• DOLAR
  %0,08
 • EURO
  %-0,12
 • ALTIN
  %0,48
 • BIST
  %1,77
Ruhsal Durumun Cilde Yansıması

Ruhsal Durumun Cilde Yansıması

Cildinizi duygusal iniş çıkışların tesirlerinden gözetmenin yollarını öğreniyor musunuz?Yaşamınızda her şey yolunda olduğunda cildinizin de hatasız gözüktüğünü fark ettiniz mi? Ama işler makûsa gitmeye başladığı anda bu gidişat cildinize yansıyor olmalı… Artık dermatologlar dahi rehabilitasyon usullerine karar verirken psikolojinin tesirini göz önünde bulunduruyor.New York’un en ünlü dermatologlarından Howard Murad “Cilt sıhhatinde ruhsal gidişatın büyük ehemmiyet […]

Cildinizi duygusal iniş çıkışların tesirlerinden gözetmenin yollarını öğreniyor musunuz?
Yaşamınızda her şey yolunda olduğunda cildinizin de hatasız gözüktüğünü fark ettiniz mi? Ama işler makûsa gitmeye başladığı anda bu gidişat cildinize yansıyor olmalı… Artık dermatologlar dahi rehabilitasyon usullerine karar verirken psikolojinin tesirini göz önünde bulunduruyor.
New York’un en ünlü dermatologlarından Howard Murad “Cilt sıhhatinde ruhsal gidişatın büyük ehemmiyet taşıdığını düşünüyorum. Hastalarımı rehabilitasyon ederken ruhsal sıhhatlerini de kesinlikle dikkate alıyorum” diyor.
Clinique Biyolojik Araştırma Merkezi’nden Hekim Tom Mammone de” muhtelif araştırmalarda stresli yarıyıllarda cildin daha süratli ihtiyarladığını gördük” diye ilave ediyor. Zira stres cildin hassasiyetini artırarak etrafsal etkenler ve UV ışınlarından daha fazla etkilenmesine neden oluyor. Bunlar sebebiyle cilt alınganlaşarak iltihaplanmaya başlıyor. Stres hali 2-3 hafta süresince devam ettiğinde buruşukluklar da keskin hale geliyor.

Masajı deneyin Cilt bakım uzmanı Magareta Loughran da cilt ihtiyarlamasının sadece ten altındaki hücre hareketleri ile alakalı olmadığım belirtiyor. Asabilik kaygı stres gibi negatif ruh halleri surat adalelerinin istem dışı olarak alt doğru sarkmasına neden oluyor. Şayet bu gidişat ruh halinize bağlı olarak kumpaslı biçimde devam ederse birbirine bağlı dokular gerilmeye başlıyor.
Bu da görüntünün bozulmasına neden oluyor. Ayrıca lenflerin kırışması göz etrafında kararma ve şişliklere yol açıyor. Loughran buna karşı en yararlı rehabilitasyonun surat masajı olduğunu söylüyor. Zira masaj cildin kan dolaşımını süratlendiriyor adaleleri yukarıya sürükleyerek elastikleştiriyor. Buruşuklukların önüne geçmenin ilk yolu cilt bakımı mevzusunda şuurlu hareket etmek. Bunun için dinlendirici ve ıslatıcı bakım kremleri kızarıklık ve kabarmayı önleyen ilaçlar kullanılması öneriliyor.
Maskelere dikkat! Cilt maskesi ve buğu banyosu gibi usullerden uzak durmak gerekiyor. Hekim Mammone’a göre bunlar cilde verim sağlayacağına hasar veriyor, alınganlığı artırarak ihtiyarlamayı hızlandırıyor.
Sigara, içki ve kafein kullanımının da cildin ihtiyarlamasını süratlendirdiğini unutmayın.

Yafta Hoşluk Gizemleri biyolojik rahatsızlıklar psikolojinin cilde tesirleri mutlu olmak cilt bakımında psikolojinin ehemmiyeti masaj yapmak

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?