• DOLAR
  %0,27
 • EURO
  %0,24
 • ALTIN
  %-0,26
 • BIST
  %-1,06
Kirpik Estetiği

Kirpik Estetiği

Estetik operasyon yeniliklerine her gün yenisi ilave ediliyor. Artık göz kapaklarına kirpik ekiliyor, isteyenlerinki yukarıya kıvrılıyor. Bu iş için zorunlu saç kökü enseden alınıyor.Uzun, kıvrık kirpikler asırlardır dişiliği kuvvetlendiren, vurgulayan özellikler olarak öğreniliyor. Bu sebeple de zati daha çekici ve dişi bir görünüme sahip olmak için ense kıllarını artık göz kapaklarında taşıyor pek çok kadın. […]

Estetik operasyon yeniliklerine her gün yenisi ilave ediliyor. Artık göz kapaklarına kirpik ekiliyor, isteyenlerinki yukarıya kıvrılıyor. Bu iş için zorunlu saç kökü enseden alınıyor.
Uzun, kıvrık kirpikler asırlardır dişiliği kuvvetlendiren, vurgulayan özellikler olarak öğreniliyor. Bu sebeple de zati daha çekici ve dişi bir görünüme sahip olmak için ense kıllarını artık göz kapaklarında taşıyor pek çok kadın. Kılların enseden alınması ve göz kapaklarına teker teker ekilmesi ise 1,5-2 saat sürüyor. Ekim operasyonu yerel anesteziyle asıllaştırılıyor, başka bir deyişle yalnızca göz kapağı ve ense uyuşturuluyor.
Sorularımızı yanıtlayan Yeditepe Üniversitesi Sağlık Kurumu Plastik-Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı ve Este 7 Estetik Üniteyi İdareyicisi Prof. Dr. Ahmet Karacalar ’a kirpik ekimi için müracaat eten pek çok hasta var…

Size kimler müracaat etiyor? Kirpik meseleyi olanlar. Mesela yanık, kaza veya kemoterapi ve radyoterapi alanlarda kirpikler dökülebiliyor. Sebebi belirli olmayan dökülmeler de var. Bir de yaş çoğaldıkça kirpikler eksiliyor, seyreliyor ya da dökülüyor. Şu ana kadar bu hastalara kirpik ekimi yapıyorduk. Ancak artık insanlar estetik emelli de kirpik ektirmeye başladı. Bize her ay birkaç birey bunun için geliyor. Ancak kirpik ekebilmek için göz kapağı kıvrımında sağlam ve sıhhatli bir doku olması koşul.
Yöntem nasıl işliyor? Saçlar uygun değil. Dolayısıyla enseden kıl alıyoruz. Bunlar yumuşak ve yavaş uzadıkları için kirpiğin yapısına uygun. Göz kapağının kenarına delikler açıp kılları, kökleriyle beraber teker teker yerleştiriyoruz. Birkaç hafta içerisinde bu kıllar dökülüyor. Onlar cansız zira. Ektiğimiz kıl kökünün de bir uyku safhası oluyor. Bu iki-üç ay sürebilir. İki-üç ay sonra o bölgede kirpikler tekerrür uzamaya başlar. Bu kıllar yavaş uzar. Kılların kirpik gibi olabilmesi için altı-yedi ay gerekiyor. 20-30 kıl kökü ekilebiliyor ve orada kesintisiz kirpik ürüyor
Ekilen kirpiklerle bireyin kendi kirpikleri arasında doğal olmayan değişiklikler oluyor mu? Kirpikler arasında zati doğal olarak değişiklikler vardır. Bazısı kısa, ince, bazısı uzun veya kalındır. Sihrime düzeyleri değişik zira. Dolayısıyla yapay bir gidişat söz mevzusu olmaz. Biz yalnızca kendi kirpiklerinizin aralarını dolduruyoruz, kirpikleri sıkılaştırıyoruz. Kendi kirpiğinizin üstünde değişik kirpikler ya da doğal olmayan, dikkat toplayan bir gidişat olmuyor. 20-30 tane kıl ekilebiliyor ve kökler orada artık kesintisiz kirpik üretiyor. Operasyonu yinelemek gerekmiyor.
Nakledilen kirpiklerin alta ya da yana doğru uzama tehlikeyi var mı? Ekimi yanlış yaparsanaz ters istikamete uzarlar natürel. Burada kirpiklerin istikametini ayarlamak en kritik nokta. İstikametini ayarlayabilmek için zati kökü üzerindeki kılla beraber ekiyoruz. Kıl yukarıya doğru bakmalı. Şayet kökü kılsız ekerseniz doğrultuyu ayarlayamazsınız ve kirpik rasgele uzar. Bu, çok dikkatli yapılması gereken, mikrocerrahi uzmanlığı gerektiren bir iş. Geliştirmeli gözlükler hatta mikroskop altında yapıyoruz kirpik ekim operasyonunu. Operasyonun tek bir mahzuru var: Ekilenler kirpikler daha fazla uzar. Bir zaman sonra onları kesmeniz gerekiyor. Ancak yavaş uzuyorlar. Dolayısıyla hastalarımız bundan şikayetçi değil.
Kalça gamzesi ve kulak memesi estetiği isteyen dahi var
Kirpik ekme dışında başka gizeme dışı arzlar var mı? Çok var. Kalça üstü gamze estetiği yaptırmak için dahi gelenler var. Ayrıca kulak memesi estetiğine arz ciddi anlamda arkasıydı; küçültme, kulak deliğinin gelişmesi ya da kulak memesinin yırtılmasıyla alakalı işlemler yapıyoruz. Ayak estetiğine de bir yöneliş var. Nasır oluşmaması için topuklara hiyeluronik asit enjekte ediyoruz; terleme ve kokuya karşı da ayaklara botoks yapıyoruz. Bazen ikinci parmak, ayağın başparmağından daha uzun oluyor. Parmağı cerrahiyle kısaltabiliyoruz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?