• DOLAR
  %0,17
 • EURO
  %0,38
 • ALTIN
  %0,39
 • BIST
  %-1,07
El ve Ayak Bakımında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

El ve Ayak Bakımında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

El ve ayak bakımınızı kuaförünüzden ziyade artık kendiniz de konutta yapabilirsiniz… Bakımlı olmanın ön koşullarından biri de manikür ve pedikürdür. Günlük yaşamımızda tam bedenimize olduğu gibi el ve ayak bakımına da umursamalıyız. Eller irtibat esnasında en ehemmiyetli unsurlardan biridir. İblis tırnaklarına dikkat edilmeli, bireyin yaşına, sezona ve moda renklere göre oje uygulanmalıdır. Kesintisiz kırılan ve […]

El ve ayak bakımınızı kuaförünüzden ziyade artık kendiniz de konutta yapabilirsiniz…
Bakımlı olmanın ön koşullarından biri de manikür ve pedikürdür. Günlük yaşamımızda tam bedenimize olduğu gibi el ve ayak bakımına da umursamalıyız. Eller irtibat esnasında en ehemmiyetli unsurlardan biridir. İblis tırnaklarına dikkat edilmeli, bireyin yaşına, sezona ve moda renklere göre oje uygulanmalıdır.
Kesintisiz kırılan ve dağılan tırnaklar, besleyici ilaçlar ile kuvvetlendirilmelidir. Kışın kesintisiz kapalı pabuçlar içinde hava almayan ayaklarımızın sıhhatli ve güzel görünmesi için pediküre lüzum vardır. Batan ayak tırnakları kapalı pabuçlar içinde kaldıkça büyük problemlere yol açar. Uzman bireyler tarafından rehabilitasyon edilmelidir.
Ayak sıhhati Natürel ki tıp her zaman en tesirli rehabilitasyon usullerine sahiptir. Ama bazı ufak problemlerde hekime gitmeden evvel konutta yapılabilecek rehabilitasyon yolları vardır.

Nasırdan kurtulmak için ayaklarınızı, içerisinde şampuan bulunan 2lt’lik ılık suda 10 dakika bekletin. Ayak tenini yumuşatmak için, sudan çıkardığınız ayaklarınıza nebatsal yağlar ya da kremlerle masaj yapın. Daha sonra ponza taşı ile ayaklarınızı ovun. Nasırınızı göreöğreneceğiniz biçimde ayaklarınızı bir yastığın üzerine koyun. Nasırın üzerine vazelin sürün. Nasırı pamuklu kadife bir kumaş parçası ile sarın. Her banyodan sonra kumaşı değiştirerek,1 hafta süresince bu biçimde kapatın. Nasır yenilenirse aynı operasyona devam edin, şayet acı devam ediyorsa kesinlikle bir hekime görünün.
Bakımlı eller ve ayaklar Her türlü dış etmene maruz kalan ellerimizin itinalı bir bakıma lüzumu vardır. Zarif, düzgün, bakımlı el ve tırnaklar için yapılması gerekenleri şöyle sıralayabiliriz. İlk iş ellerinizi yıkadıktan sonra yumuşatıcı krem kullanmak ve haftada bir gün manikür ideal.
Manikür Kuaförünüzde yaptırabileceğiniz gibi, konutta kendinizde yapabilirsiniz.
1. Öncelikle tırnaklarınızdaki ojeyi arının, tırnak diplerine yumuşatıcı krem sürün.
2. Sıcak suya birkaç damla şampuan ve yarım limon suyu ilave ettikten sonra ellerinizi iki dakika bu suda bekletin.
3. Daha sonra tırnak dibindeki etleri itin, yüzeyde kalan ölü dokuyu alın.
4. Tırnaklarınızı törpüleyin, ellerinize krem ile beraber masaj yapın.
5. Evvel tırnak gözeticisi daha sonra oje sürerek manikürünüzü bitirin.
El bakımının püf noktaları 1. Bakım kremleri tırnak etlerini yumuşatır.
2. Tırnaklarınızın soluk alması gerekiyor, bu surattan kesintisiz ojeli olmamasına dikkat edin.
3. Ellerinizin yumuşacık olmasını istiyorsanız iki çay kaşığı bal ve yarım limon suyunu karıştırarak ellerinize sürün.
4. Elleriniz çok fazla terliyorsa soğuk suyun altına tutun, soğuk su kan dolaşımını kısa vakitte kumpaslar ve terlemeyi önler.
Ayaklar: Bedenin tam yükünü sürükleyen ayaklar umursamama edilmemeli. İlk adım ayakların bitkinliğini gidermek. Daha sonra pedikür ile son noktayı koyabilirsiniz.
Pedikür 1. Tırnak diplerini yumuşatmak için krem veya jel uygulayın. Daha sonra ayaklarınızı sıcak su dolu bir kapta dinlendirin, yumuşamalarını bekleyin. Suyun içine nebatsal maddeler atabilirsiniz.
2. Daha sonra tırnak diplerini iterek ölü dokuyu alın.
3. Tırnaklarınızı törpüleyin, üst kısmını da törpülemeyi umursamama etmeyin.
4. Krem sürdükten sonra bir kat tırnak kuvvetlendirici sürün.
5. Ponza taşı ile ayaklarınızdaki ölü hücreyi arının, terlemeye karşı kokulu ayak pudralarını kullanın.
Tesirli ayak bakımının püf noktaları 1. Ayaklarınıza özellikle topuk kısmına losyon ve ıslatıcı mahsullerle masaj yapın.
2. Krem sürerken tırnak etlerine sürmeyi umursamama etmeyin.
3. Topuklarınız sert ise uyumadan vazelin sürün ve pamuklu çorap giyin.
4. Ayaklarınızı dinlendirmek için sıcak su içine lavanta çiçeği yağı ilave edin, bitkinliği alır.
5. Ayaklardaki ölü tenler için peeling yapan bakım mahsulleri kullanabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?