• DOLAR
  %-0,22
 • EURO
  %-0,22
 • ALTIN
  %1,55
 • BIST
  %3,14
Kozmetik Ürünleri Kanser Tehlikeyi Taşıyor

Kozmetik Ürünleri Kanser Tehlikeyi Taşıyor

Bilincsizce hoşluk ismine Kullandığımız Kozmetik ürünler yanlış uygulandığı takdirde hoşluk yerine kalıcı sağlık problemlerine davetiye çıkartabiliyor. Memorial Sağlık Kurumu Muayenehane Biyokimya Laboratuvarı Mesulü Uz. Dr. Nilgün Tekkeşin, kullanılan bazı kozmetik ürünlerinin kanser tehlikesini çoğaldırdığı ihtarında bulundu. “Kozmetik ürün kullanmıyorum” demeden evvel bir kere daha düşünün Kozmetik terimi, ilaç haricinde bedene uygulanan her türlü ürünü içerir. […]

Bilincsizce hoşluk ismine Kullandığımız Kozmetik ürünler yanlış uygulandığı takdirde hoşluk yerine kalıcı sağlık problemlerine davetiye çıkartabiliyor. Memorial Sağlık Kurumu Muayenehane Biyokimya Laboratuvarı Mesulü Uz. Dr. Nilgün Tekkeşin, kullanılan bazı kozmetik ürünlerinin kanser tehlikesini çoğaldırdığı ihtarında bulundu.

“Kozmetik ürün kullanmıyorum” demeden evvel bir kere daha düşünün Kozmetik terimi, ilaç haricinde bedene uygulanan her türlü ürünü içerir. Dudak Boyası, makyaj malzemesi, oje kadar en az saç boyası, şampuan, el sabunu, deodorant, güneş kremi ve el losyonları da kozmetik ürünler arasında yer alır. Yapılan bilimsel bir çalışmada orta yaştaki bir yetişkinin günde vasati 9 kozmetik ürün kullandığı ve bunların 126 farklı içeriğe sahip oldukları tanımlanmış. İngiliz bayanlarının her sene 2.26 kilogram kozmetik ürünü ağırlıkla ten yoluyla seyrek de ağızdan bedenlerine aldıkları tespit edilmiş. Bunların arasında ya surat kremi ile emilen kanserojen maddeler ya da göz farı yoluyla alınan arsenik yer alıyor.
Kimyevileri ten yoluyla almak daha tehlikeli Bir dudak boyasında 28, bir deodorantta 26 ve bir adet saç spreyinde 23 adet kimyevi yer almakta. Tüm bu maddeler bedenimuzda muhtelif mutasyonlara uğrarken çoğumuz bunları rastgele bir kaygı dinlemeden kullanırız. Öte yandan üreticiler de, bu kimyevilerin ve ürünlerinin tehlikesiz olduğunu iddia etmektedirler. Kozmetik kullanıcıları için temel güvenlik basamağı ürünnam üzerinde yer alan ihtar yazısıdır. Ancak ne yazık ki, çoğu üreticiler tescil saklılığı bahanesizle tüm içeriği listelemezler. Oysa ki; 400 ’den fazla toksik elementlerin artıkları, kanda ve yağlı dokuda bulunmuştur. Tenimiz, bedenimuzun en büyük uzvudur. Kimyevileri ten yoluyla almak, onları yutmaktan daha tehlikelidir. Zira, ağızdan aldığımız maddeler ağız içinde, sindirim sisteminde devrilmeye başlarken ten yoluyla direk bedene giren ve süratle dolaşıma karışan kimyeviler, uzuvlara süratle taşınacak ve belki senelerce buralarda depolanacaktır.
Kozmetik ürünlerin hasarlı tesirleri astım ve kansere kadar götürebilir Bir Hayli bilim adamı tarafınca kabul edilen hasarlı kozmetiklerin tanımı, muhtelif ürünlerin günlük kullanımı sonrası bir müddet sonra ortaya çıkan neticeleri olarak ifade edilir. Bu neticeler arasında kapsadığı boyalar veya kokular sebebiyle bazı bireylerde gözde sulanma, kızarıklık, tende hassasiyet gibi alerjik tepkinler büyüyebildiği gibi; kanser, astım ve doğumsal bozukluklar yer alır. Bazı kozmetikler, bir kere maruz kalmayla rastgele bir hastalık tablosu oluşturmazken; kimyevinin gitgide çoğalış gösteren tesirleri ortaya çıkabilir. Özellikle başta ten, solunum yolu ve sindirim olmak üzere tam beden genelinde dağılım ve birikim olacaktır. Şayet bedende devrilip atılma sürati bedene alınma süratinden daha yavaş ise beden için son derece toksik kalite taşıyacaktır. Kimyevi hassasiyet ile bağdaştıramadığınız belirtiler de görülebilir. Bunların arasında sersemlik, halsizlik, asaplılık, konsantrasyon bozuklukları veya hafıza uçuşmaları yer alabilir.
