• DOLAR
  %0,14
 • EURO
  %0,27
 • ALTIN
  %0,37
 • BIST
  %-1,07
Masrafsız ve Doğal Cilt Bakım Kürleri

Masrafsız ve Doğal Cilt Bakım Kürleri

Gelin bu hafta sonunu kendinize ayırın. Çoktandır ilgisizlik ettiğiniz cildinize besleyici bir maske hazırlayın! Sıhhatli ve ışıltılı bir cilt için ne büyü, ne de mucize gerekiyor. Yalnızca buzdolabınızı açmanız ve içindeki meyve, yumurta ya da sebzelerle hoşluk maskesi hazırlamanız yeterli… Yağlı cilde limon Probleminiz: Cildiniz fazla yağlı. Üstelik yer yer parlıyor ve gözenekler genişlemiş. Bu […]

Gelin bu hafta sonunu kendinize ayırın. Çoktandır ilgisizlik ettiğiniz cildinize besleyici bir maske hazırlayın!
Sıhhatli ve ışıltılı bir cilt için ne büyü, ne de mucize gerekiyor. Yalnızca buzdolabınızı açmanız ve içindeki meyve, yumurta ya da sebzelerle hoşluk maskesi hazırlamanız yeterli…
Yağlı cilde limon
Probleminiz: Cildiniz fazla yağlı. Üstelik yer yer parlıyor ve gözenekler genişlemiş. Bu vaziyette yağ balansını tertip eden bir maske uygulamalısınız. Limon bu mevzuda bereketli olabilir.
Ne yapmalısınız? Her sabah uyandığınızda ayna karşısına geçin ve cildinizi dikkatle araştırın. Büyük bir ihtimalle yeni bir sivilce ile karşılaşabilirsiniz. Yağlı cilt, sivilce ve iltihaplı sivilcelere davetiye çıkarabiliyor. Bu vaziyette antiseptik ve sıkılaştırıcı tesirli olan limon ile maske hazırlayın.
Size uygun maske: 2 limonun kabuğunu ceddip kabuklarını 2 çorba kaşığı suyun içinde 3 dakika bilave ettirin. Robotta püre halinde ezin ve canlandırıcı maske olarak kullanın. Arınılmış cildinize pamukla sürüp birkaç dakika bilave edin. Ilık suyla yıkayıp havlu ile kurulayın ve ardından günlük ıslatıcınızı sürün.
Limonun özellikleri: Sıkılaştırıcı ve mikropları öldürücü özellikler kapsayan limon, bol su kapsadığı için zehirli maddelerin bedenden atılımını sağlıyor. Böylece cilt pürüzsüz bir görünüme kavuşuyor. Zengin C vitamini ambarı olduğu için cildi dış faktörlerden gözetip cilt hücrelerinin yenilenmesine katkıda bulunuyor.

Kuru cilde marul
Probleminiz: Devamlı stres hali ve yoğun çalışma temposu cildi negatif güzergahta etkileyerek kuruluğa sebebiyet verebiliyor. Tedbir alınmazsa ilerleyen yarıyıllarda cilt, mat bir görünüme kavuşuyor ve erken buruşukluklar söz mevzusu olabiliyor. Kuru cilt öbür cilt tiplerine oranla daha çabuk ihtiyarlıyor.
Ne yapmalısınız? Sıhhatli, taze ve ışıltılı bir cilt istiyorsanız öncelikle maksimum seviyede bir ıslatma sağlamalısınız. Bu sebeple bol su kapsayan tüm meyve ve sebzeler cildinizin arkadaşı olabilir. Bizim teklifimiz marul ya da kıvırcık salata. Her ikisinin de kapsadığı su ölçüyü cilde lüzumu olan nemi sağlayacaktır.
Size uygun maske: Birkaç marul yaprağını kaynar suya batırıp 2 dakika bilave ettirin ve soğumaya bırakın. Yaprakları arınılmış suratınıza ve boynunuza uygulayın. 20 dakika bilave edip suratınızı ılık su ile yıkayın. Havlu ile tampon yaparak kurulayın.
