• DOLAR
  %0,17
 • EURO
  %0,38
 • ALTIN
  %0,39
 • BIST
  %-1,07
Liposuction (Yağ Aldırma) Hakkında Merak Ettikleriniz

Liposuction (Yağ Aldırma) Hakkında Merak Ettikleriniz

Liposuction denilen operasyonla, bedende belirli bölgelerde bir araya gelen yağlar vakum ile ince kanüller metal borular kullanılarak alınıyor. Bu operasyona tıbbi literatürde, ”body sculpting, body contouring, suction lipectomy” gibi adlar da veriliyor.Liposuction bir zayıflama usulü olarak kabul edilebilir mi? Hayır edilemez. Kilosu olağan ya da sıradandan azıcık fazla olan ancak bedenin belirli bölgelerinde öteki bölgelerden […]

Liposuction denilen operasyonla, bedende belirli bölgelerde bir araya gelen yağlar vakum ile ince kanüller metal borular kullanılarak alınıyor. Bu operasyona tıbbi literatürde, ”body sculpting, body contouring, suction lipectomy” gibi adlar da veriliyor.
Liposuction bir zayıflama usulü olarak kabul edilebilir mi? Hayır edilemez. Kilosu olağan ya da sıradandan azıcık fazla olan ancak bedenin belirli bölgelerinde öteki bölgelerden daha fazla yağ bir araya gelmesi olanlar için uygulanır. Bayanlarda kalça, basen, uyluk üst bacak, karın ve bel bölgelerinde öteki bölgelere göre daha fazla yağ bir araya geliyor. Bu bölgeler inceltilerek orantı sağlanır. Liposuction ile beden şekillendirilmesinde yağ bir araya gelmelerinin olduğu tüm bölgeler değerlendirilerek aynı seansta yağların alınması zaferli bir netice açısından çok ehemmiyetli.

İşlem sonrası iz kalır mı? Yalnızca kanüllerin gireceği 3-4 mm uzunluğunda kesiler yapıldığından operasyon sonrası rastgele bir iz kalmaz. Operasyon sonrası yarıyılda teşebbüs yapılan bölgeye esnek korseler giydirilir. Böylece tenin yeni yerine daha pürüzsüz biçimde geçim sağlaması sağlanır. Bu korselerin vasati 2-3 hafta süresince giyilmesi öneri ediliyor. Liposuction hasta açısından operasyon sonrası çok rahat geçen bir teşebbüs. Uygulamadan sonra birey genellikle birkaç saat içinde evine gönderiliyor. Bir-iki gün içinde işine ve günlük etkinliklerine geri dönebiliyor.
Evde hastayı ne bekliyor? Operasyon sonrası oluşabilecek hafif ağrılar ağrı kesiciler ile hakimiyet edilebilir. Yağ alınan bölgelerde ödem ve morluklar oluşacaktır. Morlukların geçmesi 3-4 haftayı, şişliklerin bütün olarak inmesi ve kesin neticenin ortaya çıkması da 6-8 haftayı bulabiliyor. Liposuctiondan sonra hastaya fiziksel egzersizler ve harekâtın yapıldığı bölgelere LPG uygulamaları öneriliyor. Bu biçimde ödemlerin daha seri geçmesi ve tendeki dalgalanma ihtimalinin daha az olması sağlanıyor.
Dalgalanmalar ve göçükler nereden kaynaklanır? Liposuction operasyonunda en ehemmiyetli karmaşıklık yağ alınan bölgede dalgalanmalar ve birtakım göçük noktaların oluşmasıdır. Yağ alınan bölgeden sıradandan fazla veya kumpassız olarak yağ alınması bu neticeyi doğuracağı gibi ten elastikiyeti iyi olmayan şahıslarda da görülebilir. Bunların düzenlenmesi oldukça güç.
Selülit üzerinde tesirli mi? Tendeki kumpassızlıkları eksiltebilir. Ama tamamen ortadan kaldırmamaz. Ten elastikiyeti iyi olan genç hastalarda daha iyi estetik neticeler elde edilir. Liposuction yapılan bölge yağ hücrelerinin sayısı eksiltildiğinden, birey bundan sonraki hayatında kilo aldığında özellikle bu bölgelerde yağ bir araya gelmesi olmuyor.
Operasyondan sonra günlük hayata ne zaman dönülür? Kendini iyi paydanlar operasyonun ertesi günü bile günlük etkinliklerini ve işine dönebilir. Genellikle 2-3 gün içinde rahatlıkla iş başına dönmek olası. Operasyondan 2-3 hafta sonra spora başlanabilir. 3’üncü haftadan itibaren yapılan aletli jimnastik uygulamalarının ödemler açısından faydalı olduğu bildiriliyor.
Bir kezde biter mi? Düzenleme gerekir mi? Çok ender olmakla beraber liposuction operasyonlarından sonra minik düzenlemeler gerekebilir. Şişliklerin tamamen inmesinden sonra en erken 4 ay yapılabilir. Bu düzenlemeler hasta açısından çok kolay operasyonlar olup yerel anestezi altında uygulanır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?