Kozmetik ürünlerinizi incelerseniz içinde yer alan maddelerinin bir haylisinin altta sunulan kimyeviler olduğunu göreceksiniz;
Diethanolamine DEA ve triethanolamine TEA: Öğrenilen ıslatıcı casuslardır. Tek başına DEA veya TEA kanser yapıcı özellik göstermez. Ancak, nitrit kapsayan ürünlerle toplandığında kanser yapıcı olabilir.
Islatıcı ve toniklerde bulunuyor ama süratli ihtiyarlamaya neden olabiliyor
Alpha-Hydroxy Acids AHA: Islatıcı, tonik, arınıcı, maske, yaşlılık kirlerini yok edici ürünlerde yer alır. AHA, ölü teni cedden bir madde olarak öğrenilir. Ancak uygulama sonrası tenin güneş ışığına % 50 daha fazla hassasiyet gösterdiği, tenin ihtiyarlama süratini artırdığı ve mümkün ten kanseri gelişimine neden olabildiği öğrenilir. Formaldehit: Tırnak cilası, şampuan, sabun, ten kremlerinde yer alır. Bu yüksek tahriş edici casus, tenden emildikten sonra alerjik tepkinlere, baş sızısına ve hatta astıma neden olabilir. İçerik listesinde sıklıkla ismi “formalin” diye ifade edilir. Japonya ve İsviçre ’ de kozmetik emelli kullanımı yasaklanmıştır.
Propylene Glycol PEG: Güneş kremleri, dudak boyası ve banyo malzemelerinde yer alır. Sanayide anti-freeze olarak kullanılan maddenin içeriğinde de yer alır. Islatıcı özelliği sebebiyle ürünlerin kurumasını önlemek emeliyle kullanılır. Ancak karaciğer ve böbrek üzerinde hasarlıdır, ten ve gözü tahriş eder. Yüksek ölçüde alındığında santral asap sistemini baskılamakta ve daha az efektif çalışmasına neden olmaktadır. Bunun yerine gliserinli veya sorbitollü ürünler seçim edilebilir.
Banyo köpüğünde var ama gözde tahrişe neden olabilir:
Sodium Lauryl Sulfate SLS: Banyo köpüklerinde, diş macunlarında, şampuanlarda ve losyonlarda bulunur. Reelde bir makina yağıdır. Bu deterjanın beyine, kalbe ve karaciğere basitlikle girdiği ve bağışıklık sistemini bozduğu gösterilmiştir. Gözde tahrişe, tende döküntülere ve alerjik tepkinlere neden olur.
Beden pudrasında bulunuyor ancak kısırlığa bile neden olabiliyor
Talk: Makyaj ve beden pudralarında bulunur. Talk, kayalarının kazınması ve sonrasında işlenmesiyle elde edilen bir mineraldir. Harekâta esnasında bir dizi eser minerallerden temizletilirken asbest ile eş özellikte olan ufak lifler parçalamaz. Akciğer hastalıkları yapabileceği ve şayet genital bölgede kullanılırsa başta kısırlık olmak üzere faize bozuklukları yapabileceği öğrenilmektedir. Yumurtalık kanseri ile ilişkilendirilmiştir.
Makyaj malzemelerinde var ama tenin soluk almasını engelleyebilir
Mineral yağ: Makyaj arınma solüsyonları, dudak boyası ve losyonlarda yer alır. Petrol türevi olan bu madde gözeneklerin tıkanmasından kansere kadar bir hayli vaziyet ile ilişkilendirilir. Yoğunluğu, tenin soluk almasını engeller.
Tırnak bakım ürünlerinde var ama mantara neden olabilir
Methyl Methacrylate: Tırnak bakım ürünlerinde bulunur. Mantar enfeksiyonlarına ve tırnakta deformitelere neden olur. Uzun süreli maruz kalınmalarda, göz, ten ve akciğerleri tahriş edici eder, böbrek ve karaciğer işlevlerini bozar ve faize problemlerine yol açar. Fitalatlar: Tırnak cilası, saç spreyi ve losyonlar içinde sunulan fitalatlar, kremsi, ipeksi dokuyu sağlarken bir plastisizer olarak da plastiğe elastikliği kazandıran bir maddedir. Bazı fitalatların kanserojen olduğu, karaciğer, akciğer ve faize uzuvları üzerinde hasarlı tesirlerinin olduğu bilimsel çalışmalarla gösterilmiştir. Aynı zamanda doğmamış oğullarının cinsiyet gelişiminde de olumsuz tesirleri vardır. Kozmetiklerde bulunan iki fitalatın dibutyl ve diethylhexyl, Avrupa Birliği ülkelerinde kullanımı yasaklanmıştır.