Marulun bereketleri: Marul bol su kapsadığından bedendeki zehirli maddeleri atıp arınıyor, zengin A vitamini sayesinde cilde pürüzsüzlük kazandırıyor. C vitamini ile de cildi kuvvetlendirip negatif dış faktörlere karşı gözetiyor.
Aşınmış cilde üzüm:
Probleminiz: Cilt bir ekip negatif faktörlerden dolayı eskimeye ve erken ihtiyarlamaya başlıyor. Özellikle sonbahar aylarında ani değişen havalar cildi aşırısıyla etkiliyor. Bu yarıyıllarda cildi tazelemek ve kış mevsiminin hasarlarından gözetmek için ölü hücrelerden temizletilmesi gerekiyor.
Ne yapmalısınız? Bu vaziyette yalnızca ıslatıcı kullanmak yeterli olmaz. Belli aralıklarla peeling başka bir deyişle ölü hücrelerin arınılması operasyonunu da uygulamalısınız. Üzüm, bu mevzuda tasanızın takati olabilir. Üzüm, kapsadığı maddeler sayesinde cildi derinlemesine paklerken, kan dolaşımını da tertip ediyor.
Size uygun maske: Üzümlerin kabuklarını soyun. Çukur bir kaseye alıp çatalla ezerek püre haline getirin. Fazla suyunu süzün ve posasını arınılmış cildinize dairesel hareketlerle masaj yaparak sürün. 20 dakika bilave edip yıkayın.
Üzümnam bereketleri: Ölü hücreleri arınmanın yanı gizeme selülite de iyi geliyor. Cildin su tutmasını yasaklıyor. Zengin içeriği ile zehirli maddeleri atan üzüm, bağırsak ve böbrekleri çalıştırıyor, bol enerji veriyor ve cildin ihtiyarlamasını geciktiriyor.
Bitkinliğe takat muz
Probleminiz: Çalıştığınız civarda yoğun hava lekeliliği söz mevzusu ise ya da sigara tiryakisi iseniz ve gece yaşamınız varsa bu vaziyetten en çok etkilenecek yerlerden bkocaman da cildinizdir. Cilt, dış faktörlere karşı savaşamayacak kadar eforsuz hale geliyor ve bitkin bir görünüme kavuşuyor.
Ne yapmalısınız? Bitkin cilt soluk renklidir, buruşukluklara davetiye çıkarır. Hiç değilse haftada bir kere zengin potasyum kaynağı olan muzla bir maske uygulayın. Muzun içeriğindeki bitkinlik giderici tesirler cildi dinlendirerek tazeliyor ve ışıltılı bir görünüme kavuşmasını sağlıyor.
Size uygun maske: 1 muzu çatalla ezerek püre haline getirin. Arınılmış cildinize masaj yaparak sürüp 15 dakika bilave edin. Ilık suya batırılmış pamukla cildinizi arının. Ilık suyla yıkayıp havlu ile tampon yaparak kurulayın.
Muzun bereketleri: Muz yüksek tansiyon, bitkinlik ve kramplara karşı tesirli olan potasyum açısından çok zengin bir meyve. Bol enerji verip, idrar söktürücü özellikler kapsıyor. Ayrıca A ve C vitaminleri kapsıyor. Bu sebeple bitkin cildin en yakın arkadaşıdır.
Kızarıklık meselelerine çilek
Probleminiz: Cildinizde dolaşım meseleleri var. Kılcal damarlarınız zaman zaman hiç de estetik olmayan görüntülere yol açıyor. Sivilceler ve yer yer kızarıklıklar ortaya çıkıyor.
Ne yapmalısınız? Öncelikle kan dolaşımını süratlendiren sebze ve meyveleri inceleyin. Frenküzümü, frambuaz, böğürtlen ve çilek gibi meyveler bu mevzuda can simidiniz olabilir. Ayrıca kapsadıkları bol A vitamini sayesinde cilde pürüzsüz ve kadifemsi bir görünüm kazandırırlar.
Size uygun maske: 1 avuç dolusu çilek veya frambuazı bir kâseye alın. Püre halinde ezip cildinize sürün. Ancak cildiniz kuru ise çilek püresine 2 çorba kaşığı süt kreması ilave edip karıştırın ve arınılmış cildinize uygulayıp 10 dakika bilave ettirin. Yıkayıp kurulayın.
