• DOLAR
  %0,17
 • EURO
  %0,38
 • ALTIN
  %0,39
 • BIST
  %-1,07
Selülitsiz Bir Vücut İçin Ne Yapmalıyım?

Selülitsiz Bir Vücut İçin Ne Yapmalıyım?

Yaz mevsimi yanaşırken hepimizi yeniden o aşina tasadan kurtulma telaşı sardı: Selülitler! Hakikatinde kışın zorlu bir mevsim olduğu düşünülür. Doğrudur da. Peki yaz, bahar ayları ne kadar güçler insanı? Herkes kendince bir yanıt verebilir bu suale elbette. Fakat, biz ‘güçler’ diyenlerin sesine kulak verelim. Evet, erkekler çok farkında olmasa da bazen yaz-bahar ayları da bir […]

Yaz mevsimi yanaşırken hepimizi yeniden o aşina tasadan kurtulma telaşı sardı: Selülitler!
Hakikatinde kışın zorlu bir mevsim olduğu düşünülür. Doğrudur da. Peki yaz, bahar ayları ne kadar güçler insanı? Herkes kendince bir yanıt verebilir bu suale elbette. Fakat, biz ‘güçler’ diyenlerin sesine kulak verelim.
Evet, erkekler çok farkında olmasa da bazen yaz-bahar ayları da bir hayli zorlu başlar bayanlar için. Bir pantolon bir kazak, uzun etekler ve mus çoraplarla basitçe geçiştirebildiğimiz kış aylarının rahatlığı gerilerde kalır. Minisi, bikinisi, mayosu vardır artık, insan neresini saklayacağını afallar. Evet, deniz mevsimi başladı mı, naçardır bayanlar, kaçarı göçeri yoktur. Bikinilerimizle beraber aynanın karşısına geçip şöyle arkadan, arkadan selülit hakimiyeti yaparken buluruz kendimizi. Kışın ‘portakal ağacı’ gelip yerleşmiştir pürüzsüz derimize.