Parabenler: Bir Hayli kozmetikte muhtelif kimyeviler yer alırken en fazla kaygı dinlememiz gerekeni parabenlerdir. Parabenler, raf ömrünü uzatıcı olarak kullanılır. Makyaj arınma losyonlarında % 99 yer alır. Kozmetik ürünlerinde propylparaben, methylparaben ve buthylparaben beraber kullanır. Parabenler bedende östrojeni taklit eden madde olarak öğrenilir. Bedende hormanal tesirleri artıran kimyevi maddelerin kullanılması özellikle öströjen hormonuyla artan göğüs kanserinin yaygınlaşmasına neden olmuştur. Göğüs dokusundaki yoğun yağ oranı bedendeki toksik maddelerin burada yoğunlaşmasına ve göğüs kanserinin en yaygın kanser çeşidi olmasına neden olmaktadır. Erkek faize işlevlerinde de olumsuz yan tesirler vardır.
Triklosan: Diş macunlarında, sabunlarda, şampuanlarda ve ev paklik ürünlerinde kullanılır. Bu kimyevi, son derece karsinojen kanser yapıcı madde olup çok az bir ölçüyü dahi bedene alındığında soğuk terlemeler, dolaşım meseleleri ve hatta koma gelişebilir.
Alüminyum: Deodorantlarda yer alır. Meme kanseri gelişimine neden olabilir.
Phenylenediamine: Saç boyalarında bulunur. Karsinojen olabilir.
Hasarlı kimyevi gözeticilere karşı galibiyetli seçenekler olarak görülen bazı maddeler, tümüyle hafif, tesirli ve daha az alerjik tepkine ve tahrişe neden olurlar; üzüm çekirdeği yağı, phenoxi ethanol, potassium sorbate, sorbic acid, vitamin E tocopherol, vitamin A retinyl, vitamin C ascorbic acid.
Endişelenmeliyiz, zira; • Sandığınızdan daha fazla kozmetik ürün kullanıyorsunuz • Kozmetik yaftaları, tüm içerik listesini taşımıyor • Parfümlerde toksik maddelerin listesi ise hiç bulunmuyor
KESİNLİKLE DİKKAT FAKTÖRÜZ GEREKENLER:
• Rastgele bir ürünü kullanmadan evvel kesinlikle bir dermatolog veya hoşluk uzmanı ile görüşün. • Ürünü almadan evvel yaftasını araştırın • Nelerden kaçınmamız gerektiğini ve sebeplerini inceleyin • Toksik olmayan içeriğe sahip ürünlerin markalarını destekleyin • Kokulu ürünlerden özellikle hamilelerin, bebeklerin ve gelişim çağındaki çocukların kaçınması gerekir • Kozmetik ürünlerinizi satış döngüsünün süratli olduğu yerlerden alın ki, raf ömrünü doldurmamış, bayatlamamış olsun. Uzun müddet rafta bekletilmiş ürünlerin kanserojenik tepkinlerin büyüme tehlikesini artırır. • Kullanım esnasında bakteriyel bulaşın en az olabilecek ambalajlarda olanını seçim edin. Değişik bireylerin kullanabileceği ürünlerin yer aldığı kaptan direk almak yerine bir pamuklu çubuk veya tek kullanımlık aplikatörler, fırçalar ve spatulalar dayanağıyla almak için özen gösterin. • Şahsi bakım ürünlerinizin FDA Amerikan Besin ve İlaç Dairesi veya AB standartlarına uygun olmasına dikkat edin. • Alerjik tepkin büyüme tehlikesine karşı, ürünü sürmeden evvel bir ten testi yapın • Sentetik ürünlerin kullanımını eksiltin, natürel ürünleri kullanmaya çalışın. İçlerinde birkaç madde ile dahi yeterli tesiri yapabilenini seçin • Uyumadan evvel suratınızdaki makyajı bol su ile çıkarın ki gece süresince gözenekleriniz sarih yatın. • Mevzuya duyarlı olduğunuzu gösterin ve sesinizi duyurun. Uzun vadede hasılatlı çıkacaksınız. Kimyeviler ile çevrelenmiş vaziyetteyiz. Havada, suda, yiyeceklerde ve özellikle de kozmetiklerde yoğun olarak bulunan bu maddelerin tümünü ne yazık ki bedenimuz bütün olarak bölememektedir. Hiçbir zaman kullandığınız kozmetiklerin kimyevi bir karışım olduklarını, sizi tazelerken zararlandırdığını unutmayınız.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?