• DOLAR
  %0,14
 • EURO
  %0,27
 • ALTIN
  %0,37
 • BIST
  %-1,07
Doğru Makyaj Nasıl Yapılır ?

Doğru Makyaj Nasıl Yapılır ?

Doğru makyaj nasıl yapılır? Kozmetik, bakımlı ve hoş görünmekten bırakamayan kadınların en fazla umursadığı alanlardan bir tanesidir. Makyaj yaparken doğru ürün kullanarak daha hoş görünmek ve suratınızda ön tasarıya çıkmasını istemediğiniz noktaları örtmek mümkün.Kadınların kimi ara gizeme, kimi günün her saati, kimi bolca, kimi ise muhakkak bilinmeyen ama illaki makyaj yapar. Elbette, makyajın bırakılmaz beşlisi […]

Doğru makyaj nasıl yapılır? Kozmetik, bakımlı ve hoş görünmekten bırakamayan kadınların en fazla umursadığı alanlardan bir tanesidir. Makyaj yaparken doğru ürün kullanarak daha hoş görünmek ve suratınızda ön tasarıya çıkmasını istemediğiniz noktaları örtmek mümkün.Kadınların kimi ara gizeme, kimi günün her saati, kimi bolca, kimi ise muhakkak bilinmeyen ama illaki makyaj yapar. Elbette, makyajın bırakılmaz beşlisi de yakından tanınır; fondöten, pudra, allık, rimel ve dudak boyası. Peki bunları doğru uygulama teknikleri nelerdir? Renk tercihinde nelere dikkat etmek gerekir?
İşte profesyonellerden makyaj gizemleri…
Suratınıza pürüzsüzlük sağlayan fondöten, suratınızı makyaja hazırlar. Bu sebeple, düzgün görünümlü bir deri ve makyajda zaferli bir netice için fondöten tercihi çok ehemmiyetli. Kullandığınız fondötenin yapısı ve rengi, cildinizin tipine ve rengine uygun olmalı. Cilt renginizden daha sarih bir fondöten rengi seçmek usluca olacaktır.
Fondötende her zaman dikkat edilmesi gereken bir husus da, fondötenin pak ve ıslatılmış cilde uygulanması. Kompakt fondöten dışında tüm fondötenleri sürerken parmak uçlarının kullanılması gerekiyor. Elin ısısı fondötenin akıcılığını artırdığı için hem cilde yedirmek daha kolay olur, hem de dayanıklılığı çoğalır. En ehemmiyetlisi daha natürel bir görünüm sağlar.
Fondöteni alnınıza, burnunuza, yanaklarınıza ve çenenize benek benek sürün. Az ölçüyle başlayın, gerekirse ilave edin. Makyajda fondötenin çok ölçüde kullanılması, sürülmeyi güçleştireceği gibi maske tesirine de neden olur. Cildinize parmaklarınızla tazyik uygulayarak, ortadan kenarlara doğru tüm suratınıza yayın. Boyun ve kulaklara doğru rengi iyice yedirin. Yüzde renk tamlığı sağlamak için göz kapaklarınızın üzerine ve gözün alt kısmına da kirpiklere dokunmadan sürün. Profesyonel bir netice istiyorsanız, nemli bir süngerle suratın dışına doğru fondötenin üzerinden geçin. Öbür uygulamalara geçmeden evvel fondötenin cildinize iyice oturması için bir müddet bekleyin. Fondöteni yeni sürmenize karşın sivilce veya göz altı halkaları bütün kapanmamış olabilir. Kapatıcı concealer ile bu yanılgıları düzenlemek gerekir.
Deriyi matlaştıran pudra tamlık sağlar
Makyajın bırakılmazlarından bir tanesi de pudradır. Deriyi matlaştırır, tamlığı sağlar ve fondöteni değişmezler. Pudranın 2 cinsi vardır. Toz pudralar çok ince ve hafif bir yapıya sahipken, fondöteni matlaştırır ve transparan bir görünüm sağlar. Kompakt pudralar ise, taşınma ve kullanım kolaylığından dolayı daha çok seçim edilir. Makyajı değişmezlemek ve gün boyu rötuş yapmak için idealdir. Toz pudralara göre daha yoğun bir netice verirler.
