• DOLAR
  %0,16
 • EURO
  %-0,03
 • ALTIN
  %-0,66
 • BIST
  %-0,77
Yaşlanmayı Geciktirmek İçin Yapılması Gerekenler

Yaşlanmayı Geciktirmek İçin Yapılması Gerekenler

Seneler geçtikçe cildinizde alana gelen buruşukluklar herkes gibi sizin de canınızı sıkıyor değil mi? İhtiyarlamayı geciktirmek için neler yapabiliriz? Herşey elimizde. Genç kızlık zamanınızdaki gibi parlak, pürüzsüz, ve en ehemmiyetliside buruşukluk nedir bilmediğiniz o cildinize kavuşmak istemez misiniz? Tabiki herkes gibi bizde isteriz. Bunun için bakalım neler yapabileceğiz… Anadolu Sağlık Merkezi’nden Ten Hastalıkları Uzmanı Dr. […]

Seneler geçtikçe cildinizde alana gelen buruşukluklar herkes gibi sizin de canınızı sıkıyor değil mi? İhtiyarlamayı geciktirmek için neler yapabiliriz? Herşey elimizde. Genç kızlık zamanınızdaki gibi parlak, pürüzsüz, ve en ehemmiyetliside buruşukluk nedir bilmediğiniz o cildinize kavuşmak istemez misiniz? Tabiki herkes gibi bizde isteriz. Bunun için bakalım neler yapabileceğiz…
Anadolu Sağlık Merkezi’nden Ten Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Coşkun Acay, cilt buruşukluklarının nasıl oluştuğunu ve alınması gereken temkinleri şöyle ifade etti!
* Cilt buruşuklukları nasıl oluşur?
Tene muntazamlığını, parlaklığını ve kıvamını veren maddelerin yaş ilerlemesi Kronolojik ihtiyarlama veya foto ihtiyarlama Güneş etkisiyle süratlenmiş ihtiyarlama sonucunda azalması ten ihtiyarlamasının, dolaylı olarak buruşuklukların sebebidir. Bu maddeler arasında ten temel maddesi; kollajen, elastin ve fibronektin sayılabilir. Ten ihtiyarlaması sonucu ten incelir, eksilen elastik lifler ve kollajen, ten yenilenme süratinin yavaşlaması; kıvrımların ve buruşuklukların oluşmasına ve ten elastikiyetinin kaybolmasına, ten yüzeyinin kabalaşmasına ve ten renginde düzensizliklere Pigment metamorfozlarına, düzensiz pigment dağılımına neden olur.
* Buruşuklukların yaradılışındaki en ehemmiyetli etkenler nelerdir?
Güneş, foto ihtiyarlamanın ve kronolojik ihtiyarlamanın temel sebepleri arasındadır. Kronolojik ihtiyarlamayı etkileyen öbür sebepler şu biçimde sıralanabilir:

