• DOLAR
  %0,17
 • EURO
  %0,38
 • ALTIN
  %0,39
 • BIST
  %-1,07
Neden Saçlarım Dökülüyor

Neden Saçlarım Dökülüyor

Dikkat! Saçlarınızın dökülmesi, sıhhatinizle alakalı ehemmiyetli farklılıkların habercisi olabilir. Bakımlı saçlar, asırlardır özellikle bayanlar için hoşluğun en ehemmiyetli unsurlarından birisi. Öyle ki saçlarda alana gelen her patolojik vaziyet, bireyde derin psikolojik meselelere neden olabiliyor. Dolayısıyla saç problemleri bireyler için ehemmiyetli bir stres kaynağı oluşturuyor. Anadolu Sağlık Merkezi ’nden Ten Hastalıkları Uzmanı Dr. Figen Akın, bayanlarda […]

Dikkat! Saçlarınızın dökülmesi, sıhhatinizle alakalı ehemmiyetli farklılıkların habercisi olabilir.

Bakımlı saçlar, asırlardır özellikle bayanlar için hoşluğun en ehemmiyetli unsurlarından birisi. Öyle ki saçlarda alana gelen her patolojik vaziyet, bireyde derin psikolojik meselelere neden olabiliyor. Dolayısıyla saç problemleri bireyler için ehemmiyetli bir stres kaynağı oluşturuyor. Anadolu Sağlık Merkezi ’nden Ten Hastalıkları Uzmanı Dr. Figen Akın, bayanlarda saç dökülmelerinin sebepleriyle alakalı bilgi verdi. Bayanlarda; “yaygın” ve “erkek tipi” olmak üzere iki tip saç dökülmesi görülüyor. Erkek tipi saç dökülmesinde, özellikle saç üst kısımlarında seyrelme ve bu bölge saçlarında incelme hakikatleşiyor. Erkek tipi saç dökülmesi genellikle yumurtalık kistleri, hormonal bozukluklar ve böbrek üstü bezi gelişmeleri neticeyi oluşuyor.

Süratli kilo kaybı saçların dökülmesine neden oluyor

Anadolu Sağlık Merkezi ’nden Ten Hastalıkları Uzmanı Dr. Figen Akın, kullanılan ilaçlardan beslenme alışkanlıklarına kadar pek çok etmenin saç dökülmesi üzerinde tesirli olabileceğini belirterek şu bilgileri verdi:
“Saç, beden sıhhatinin spesifik bir barometresidir. Saç dökülmesinin yaygın sebepleri arasında tansiyon düşürücü, kan sulandırıcı, lipid düşürücü ve guatr ilaçlarının da araların da bulunduğu ilaçların yanı gizeme ışınım ve kemoterapi gibi kimyevi maddelere maruz kalınması yer alıyor. Hormonal nedenler ile sıkı perhizler ve süratli kilo kaybı gibi beslenme etkenleri, kansızlık, hamilelik, ateşli hastalıklar da saç dökülmelerinde tesirli oluyor. Vitamin ve özellikle çinko ve selenyum gibi mineral yetersizlikleri, yaşlılık, tiroid ve bağışıklık sistemi hastalıkları, yaygın veya bölgesel ten hastalıkları, psikolojik veya fiziksel stres gibi nedenler de saç dökülmelerine yol açıyor.”

Saçın her gün yıkanması doğru değil

Ten Hastalıkları Uzmanı Dr. Figen Akın Saç dökülmesini önlemek için evvel buna neden olan hastalıkların rehabilitasyon edilmesi gerektiğini söyledi ve saçın her gün yıkanmasının doğru olmadığına dikkat çekti:
“Saç dökülmesini önlemek için öncelikle altta uyuyan hastalıkların rehabilitasyon edilmesi gerekiyor. Bunun dışında beslenme alışkanlıklarına, özellikle proteinden zengin, karbonhidrattan fukara beslenmeye, yeşil sebze, süt, yumurta, baklagiller tüketimine dikkat edilmeli. Saça olası olduğu kadar boya, jöle, fön gibi fiziksel ve kimyevi uygulamalar yapılmamalı. Kışın soğuğa, yazın güneş ve deniz suyunun oluşturduğu kuruluğa karşı zorunlu temkinler alınmalı. Saçı her gün yıkamak doğru değil. İki üç günde bir PH kıymeti 5,5 olan şampuanlar ile yıkamak yeterli. Saçı sık yıkamak saçın yağ balansını bozar. Şayet bu hususlara dikkat edilirse zati saç dökülmesi de en aza indirilir.”

Güzde saçlar daha çok dökülüyor!

Güzde saç dökülmesi öbür mevsimlere göre daha fazla oluyor. Bunun sebebi bu mevsimde sebze ve meyvenin az olması sebebiyle vitamin alımının eksilmesidir. Ayrıca havaların soğumaya başlamasıyla saçı besleyen kısım olan ve saç soğanı olarak adlandırılan bölgedeki kanlanmanın eksilmesi, soğan kısmının ebatlarında küçülmeye neden oluyor. Bu da saçta dökülmeye yol açıyor. Fakat bir vakit sonra bu dökülme kendiliğinden geçiyor. Devam etmesi vaziyetinde bir hekime müracaat etmekte verim var.
Hamilelik yarıyılında saçların tümü sihrime düzeyine girerken, doğumdan üç dört ay sonra saçların hepsi dökülme düzeyine giriyor ve dökülüyor. Fakat bu, mevsimsel saç dökülmesi gibi geçici bir vaziyet. Doğumdan sonra başlayan bu saç dökülmesi 6 ay ila 1 seneye kadar uzayabiliyor. Hamilelik yarıyılında ek çinko kullanımıyla doğum sonrası alana gelen saç dökülmesinin şiddeti eksiltilebiliyor. Ayrıca hamilelik yarıyılında demir noksanlığının giderilmesi de bu dökülmenin eksiltilmesi açısından ehemmiyet taşıyor.

Sağlıklı saçlar için deniz mahsulleri tüketin

Saç dökülmesinin en ehemmiyetli sebeplerinden birisi balanssız beslenmedir.

Sağlıklı saçlar için öncelikle;

Yeterli protein ve çinko özellikle yumurta, deniz mahsulleri, fasulye, ceviz ve süt,B12 vitamini karaciğer, börek gibi sakatatlar, deniz mahsulleri ve süt,Folik asit yeşil yapraklı sebzeler, mısır ve mercimek,Bakır lahana, karnabahar ve öbür yeşil yapraklı hissedelerSelenyum deniz mahsulleri, soğan, sarımsak gibi vitamin ve minerallerin yeterli seviyede alınmasına dikkat edilmesi gerekiyor.Ayrıca sigaradan uzak durmak saç sıhhati için ehemmiyet taşıyor.Bilinenin aksine saçları kısa kestirmekle saçların gürleşmesi arasında doğrudan bir iletişim bulunmuyor.Sadece saçların uzaması ile saç telleri daha kırılgan bir hale geliyor.Saç bu kırılmaların arınılması ile daha kolay uzuyor ve daha canlı hale gelebiliyor.

Yafta Saçlarım Dökülüyor Neden Saçlarım Dökülüyor ne yapmaliyimki saçlarım dökülmesin

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?