• DOLAR
  %0,10
 • EURO
  %0,17
 • ALTIN
  %1,00
 • BIST
  %3,14
Yanılgısız Hoşluk Varmıdır ?

Yanılgısız Hoşluk Varmıdır ?

Mevzu hoşluk, moda ve medya olunca, bir şeyin dozunda kalması pek muhtemel olmuyor. Çünkü geçen sene 42-44 beden mankenlerin podyumda ve moda mecmualarında boy göstermesinin ardından dünya yanılgıları kabul etmekten bahsederken iş yeniden çığırından çıkmış görünüyor. Şimdilerde “yanılgılı hoşluk” yeni trend halini alıyor. Kendinde bu ufak yanılgılar olmasa da pek çok kadın moda olduğu için […]

Mevzu hoşluk, moda ve medya olunca, bir şeyin dozunda kalması pek muhtemel olmuyor. Çünkü geçen sene 42-44 beden mankenlerin podyumda ve moda mecmualarında boy göstermesinin ardından dünya yanılgıları kabul etmekten bahsederken iş yeniden çığırından çıkmış görünüyor. Şimdilerde “yanılgılı hoşluk” yeni trend halini alıyor. Kendinde bu ufak yanılgılar olmasa da pek çok kadın moda olduğu için bu yanılgıları sahipleniyor.