Çileğin özellikleri: Çilek, bol C vitamini kapsadığı için bedenin ve cildin bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor. Zehirli Maddelerin atılımını kolaylaştırarak bedeni arınıyor. Ayrıca bağırsakları yumuşatarak kabızlığı gideriyor.
Buruşukluklara kivi
Probleminiz: İlerleyen yaş, kumpassız yaşam stili ve negatif dış faktörler cildin mukavemetini kaybetmesine ve buruşuklukların oluşmasına neden oluyor. Tedbir alınmazsa ciltte süratli ihtiyarlama başlıyor ve cilt soluk bir renge bürünüyor.
Ne yapmalısınız? Cilde kadifemsi bir yumuşaklık ve ışıltı kazandırmak, buruşuklukları gevşetmek için ekstra bakım uygulamakta bereket var. En zengin C vitamini kaynağı olan kivi ihtiyarlamayı durdurabiliyor. Yaşınız 25’in üzerinde ise kivi maskesini haftada bir kere uygulayın.
Size uygun maske: Birkaç kiviyi ceddip çatalla ezerek püre haline getirin. Suyunu süzüp posasını arınılmış suratınıza ve boynunuza masaj yaparak sürün. 20 dakika bilave edip ılık suya batırılmış pamukla silin ve ılık suyla yıkayıp havlu ile kurulayın.
Kivinin bereketleri: Kivinin portakal ve limon gibi narenciyeden daha fazla C vitamini kapsadığını biliyor muydunuz? Kivi de ayrıca bol ölçüde magnezyum bulunuyor. Kansızlık ve mide problemlerine tesirli olan kivi, bağırsakları yumuşatıyor ve zehirli maddelerin atılımını sağlayıp bedeni arınıyor.
Pürüzlü cilde fesleğen
Probleminiz: Cildiniz pürüzlü ve yaşlı görünüyor. Sık sık kirler ve sivilceler de ortaya çıkıyor. Şayet özenli bir bakım uygulamazsanız suratınızdaki buruşukluklar çoğalarak derinleşebilir.
Ne yapmalısınız? Bu mevzuda taze ya da kuru fesleğen imdadınıza yetişebilir. Fesleğen, arınıcı ve canlandırıcı tesiriyle hücreleri yenileyerek cildin elastikiyetini artırıp ışıltılı bir görünüme kavuşmasını sağlıyor. Haftada 1 veya 2 kere fesleğen maskesi uygulamanızda bereket var.
Size uygun maske: 1 avuç kuru fesleğen yaprağını bir çay fincanı kaynar suya atın. 1 çorba kaşığı süt tozu ilave edip ılınmaya bırakın. Süzüp cildinize dairesel hareketlerle masaj yaparak yedirin ve arınıcı olarak kullanın. Özellikle kuru ciltler için çok bereketli bir natürel arınma mahsulü.
Fesleğenin özellikleri: Saçlarınız mı dökülüyor? Özelikle taze fesleğen kullanmanızı öneriyoruz. Saç dökülmesini yavaşlatıyor. Bir demet fesleğen yaprağını yarım litre suda kaynatıp süzün. Ilınınca bir şişeye alıp ağzını kapatın. Her yıkamada saç diplerinize friksiyon yaparak uygulayıp saçınızı yıkayın.
Kabarıklığa karşı rezene
Probleminiz: Son zamanlarda her sabah uyandığınızda aynadaki görüntünüzden rahatsız mı oluyorsunuz? Suratınız ve gözlerinizdeki kabarıklık sizi rahatsız edecek boyutlara mı erişti? Üstelik cildiniz soluk mu? Bu suallere cevabınız evet ise rezeneyi deneyin.
Ne yapmalısınız? Acil tedbirler almazsanız devamlı kabarıklık cildinizin elastikiyetini kaybetmesine yol açabilir. Öncelikle kabarıklığı giderip sonra cildi sıkılaştırıcı tedbirler alın. Bunun için rezene maskesini cildinizin gidişatına göre haftada bir ya da iki kere deneyin.
