinde dermatologa mı müracaat etmeli?
Cilt kuruluğu olan şahıslar kesinlikle bir cildiye uzmanına danışmadırlar. Şahsın şikayetleri, bulguların süresi ve şiddeti, rehabilitasyonun biçimini tanımlar. Bazı olgularda yalnızca ıslatıcılar yeterli olurken, bulguların şiddetli olduğu olgularda antihistaminik ilaçlar, topikal kortikosteroid kremler vermek gerekebilir. Çok rakamda ve markada ıslatıcı olduğundan rasgele bir ıslatıcı kullanımı doğru değildir. Hastanın ten tipine ve şikayetlerine uygun ıslatıcılar önerilmelidir.
7- Cildi kuru olanlar ne cins kozmetik mahsuller kullanmalı?
Kuru cilt problemi olan hastalar yağ içinde su emülsiyonu dediğimiz teni daha yoğun ıslatan mahsuller kullanabilirler. Tende iritasyon problemi olmayan şahıslar ise üre ihtiva eden kozmetik nemlediricilerden fayda göreöğrenirler. Banyo sonunda kullanılan beden yağları tenin nem kaybını maniler. Bu tip kozmetik mahsullerin de oldukça verimi vardır.
8- Soğuk-sıcak hava, mevsimler, güneş, sauna, hamam, kese ve beden peelingi cildi nasıl tesirler?
Kuru ten, stratum korneum katmanının nem içeriğinin eksilmesidir. Sıcağa ve soğuğa maruz kalan ciltte transepidermal su kaybı çoğalır ve bu çoğalış cildin kurumasına neden olur. Ayrıca kış mevsimi de cilt kuruluğuna neden olur. Yarıyılsal kuruluk dendiğinde ‘kış kaşıntısı ’ olarak da öğrenilen soğuğa bağlı kserosis akla kazanç.
Kış aylarında düşük neme bağlı olarak büyüyen bu tablodan korunmak için kesinlikle gözetici elbiseler giyilmeli, ıslatıcılar kullanılmalıdır. Güneş de, hem ısı hem de ışın tesiriyle tenin nem kaybına neden olur. Kozmetik açıdan kaba ve kuru bir ten görüntüsüne mahkum olmamak için yaz ve kış ayları süresince güneş gözetici mahsuller kullanmak gerekir.
Güneş gözeticiler ten zararını ve tenin kurumasını maniler. Suyla sık temasta bulunmak tenin nem kaybına neden olduğundan, şahısların çok sık kese ve peeling uygulamaları yaptırması da mahzurludur. Kese ve peeling sırasında tende oluşan sürtünmeye bağlı iritasyon, kuruluğun şiddetini daha da artırır.

Yafta cilt kuruluğu hastalığı cilt kuruluğu için ne yapmalı cilt kuruluğu nasıl giderilir cilt kuruluğu neden olur cilt kuruluğu sebepleri cilt kuruluğu nedenleri cilt kuruluğu rehabilitasyonu surat kuruluğuna nebatsal çözüm surat kuruluğuna maske surat kuruluğuna ne iyi kazanç

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?