Toz pudra kullanıyorsanız, uygulama için pudra ponponu seçim edin. Ponpon yoksa, bir pamuk pedin arasını açıp azıcık toz pudra koyarak geçici bir ponpon yapabilirsiniz. Pudrayı hafif vuruşlarla tüm suratınıza uygulayın. Daha sonra, büyük bir fırçayla aşırılıkları alın.
Kompakt pudra için fırça kullanmak en uygunudur. Pudrayı uygularken fırçayı suratınızda süratli hareketlerle sağdan sola ve yukarıyadan alta gezdirin. Böylece pudra suratınıza denk olarak ufalayacaktır.
Allık, surata mutlu bir görünüm verir ve cilde canlılık kazandırır. Göz ve dudaklar arasındaki renk balansını gözettiği için seçtiğiniz rengin dudak boyası renginizle geçimine özen gösterin. Allığı uygularken tebessümün ve yanağınızın azami noktasına sürün. Yoğun görünmemesi, ayrı bir bölüm gibi durmaması için rengi azar azar ve fırçadaki aşırılıkları üfleyerek uygulayın. Suratın dışına doğru, dairesel ve hafif hareketlerle uygulamayı sürdürün. Görünümde tamlık sağlamak için fırçanızı burun ucu, çene ve alnınıza da hafifçe değdirin. Renginiz çok koyu veya yoğun kaçtıysa deri renginizden daha sarih bir pudrayla yoğunluğu eksiltin.
Rimel bitkin görünümü yok eder
Rimel, bakışlarınıza yoğunluk, anlam ve efor kazandırır. Bitkin görünümü bir anda yok eder ve canlılık verir. Seçtiğiniz rimelin özelliğine göre kirpiklerinizi uzatabilir, kıvırabilir ya da onlara hacim kazandırabilirsiniz. Rimelinizin fırçasını kumpaslı olarak arının. Böylece eskiki kullanımlarınızdan kalmış olan artıklar kirpiklerinizin üzerinde topçuklar oluşturmaz. Rimelin iyi yakalaması için kirpikleriniz pak ve kuru olmalı. Şayet lens kullanıyorsanız, rimeli sürmeden evvel lenslerinizi takmayı unutmayın. Uygulamaya üst kirpiklerden başlayın. Alttan yukarıya başka bir deyişle köklerden uçlara doğru fırçayı aralıksız döndürerek ilk katı sürün. Kirpiklerinizin kurumasını bekleyin, daha sonra ikinci katı uygulayın. Alt kirpiklerinize hacim kazandırmak istiyorsanız, fırçayı kirpik diplerinde yatay olarak dolaştırın. Şayet uzun görünsünler istiyorsanız, fırçayı dik olarak yakalayıp kirpikleri tek tek boyayın. Kirpik fırçasıyla aşırılıkları alın ve kirpikleri birbirlerinden ayırın.
Makyajı bitiren son değiş dudak boyasıdır. İyi uygulanmış bir dudak boyası suratınızı anında canlandıracak hatta gözlerinizin parlaklığını dahi vurgulayacak efordadır. Renk tercihiniz zevkinize, elbisenizin rengine ya da moda renklere göre değişse de, dudaklarınızın şeklini de göz önünde bulundurmalısınız. Dudaklarınız dolgunsa, yumuşak tonlarda mat dudak boyasıları seçim edin. İnce ise, koyu renkli parlak dudak boyasılar kullanın. Süreceğiniz dudak boyasına uygun renkte bir dudak kalemiyle ortadan uçlara doğru dudaklarınızı çevreleyin. Dudak kaleminizin ucu iyice sarih olmalı. Dudağınızın her tarafını kalemle doldurun. Böylece hem dudak boyasınızın ömrü uzayacak, hem de silinmeye başladığında dudaklarınız cansız görünmeyecektir. Ardından pudra ile dudaklarınızın üstünden geçin. Artık dudak boyasınızı sürebilirsiniz. Uygulamayı fırçayla yaparsanız daha iyi netice alırsınız. Kalıcılığını artırmak için ilk katı sürdükten sonra aşırısını kağıt mendille alın ve ikinci katı sürün. Son olarak, ışıltılı görünüm için dudaklarınızın bütün ortasına renksiz bir parlatıcı değdirin.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?