• DOLAR
  %-0,02
 • EURO
  %-0,02
 • ALTIN
  %0,03
 • BIST
  %0,68
Siyah Noktalardan Usandım Artık

Siyah Noktalardan Usandım Artık

Cildinizde ve surat bölgenizde siyah noktalar ve sivilceler var ve siz bunları tırnakla sıkarak bu meseleden kurtulmayı düşünüyorsanız büyük bir kusur yaptığınızın farkında dahi değilsiniz. Elinizle sivilce ve siyah noktaları çıkarırken sonrasında kalacak izi hesaba katmıyorsunuz. Cildinizde ve surat bölgenizde siyah noktalar ve sivilceler var ve siz bunları tırnakla sıkarak bu meseleden kurtulmayı düşünüyorsanız büyük […]

Cildinizde ve surat bölgenizde siyah noktalar ve sivilceler var ve siz bunları tırnakla sıkarak bu meseleden kurtulmayı düşünüyorsanız büyük bir kusur yaptığınızın farkında dahi değilsiniz. Elinizle sivilce ve siyah noktaları çıkarırken sonrasında kalacak izi hesaba katmıyorsunuz.

Cildinizde ve surat bölgenizde siyah noktalar ve sivilceler var ve siz bunları tırnakla sıkarak bu meseleden kurtulmayı düşünüyorsanız büyük bir kusur yaptığınızın farkında değilsiniz de haberiniz yok. Biz size basitçe bu siyah noktalardan kurtulmanın muhakkak başlı yollarını söyleyelim de bu meseleden biran evvel kurtulun.
Sivilce veya tıpta geçen ismiyle iltihaplı sivilce, özellikle de ergenlik yarıyılındaki gençlerin karşılaştığı problemlerin başında gelmektedir.
En sık görülen cilt problemlerinden biri olan bu sivilce, sanki gençlerin fobili düşü haline gelmektedir. En çok ta yanak, burun, alın ve sırtta bölgelerinde oluşan iltihaplı sivilce, yağ bezlerinden dolayı kaynaklanan bir hastalığıdır. Hekimler siyah noktaların, sivilcenin habercisi olduğunu da belirtmektedir ve cilt pakliğinin ehemmiyetine dikkat çekmektedir.
Dermatologlardan birisi olan Yasemin Fatih, siyah noktaların cildin altında oluşan yağ ve lekenin simgeyi olduğunu ifade etmektedir. Sivilcenin ergenlik zamanlarında kaçınılmaz bir neticeyi olarak görüldüğünü söyleyen Fatih, cilt pakliğiyle bu meselesini ortadan kaldırılabileceğini belirtmektedir. Siyah noktaların kesinlikle arınılması gerektiğini anlatan Fatih, “Siyah noktalar daha sonra oluşacak sivilcenin de habercisi olduğunu vurgulamaktadır. Başka Bir Deyişle siyah nokta yoksa sivilce de yoktur.” diye konuşuyor.
Özellikle sivilce yaradılışına uygun olan ciltlerin tonik takviyeyi ile günlük arınılması gerektiğini belirten Fatih, suratında siyah nokta olanların buğu banyosu yapması gerektiğini anlatmaktadır. Siyah noktaları asla tırnakla bunalmaması gerektiğini belirten Fatih, ciltlerinde siyah noktası olan gençlerin suratlarını on dakika müddet ile havlu altında buğu banyosu yaptırmasının verimli olacağını belirtmektedir.
Buğu banyonun hemen ardından siyah noktaların el dokunmadan kulak arınıcısı çöpler takviyesiyle arınılmasının daha doğru olduğunu söyleyen Fatih, cilt üzerinde çok rakamda siyah nokta bulunması vaziyetinde hemen bir doktora danışılması gerektiğini üstüne basa basa vurgulamaktadır.
Sivilce yaradılışının doğru bir bakımla büyük oranda önüne geçilebileceğini ifade eden dermatolog Yasemin Fatih laflarına şöyle devam ediyor: “Sivilceler cildin yağ bezlerinin bir hastalığıdır. Yağ bezlerinin cilde açılan kanalları tıkandığında sivilceler ortaya çıkar.
Yağ bezleri, sebum ismi verilen bir madde salgılarlar. Ergenlik yarıyılında sebum salgısı çoğalır ve ciltteki gözenekleri tıkar. Gözeneklerin tıkanması, sivilce yaradılışının ilk safhasıdır.” Bu evreden sonra gözeneklerin genişleyerek siyah noktaları oluşturduğunu ifade eden Fatih, bu alanlara leke, sabun ve makyaj artıkları, yağ ve ölü hücrelerin birikerek sivilceyi oluşturduğunu açıklıyor. Dermatolog Fatih, bu surattan sivilce problemi olan şahısların iltihaplı sivilce problemini daha az yaşaması için her gece yastığını değiştirmesi gerektiğini anlatıyor
İltihaplı Sivilce mevzusunda öğrenilmesi gerekenler
* İltihaplı Sivilceli siyah noktalı ciltlerde pH balansı bozulduğundan dolayı kesinlikle cilde en uygun olan pH 5,5 arınıcıların kullanılması gerekmektedir. * Sabun biçimindeki olan arınıcılar, siyah noktaların yaradılışını çoğaldırdığı görülmektedir. Bu sebeple jel kıvamındaki mahsuller kullanılmasında fayda vardır. * Kaşınan veya bunalan sivilceler ciltte tahirabata yol açabilir ve kalıcı izler vazgeçebilir. * Suratlarında iltihaplı sivilce olan erkekler traş olurken jilet yerine elektrikli tıraş cihazı kullanmalıdır. # İltihaplı Sivilceli cilde, surat yıkandıktan sonra ıslatıcı netlikle sürmemelidir

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?