Misalin gri saçlarını boyamayan, buruşukluklarını natürel haliyle sergilemekten çekinmeyen Jamie Lee Curtis, Helen Mirren, MerylStreep gibi ünlü yıldızlara, podyumları gri saçlarıyla adımlayan ve mecmualara kapak olan Kristen McMenamy ’nin de ilave edilmesiyle gri saç bu sene büyük bir popülerlik kazandı. Haliyle kısa zamanda natürel hatadan yapay kusura da dönüştü. Öyle ki Pink, Lady GaGa gibigenç pop yıldızları ve trend ikonu Kate Moss dahi henüz grileşmemiş saçlarını boyayarak gri yaptı. Gri saç trendi defilelerden mecmualara her köşeye yayıldı.
Aynı biçimde daha öncekinden yanılgı kabul edilen kalın kaşlar da bu başkalaşımın tesiriyle şimdilerde herkesçe özümsenen yeni bir trende dönüşüyor. Gucci, Valentino, Chloe gibi modacıların defilelerinde mankenler podyumda kalın kaşlarla boy gösterirken, maliyeti 5 bin TL ’yi bulan kaş ektirme harekâtlarının ve kaş çıkartan kozmetiklerin de yıldızı parlıyor. Yanılgılı hoşluk trendinin en son halkası da geçen ay kendini gösterdi.
Kadınlar arasında ayrık diş esintiyi esmeye başladı. Trendi ateşleyenler rock yıldız ıMick Jagger ’in 17 yaşındaki model kızı Georgia Jagger, Avustralyalı model Jessica Hartve Calvin Klein ’in suratı olan model Lara Stone. Bu hoş genç modeller ayrık ön dişlerini hiç çekinmeden sergileyerek bu hatalarına seksi bir anlam yüklüyorlar.Ve bu yanılgılı hoşluklarıyla puan topluyorlar.
Georgia Jagger ayrık dişleriyle bu yıl “senenin modeli” seçildi ve İngiliz Vogue ’una kapak oldu dahi. Son olarak Fransız şarkıcı ve oyuncu Vanessa Paradis ’in ayrık dişleriyle Chanel ’in yeni dudak boyasının suratı olması trendi doruğa çıkardı. Öyle ki, New York Times gazetesinin haberine göre kimi kadınlar da dişlerinin arasını açtırmaya dahi girişmiş.
ABD ’de iki ön dişinin arasına kelepçe yerleştirterek bu “trendy” yanılgıyı elde etmek için 1500- 2 bin TL ’yi gözden çıkaran kadınların sayısı giderek çoğalıyormuş! Yanılgılı hoşluk trendinin böylesine süratli bir şekilde özümsenmesinin arkasında uyuyan olguyu, İtalyan kadın mecmuası Grazia ’nın hoşluk editörü Liz Hambleton ’ın şu lafları özetliyor:“Bence muhteşemlik mevzusunda fazla fazlaya kaçtık ve bu sonunda bu kavramdan bıktık.
Artık insanlar harikuladelikten ziyade daha reelci şeyler arıyor. Ayrık dişler, yanaklardaki çiller, buruşuklar, kalın kaşlar… Zira bunların hepsi bireye cilalı bir hoşluk veya bronz bir deriden çok daha fazla karakter kazandırıyor. Lara Stone gibi ufak ve kendine özgü yanılgıları olan kadınlara bakmak, birbirinin kopyası yanılgısız hoşlara bakmaktan çok daha cazip geliyor.”
Kıvrımlar, buruşukluklar ve natürelliğin galibiyeti: Yanılgısız hoşluk anlayışında başkalaşımın tohumları son birkaç senede Beyonce, Lily Allen, Scarlett Johansson gibi etine dolgun, bol kıvrımlı kadınların yıldızının parlamasıyla atıldı. Kozmetik markası Dove ’un uzun, kısa, kilolu, zayıf sıradan kadınları reklamlarında kullandığı “Asıl Kadınlar” kampanyasıyla sürat kazandı. Ama gerçek şok edici teşebbüs geçen sene bu zamanlar geldi.
Ünlü kadın mecmuası Glamour, 2009 Eylül ayında yayınladığı bir resimle ortalığı karıştırdı. Çünkü mecmua incecik modellerin yer aldığı sayfalarından birini bu defa kilolu bir modele, Lizzie Miller ’a ayırmıştı. Miller ’in kat yapmış göbeği ve kalın bacaklarını gözler önüne seren üryan pozu okuyuculardan muhteşem bir tezahürat aldı.
Aynı günlerde asıllaştırılan Londra Moda Haftası ’nda modacı Mark Fast ince mankenlerin yanında podyuma üç etine dolgun manken de çıkardı. 42 beden olan Hayley Morley, Gwyneth Harrison ve Laura Catterall defilenin en dikkat çekici adları olurken, resimleri de tüm gazetelerin baş sayfalarında yer aldı.
Kasım ayındaysa Glamour mecmuası bu defa işi geliştirerek altı tombul modeli sayfalarına davetli etti. 42-44 beden hoşlar Kate Dillon, Jennie Runk, Amy Lemons, Crystal Renn, Ashley Graham, Lizzie Miller ve Anansa Sims hep beraber mecmuaya üryan olarak poz verdi. “Artık ‘sıfır beden ’ diye anılan, iskelet gibi modellerin devri geçiyor mu?” suali her köşede yankılanırken modacılar ve medya da daha öncekinden yanılgı olarak görülen fazla kilolara sahip etine dolgun modelleri podyumlara ve mecmualara davetli etmek için kolları sıvadı.
2010 ’daysa tombul hoşlar trendi bütün anlamıyla patladı. Ünlü moda ve trend mecmuası V Magazine, Ocak 2010 sayısının tamamını tombul modellere ayırdı. Almanya ’nın en çok satan kadın mecmuası Brigitte ve İngiliz kadın mecmuası Essentials 2010 ’da mecmuada her yaştan ve her vücuttan asıl kadınların resimlerine yer vereceklerini açıkladı.
Fransız Elle mecmuası kapağında 44 beden bir modele yer verirken İtalyan Vogue mecmuası internet sitesinin bir kısmını kıvrımlı kadınlara ayırdı. Tombul modeller defilelerde de podyumları arşınlamaya başladı. İngiliz Vogue mecmuası yayın rejisörü Alexandra Shulman “Podyumlarda ve mecmualarda tombul modellerin boy göstermesi yuvarlak hatlı kadınların da çekici olduğu fikrini besliyor” diyordu. Natürel yanılgılarla barış imza atma trendi yalnızca fazla kilolarla da hudutlu kalmadı.
Bu sene Prada, Louis Vuitton, Tom Ford, Giles Deacon gibi bir hayli ünlü modacı da, koleksiyonlarını sergiledikleri podyumlarda 42, 44 beden tombul modellere, 60 -70 yaşındaki modellere, gri saçlı, kalın kaşlı modellere yer verdi. Debenhams, Myer gibi ünlü mağazalar tombul vitrin mankenlerini görücüye çıkarırken muhtelif giyim markaları dahil anlarında da genç, yaşlı, kilolu,zayıf, göbekli, gri saçlı ve hatta manili kadınları bir arada kullanmaya girişti. Sene süresince hoşluk, moda ve medya dünyasının verdiği ileti sarihti: Kendini olduğun gibi kabul et, natürel halini, natürel hatalarını hoşlan!
Ünlü top model Kate Moss da modaya uyup saçlarını griye boyatanlar kervanına katıldı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?