Size uygun maske: 20 gr rezene yaprağını 1 çay fincanı suyla kaynatıp süzün. 3 çorba kaşığı rezene suyuna 1 yumurta sarısı ve ayrı bir yerde kar halinde çırpılmış 1 yumurta akı ilave edip karıştırın. Surat ve boynunuza sürüp 15 dakika bilave ettirin. Ilık suyla yıkayıp kurulayın.
Rezenenin bereketleri: Yüksek oranda A vitamini kapsayan rezene cilde en bereketli sebzelerden bkocaman. Ayrıca B ve C vitaminleri, kalsiyum, kükürt ve demir kaynağı da. Hindistan’da asırlardır değişmeyen bir ananedir rezene. Her yemekten sonra ağız kokusunu gidermek ve hazmı kolaylaştırmak için rezene tohumu çiğnenir.
Lifting tesirli yumurta
Probleminiz: Cildinizde hafif sarkmalar başladı. Bunun sebebi cilt yapınız olabilir. İlerleyen yaş ya da süratli kilo alıp verme gibi meseleler de cildin elastikliğini yitirerek sarkmasına yol açıyor. Acil olarak cildinizi sıkılaştırmazsanız sarkma çoğalacaktır.
Ne yapmalısınız? Cildinizi sıkılaştıracak malzemelerle maskeler hazırlayın. Aminoasit içerikli ve albümin kapsayan yumurta akı cildinize lifting tesiri yapacaktır. Özellikle yumurta akı bu mevzuda hakikat bir uzman.
Size uygun maske: 2 yumurta akını 1 çorba kaşığı tozşekerle kar halinde çırpın. Hazırladığınız bu karışımı arınılmış cildinize pamukla masaj yaparak sürün. 15 dakika bilave edip ılık suya batırılmış pamukla arının. Ilık suyla yıkayıp havlu ile tampon yaparak kurulayın.
Yumurtanın bereketleri: Yumurtanın, ucu çatallaşmış saçlara iyi geldiğini biliyor muydunuz? Saçları sanki yine yapılandırıp ışıltı kazandırıyor. 1 yumurta sarısını ayrı bir yerde çırpıp 1 çorba kaşığı bebe şampuanına ilave edin. İyice karıştırın ve saçlarınıza masaj yaparak uygulayıp birkaç dakika bilave ettikten sonra yıkayın.
Eforsuz cilde nane
Probleminiz: Birkaç gecenin uykusuzluğu sanki cildinize yansımış. Eforsuz ve aşınmış bir görünüm kapsıyor. Cildinizden sanki bitkinlik okunuyor. En iyisi bir an evvel tedbir almak. Aksi vaziyette cilt, sıhhatsiz bir görünüme kavuşup buruşukluklara davetiye çıkarabilir.
Ne yapmalısınız? Öncelikle cildinizi dinlendirmelisiniz. Bunun için hafifletici tesirli bitkilerden faydalanın. Nane, papatya gibi. Hazırlayacağınız maskeleri haftada 1 ya da 2 kere uygulayarak cildinizi yine yapılandırın.
Size uygun maske: 20 gr taze nane yaprağını 1 çay fincanı suyla kaynatın. Ilınınca süzün. Bir elmayı ceddip rendeleyin. Nane suyuna ilave edip karıştırın. Daha evvelden arındığınız surat ve boynunuza masajla yedirerek sürün. 20 dakika bilave edip cildinizi yıkayın ve havlu ile kurulayın.
Nanenin bereketleri: Fiziksel ve ruhsal bitkinliğin ilacı nane. Banyo suyuna ilave edeceğiniz bir avuç nane ile papatya tasanızın takati olabilir. Üstelik sıcak banyo sırasında banyonuz bu kokulu bitkilerden dolayı çok güzel kokabilir. Bitkilerin asaplar üzerinde hafifletici bir tesiri de var.

Yafta kürler maskeler bitkilerle cilt bakım kürleri natürel yollarla yapılan maskeler kolay cilt bakımları konutta yapılan maskeler gidersiz günlük bakım cildinizdeki tüm meseleler için natürel bakım kürleri cilt problemleri için bitkisel çözüm

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?