Anneannelerimizde var mıydı meçhul, ama selülit son senelerde o kadar çok isminden söz ettirdi ki, onu tanımamak ya da ondan korkmamak olası değil. Yaz aylarına doğru yanaştıkça bayanları daha çok korkutmaya başlayan, varlığını portakal kabuğu görüntüsüyle ortaya çıkaran selülit, çağdaş çağın bir neticeyi olarak kabul ediliyor. Hareketsiz bir yaşam ve fast food gibi alışkanlıklarla başlayan, yağlı gıdalar, asitli meşrubatlarla tırmanan selülit yaradılışı, bir estetik meseleyi gibi görünse de hakikatinde bir ‘sağlık meseleyi’ diyor doktorlar. Baldırların art görünmüyor sanmayın!
Tıp dilinde ‘hidrolipodistrofi’ denilen selülit, tenin alt katmanındaki yağ dokusunun, bağ dokuları arasında sıkışmasıyla ortaya çıkıyor. Bu da yağların, özellikle kalça ve üst bacak bölgesinde kumpassız ve şekilsiz bir araya gelmesine neden oluyor ve ortaya görmek istemediğiniz makûs görüntüler çıkıyor. Portakal kabuğu görünümünde yalnızca yağ hücrelerinin kabahati yok, aynı zamanda süratli kilo kaybı ve cılız bir bağ dokusu da selülit yaradılışına neden oluyor.
Genç-yaşlı, kilolu-cılız ayırtetmeden bayanların yüzde 80’ini yoklayan selülitin mesken alanları çok tipik. Uyluğun üst, dizin ve bileğin iç kısımları, kaba et ve baldırların art, üst bacaklar ve üst kollar gibi. Selülite zemin hazırlayan çok fazla etmen var. Ancak en çok üzerinde durulanlar, genetik yatkınlık, hormonların tesiri, dolaşım bozukluğu, beslenme alışkanlıkları ve hareketsiz yaşam.
Rehabilitasyonda krem ve masaj
Selülitin yok edilmesinde krem ve masaj en tesirli usuller arasında yer alıyor. Kullanacağınız antiselülit kremlerin yanı gizeme konutta kendi kendinize yapacağınız masajlarla selülite savaş açabilirsiniz. Uzmanlar hakimiyetinde yaptıracağınız tıbbi masajlar da selülit rehabilitasyonunda tesirli neticeler veriyor.
Kremler: Konutta kullanabileceğiniz anti selülit kremler, tene hemen nüfuz ederek, doğrudan yağ hücrelerini etkiliyor. Bu kremler selülitlerinizi tamamen yok etmese de eksilmesini sağlıyor. Antiselülit kremler sayesinde hem pürüzsüz bir cilde sahip olabilirsiniz, hem de yeni selülitlerin oluşmasını önleyebilirsiniz.
Konutta masaj: Kremlerin yanı gizeme konutta rahatlıkla yapabileceğiniz masajlarla da selilütle çaba edebilirsiniz. Masaja kalçalarınızdan başlayın ve ellerinizle alta ve yukarıya doğru daireler çizin. Daha sonra teninizi sıkıştırmadan baş ve işaret parmaklarınızın arasına alın ve yoğurur gibi masaj yapın ve bu arada dizlerin iç tarafını unutmayın.
Tıbbi masajlar: Selülit rehabilitasyonunun en ehemmiyetli ayaklarından biri de tıbbi masajlar. Zira masaj kan ve lenf dolaşımını harekete geçirir ve dokuların taze oksijen ile dolmasını sağlar. Uzmanlar hakimiyetinde yaptırabileceğiniz bu rehabilitasyonun yaygın olarak kullanılan iki usulü var:
Dolaşım masajları: Kan ve lenfatik dolaşıma müteveccih. Bu masaj ten altı kan dolaşımını aktive ederek, dokularınızın canlanmasını sağlıyor.
Lenfatik drenaj masajları: Özellikle lenf dolaşımı üzerinde tesirli oluyor. Bu masajın hem elle hem de aletle uygulanan biçimleri var. Her iki masaj sonunda da hücrelere bolca oksijen gidiyor ve zehirli maddelerinizin bedenden atılmasını basitleştiriyor.
Selülite dur demek için
Bayana özgü bu estetik problemde en büyük sebeplerden biri hormon ve irsiyetse, üçüncü neden yanlış beslenme ve fazla kilolardır. “Fazla kiloyu vermeden selülitle savaşmak boş bir mücadeledir” diyen Dr. Muzaffer Kuşhan, beslenme yanlışlarıyla tırmanışa geçen selülitle gayretin yollarını gösterdi.
* Günde en az 1.5-2 litre akışkan alınmalıdır. En sağlıklı meşrubatlar; su, soda, ıhlamur, isme çayı, sarı çay gibi natürel ot çayları, sıkma taze meyve suları, sıkma taze sebze suları, ayran.
* Şişede, pakette satılan kola ve meyve suyu gibi konserve edilmiş meşrubatlar, siyah çay, kahve çok az içilmelidir. En iyisi içmemek.
* Turşu suyu, sirke, şalgam suyu gibi tuzlu meşrubatlar tuzlu ayran dahil asla içilmemelidir.
* Hamur işi tatlılar, tuzlular, çikolata, gofret, kakaolu fındıklı tatlılar, bisküviler yenmemeli. Tatlı gereksinimi az ölçüde dondurma veya sütlü tatlılarla giderilmeli.
* Yağlı etler, yağlı tuzlu şarküteri sucuk, pastırma, jambon, sosis vs. kebaplar, turşular yenmemeli.
* Konserve edilmiş ve salamura yapılmış besinlerden uzak durmalı.
* Yağ tüketimi eksiltilmeli başka bir deyişle günde 60 gramdan fazla yağ alınmamalı ve nebatsal akışkan yağlar seçim edilmelidir.
* Beslenme biçimi olarak lakto-vejetaryen beslenme felsefesi özümsenmelidir.
* Protein kaynağı olarak, süt, yoğurt, peynir fazla alınmamak koşuluyla yumurta yenmeli.
* Et olarak daha ziyade yağsız tavuk-hindi, balık ve deniz mahsulleri seçim edilmeli.
* Her yemekten evvel çok az yağlı dolu dolu her çeşit salata seçim edilmeli.
* Etlerin yanında haşlanmış sebze, ayrıca haftada 5 gün sebze ağırlıklı beslenmeli. Sebzeler, az etli, tavuklu pişirilebilir ve az akışkan yağ konulabilir.
* Yürüyün, bisiklete binin, suratın, dans edin ve sakın kambur oturmayın!
Dik oturun
Aralıksız yüksek topuklu pabuçlar giyinmek, yanlış yürümek ya da kambur oturmak, selülitin oluşma sebepleri arasında. Bu gibi vaziyetler, toplardamarlarda ve lenf damarlarında kanın geriye doğru akışını negatif istikamette tesirler. Özellikle, yanlış oturma biçiminde iç uzuvların sıkışmasına neden olur. Böylece, zehirli maddeler bedenden acele çıkamaz ve atık maddeler dokularda bir araya gelir. Selülit meseleniz olsun istemiyorsanız, dik oturmayı netlikle bakımsızlık etmeyin.
Yürümeyi unutmayın
Selüliti yasaklamak için dik oturmak yetmiyor. Aynı zamanda bol bol yürüyüş yapmanız gerekiyor. Zira tempolu bir yürüyüş kalça bölgelerindeki kan akışını süratlendirerek, selülitli görünümün eksilmesini sağlıyor. Yürüyüş aynı zamanda kalçada biriken yağları eriterek, cildin pürüzsüz bir görünüme kavuşmasına dayanakçı oluyor.
Güneşte kalmayın
Fazla güneşte kalmak selüliti artırıyor. Saat 10.00 ila 14.00 arasında güneşlenmeyin. Güneşten koruma tesiri 15’ten yüksek gözeticiler kullanın. Güneşlenmek yerine bronzlaştırıcı kremlerden de faydalanabilirsiniz. Daha koyu bir cilt selülitin görünümünü maskeleyebilir.
Dans edin
Selüliti eksiltebilecek en iyi yol egzersiz yapmaktır. Özellikle haftada en az üç kere 35 dakika sürecek aerobik etkinlik yapın. Yürüyün, bisiklete binin, suratın, dans edin. Daha uzun ve daha sık aerobik etkinliklerinin daha az selülit demek olduğunu hep andırın. Aerobik çalışmalar iyi ve tasarılı yapıldığında gergin ve formda meblağ, kilo verdirir, cilt ve cilt altı yağları uzaklaştırır, genç, gergin ve düzgün bir cilt görünümü sağlar.
Dr. Muzaffer Kuşhan

Yafta Selülit İçin Rehabilitasyon Usulleri selülit selülit için kremler selüliti yok etmede masajın verimi var mı? masaj çeşitleri selülitsiz bir beden için ne yemeliyim? selülit rehabilitasyonunda yenmesi gerekenler selüliti çoğaldıran nedenler Dr. Muzaffer Kuşhan selülit açıklamaları

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?