• DOLAR
  %0,17
 • EURO
  %0,38
 • ALTIN
  %0,39
 • BIST
  %-1,07
İltihaplı Sivilce ve Sivilce Aynımıdr

İltihaplı Sivilce ve Sivilce Aynımıdr

Genellikle büyük, minik hepimizin başına gelen bazen de bir cinsli kurtulamadığımız mesele… Kimi iltihaplı sivilce diyor, kimi sivilce… Peki, ikisinin farkı ne? Hakikatinde bunun yanıtı çok kolay!Sivilce ve iltihaplı sivilce rehabilitasyonu hakkında merak edilenleri Cildiye uzmanı Dr. İhsaniye Dönmez Çiçek ’e sorduk… Sivilce Nedir? İltihaplı Sivilce Nedir? Sivilce, genelde ergenlik yarıyılında başlayan, yağ bezi kanallarında […]

Genellikle büyük, minik hepimizin başına gelen bazen de bir cinsli kurtulamadığımız mesele… Kimi iltihaplı sivilce diyor, kimi sivilce… Peki, ikisinin farkı ne? Hakikatinde bunun yanıtı çok kolay!Sivilce ve iltihaplı sivilce rehabilitasyonu hakkında merak edilenleri Cildiye uzmanı Dr. İhsaniye Dönmez Çiçek ’e sorduk…

Sivilce Nedir? İltihaplı Sivilce Nedir?
Sivilce, genelde ergenlik yarıyılında başlayan, yağ bezi kanallarında tıkanmaya bağlı olarak büyüyen, başta surat olmak üzere sırt ve göğüs gibi öbür yağlı bölgelerde de oluşabilen bir cilt hastalığıdır. Hakikatinde sivilce ve iltihaplı sivilce sözcükleri aynı anlama gelmektedir. Sivilce, hastalığın ulus arasındaki deyimidir. İltihaplı Sivilce ise hastalığın tıbbi adı olan iltihaplı sivilce vulgaristen gelmektedir. 
Nasıl oluşuyor?
Sivilce yaradılışındaki ilk düzey, kıl-yağ bezi birimindeki kanalların tıkanmasıdır. Ergenlikle beraber daha evvel minik olan ve az yapım yapan yağ bezleri gelişir ve imalleri çoğalır. Aynı zamanda kanal içerisindeki hücrelerin yaradılış döngüsü de bozulur. Bu fazla yağlı civar ve tıkanmış kanala bir de ten yüzeyinde klasikte bulunan ancak rakamları çok olmayan bakteriler ve mantar cinslerinin kolonize olup rakamlarının gün geçtikçe çoğalması ilave edilir. Bu biçimde iltihaplı sivilcenin hem komedon dediğimiz tıkaçlı lezyonları hem de irinli lezyonları ortaya çıkar.    59487150 1 d Akne ile Sivilce aynımıdır
En çok kimler sivilce meseleyi yaşıyor?
En çok ergenlik yarıyılı dediğimiz kızlarda 14�17 yaş, erkeklerde ise 16�19 yaş arası yarıyılda görülür. 25 yaşlarına dek devam edebilir. Hatta bazı geç başlangıçlı sivilcelerde 25 yaşından sonra da hastalık görülebilmektedir. Ancak bu olguların %8�i kadardır. Bunun dışında ender görülen bazı vaziyetlerde de sivilceye tesadüfülmektedir. Misalin hormonal bozukluklar, kortizon gibi sistemik ilaç alımları, tene yağlı kremlerin ve nebatsal yağların sürülmesi, mesleksel olarak endüstriyel bazı mahsullere maruz kalınması ve bunun gibi vaziyetlerde. 
Abur cuburlar sivilce yapar mı?
Abur cuburların sivilce yaptığına dair kesin bir bilimsel delil yoktur. Ancak bazı hastalarda cips, çikolata, fındık, fıstık gibi kuruyemişler ve yağlı süt alınmasına bağlı olarak lezyonlarda tutuşma kollanmıştır.
Sivilce kuru cilt mi beğenir, yağlı cilt mi?
Sivilce bir yağ bezi birimi hastalığı olduğu için yağlı ciltlerde, yağlanma olan bölgelerde görülür.   teen acne sq d Akne ile Sivilce aynımıdır
 
Rehabilitasyonu nasıl olmalıdır?
Öncelikle hastalığın natürel bir gidişi vardır. Kullanılan ilaçlar kesin bir iyileşme sağlamayabilir ve hastalık tekerrür edebilir. Hastanın dikkat etmesi gereken bazı gidişatlar vardır. Misalin; besinler mevzusunda kendi üzerinde gözlem yapmalı ve yukarıyada saydığımız gıdaları yediğinde tutuşma görüyorsa bunları harcamamalıdır.
Cilt pakliği, ciltteki yağın uzaklaştırılmasını sağladığı için verimlidir. Bunun için dermatolojik arınma kalıpları olarak adlandırılan sindetler veya kimyevi olarak aynı içerikteki akışkan arınma jelleri kullanılabilir.Ancak pahalı olmaları dezavantajlarıdır.Tek başına kükürt kapsayan sabunlar da tahriş edici olabilmektedir.Son zamanlarda içerisinde kükürtle beraber zeytiyağı bulunan sabunlar geliştirilmiştir.Zeytinyağı, antiseptik özelliğinden dolayı bakteri ve mantar yaradılışını yasaklayabileceği gibi kükürtün irritasyon tesirini de hafifletir.Zeytinyağı ve Kükürt kapsayan Nas Med sabunlar yalnızca eczanelerden temin edilebilir.Ancak cilt pakliği mübalağa etilmemeli cilt çok yağlı olsa dahi günde iki kezi geçmemelidir.
Makyaj malzemeleri çok lüzumlu olmadıkça kullanılmamalıdır. Cildine bakım emelli kullanacağı mahsulleri kesinlikle hekimine danışmalıdır. Daha evvel de dediğimiz gibi bazı kozmetik mahsuller iltihaplı sivilceye yol açabilmektedir.
Cilt yüzeyinde oluşan siyah tıkaçlar kendiliğindene bunalmamalı, bu mevzuda tecrübeli şahıslardan takviye alınmalıdır.   akne16370 d Akne ile Sivilce aynımıdır
  İlaç rehabilitasyonu 2 gruba ufalar:
1 Topikal Cilt yüzeyine sürülen rehabilitasyonlar: Bunların içerisinde antibiyotikler ve retinoik asit türevleri bulunmaktadır. Daha çok hafif ve orta şiddetli iltihaplı sivilcelerde önerilir.
2 Oral Ağız yoluyla rehabilitasyonlar: Bunları kendi içerisinde 3 gruba ayırabiliriz.
A_ Antibiyotikler: Propionibacterium Acnes isimli bakterinin rakamını eksiltmeye müteveccihtir. Bu biçimde cilt üzerindeki enfeksiyon yasaklanmış olur.
B_ Hormonal ilaçlar: Yağ bezleri kısmen seks hormonlarının hakimiyetinde olduğundan bu rehabilitasyon ile hormonal salgılama hakimiyet altına alınmış olur.
C_  Retinoidler: Sivilce rehabilitasyonunda çok tesirlidirler. Öbür rehabilitasyon usullerine cevap vermeyen veya çok şiddetli izleyen sivilcelerde galibiyet ile uygulanırlar. Yağ yapımını ehemmiyetli miktarda durdurur. Bakteri rakamını ve dolayısıyla iltihabi da eksiltirler.  

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?