• DOLAR
  %0,19
 • EURO
  %0,41
 • ALTIN
  %0,34
 • BIST
  %-1,07
Cilt’in Başlıca Düşmanları

Cilt’in Başlıca Düşmanları

Cilt Bakımı kadar beslenmede genç ve hoş bir cilde sahip olmamızda oldukça ehemmiyetlidir. Bazı besinler cilt ve bedenimiz için hasarlıdır. Hoş ve Sıhhatli bir cilt için alttaki besinlere dikkat. Şeker: Şeker hücrelerin ihtiyaç dinlediği besinleri çalan bir maddedir.Basit şekerler ciltte renk balanssızlıklarına sebep olur ve yüzdeki kızarıkların,kahverengi kirlerin başlıca sebebi de şekerdir.Kalsiyum ve öteki minerallerin […]

Cilt Bakımı kadar beslenmede genç ve hoş bir cilde sahip olmamızda oldukça ehemmiyetlidir. Bazı besinler cilt ve bedenimiz için hasarlıdır. Hoş ve Sıhhatli bir cilt için alttaki besinlere dikkat.
Şeker: Şeker hücrelerin ihtiyaç dinlediği besinleri çalan bir maddedir.Basit şekerler ciltte renk balanssızlıklarına sebep olur ve yüzdeki kızarıkların,kahverengi kirlerin başlıca sebebi de şekerdir.Kalsiyum ve öteki minerallerin basit şekerler suratından tükenmesi bedeninizde doku kaybına,bunun neticeyi olarak da sarkık,gevşek bir cilde sahip olmanıza sebep olur.
Yağlar: Bilim adamlarına göre ihtiyarlamanın en büyük sebebi insan bedenindeki yağların oksidasyonudur. Makûs yağlardan uzak durmak cilt sıhhati için zorunludur. kırmızı et, mayonez, çikolata, çörekler, patates cipsi, fıstık ezmesi, margarin, fast-food mahsuller. Ancak beslenme programımızdan yağları tamamen çıkartmak da cildimiz için yapılacak en büyük makûsluklardan biridir.Cildin iyi yağlara lüzumu vardır zeytinyağı,soya yağı,fındık,balık.
Sigara: Sigara cildin oksijenlenmesini %30 eksiltir ve cildi olması gerekenden %40 daha inceltir.Tüm bunlar cildin hafiflemesi,sarkması ve kırışmasına neden olur.
İçki: İçki bedeni susuz bırakır ve B vitaminlerini çalar.B vitamini saç ve tırnakları kuvvetlendiren,cildin ışıltılı ve pak olmasını sağlayan bir vitamindir.

Kafein: Kafein cildi susuz bırakarak ve stres hormonlarının salgılanmasını çoğaldırarak cildin kurumasına ve erken ihtiyarlamasına neden olur.
Güneş: Güneşin UV ışınları cildin üst tabakasına popülasyon ettiğinde ihtiyarlamadan mesul olan serbest radikal yapımı çoğalır,yeni hücre yapımı ve bedendeki C vitamini stoku azalır.Bunun neticeyi olarak ciltte kirler, buruşukluklar, pürüzlenmeler, kalınlaşmalar ve kılcal damar duyarlılaşması görülür.
Uyku Pozisyonu: Yüzüstü geçime ciltte sarkma,buruşukluk ve torbalanmalara neden olur.
Yo-yo Perhizler: Süratli kilo verdiren perhizler cildin en büyük düşmanlarından biridir.Kilo alındığında cilt gerilir;kilo verildiğinde ise daha önceki haline dönemez,sarkar.
Stres: Fazla stres vaziyetinde kortizol denilen hormon yüksek seviyede salgılanır:Kortizol erken ihtiyarlama hormonu olarak bilinmektedir

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?