1. Güneş ışığına maruz kalma oranı Burada ani, fazla kızaracak ve soyulacak seviyede yanma sıklığı, solaryuma girme ve ten fototipi ehemmiyetlidir. Ten fototipi beyaz deriliden, zenciye kadar olan 6 sınıflandırma içinde değerlendirilmektedir 2. Çöl gibi sert ve kuru abuhava şartlarında yaşamak, 3. Etkin veya pasif sigara içiciliği, 4. Çevre ve hava lekeliliği Egzoz gazları, flor v.s., 5. Stres, 6. İrsiyet, 7. Beslenme yetersizliği veya dengesizliği, 8. Pasif bir hayat yaşamak Egzersiz yapmamak, sürekli kilo alıp vermek, 9. Fazla mimiklerle konuşmak, gülmek Özellikle çatık kaş çizgisi ve göz çevresi buruşukluklarını artırabilir
* Buruşuklukların önüne geçilebilir mi?
Buruşuklukları geciktirmek olası olabilir mi? İhtiyarlama durdurulabilir mi? İlk çağlardan beri bu sorulara cevap aranmakta, kesin bir sonuca varılabildi mi? Tartışmasız hayır. Bu alanda en ehemmiyetli görev gözetici tıp alanındaki büyümeler ile sağlanabilecek gibi görünüyor. Tıbbın birçok alanı, anti-aging İhtiyarlama karşıtı büyümelerle ilgileniyor, bu mevzuda ehemmiyetli adımlar atılıyor. Ten, bireyin dış dünya ile dolaysız temasını sağladığından anti-aging çalışmalarının odağında yer alıyor. İhtiyarlama bedenin tümünü ilgilendirdiğinden; ihtiyarlamayı etkileyen olumsuz unsurlardan uzak durmak, sağlıklı bir tenin, sağlıklı bir bedende bulunacağını düşünmek gerekiyor. Bu sebeple güneşderi korunmak, pak ve natürel bir civarda yaşamak, stresi eksiltecek etrafları paylaşmak, ihtiyarlamayı süratlendiren serbest radikallere karşı antioksidan kullanımı, vitaminleri A,B,C ve E vitaminleri ve mineralleri kapsayan yeterli ve balanslı beslenme, bedenin, dolayısıyla tenin oksijenden sonra, en ehemmiyetli gereksinimi olan syatıl yeteri kadar alınması buruşuklukların önüne geçmek için alınabilecek tedbirler arasında sayılabilir.
* Önüne geçmek için kaç yaşından itibaren tedbir almak gerekir?
İhtiyarlamayı ve buruşuklukları geciktirmek için, çocukluktan itibaren tedbir almak lüzumludur. Güneş ten ihtiyarlamasının en ehemmiyetli sebeplerinden bkocaman olduğundan, güneşe maruz kalan beden bölgelerinin, çocukluktan itibaren, uygun güneş gözeticilerle korunması çok ehemmiyetlidir.
* Erken yaşlardan itibaren alınması gereken tedbirler nelerdir?
Ten ihtiyarlamasını artıran etmenlerden uzak kalmak, başarabildiğimiz miktarda, daha evvel bahsettiğim sebepleri hayatımızdan uzak yakalamak çok ehemmiyetli. Öncelikle güneşderi korunmak, sigara içmemek, sigara içilen etraflarda bulunmamak, çevremizde sigarasız ve toksik civarların azalması için çaba tüketmek En azından evimizde, misafir bile olsa sigara içilmemesini sağlamak , stresi eksiltmek Dostlarla ve sevdiklerimizle zaman geçirmek, iş ve ev etrafımızı keyifli bir hale getirmek…, doğru beslenme, içki ve kafein tüketimini eksiltmek, bulduğumuz her fırsatta spor yapmak Hiçbir şey yapmasak bile, günde iki kere yarım saatlik yürüyüş yapmak, yeteri kadar su içmek bu mevzuda kesin bir kanı yok ama 1.5- 2.5 litre su tüketimi lüzumlu veya sulu meyveler yemek, yaşadığımız alandaki havayı ıslatmak, güç de olsa gülmeyi ve konuşmayı bırakmadan bazı mimiklerimizi hakimiyet etmeyi bilmek. Surat egzersiz programlarıyla sağlanabilir. Güneşderi gözeticileri yaz ve kış aylarında kullanmak, ten nemliliğini artıracak ve tendeki nemin korunmasını sağlayacak serbest radikalleri tenden uzaklaştıracak, kollajen onarımını artıracak kozmetikleri uzmanına danışarak uygulamak temel tedbirler arasında sayılabilir.
* Geç yaşlarda alınan tedbirler tesirli olur mu?
Genç yaşlarda alınan tedbirler kadar tesirli olmasa da, geç yaşlarda da tedbir almak lüzumludur. Sadece buruşukluklar açısından değil, birçok ten kanserinin temel sebepleri arasında yer aldığından, güneşderi korunma geç yaşlarda da ehemmiyetini gözetmektedir. Bu yaş grubunda; kimyasal peeling Ten soyma ve lazer resurfacing Lazer ile ten yüzeyinin yenilenmesi operasyonları görünümün düzelmesinde, buruşuklukların azaltılmasında, rehabilitasyon edici ve ilerlemeyi önleyici usuller olarak ön tasarıya çıkmaktadır.
* Buruşukluklar için kozmetik ürün seçerken nelere dikkat etmek gerekir?
Buruşuklukları eksiltecek veya korunmayı sağlayacak kozmetik ürünlerde bulunması gereken temel unsurlar ve bazı kozmetik maddelerden kısaca altta bahsedilmiştir, yeniden de doğru ürün, doğru yol gösterici ile seçilebilir. Teni ıslatmak İçeriğinde hyaluronik asit, fosfolipidler, palavracı safran safflower seed oil, çuha çiçeği yağı, borage, gliserin bulunan kozmetikler, ten yüzeyini hafifçe soymak salisilik asit, glikolik asit, laktik asit, jojoba, papain ya da bromelain enzimleri kapsayan kozmetikler, serbest radikalleri yasaklamak, etkisizleştirmek E ve C vitamini, üzüm çekirdeği ekstresi, yeşil çay, meyve ekstreleri, koenzim Q10 kapsayan kozmetikler, enflamasyonu iltihabi cevabı eksiltmek çinko, allantoin, pantenol, arnica, bazı bitkiler, cucurma longa, anthemis nobilis, aloe vera kapsayan kozmetikler, kollajen onarımını artırmak retinol, retinil palmitat, alfa hidroksi asitler, C vitamini ve aminoasit kapsayan kozmetikler emeliyle üretilen kozmetikler doğru seçim olarak değerlendirilebilir. Çok sayıda kozmetik ürün kullanımı yerine, yaşa uygun, doğru kozmetik ve güneş gözetici seçimi için, bu mevzuda eğitim görmüş uzmanlara danışmak son derece ehemmiyetlidir.

Yafta buruşuk önleyen kremlerde dikkat edilmesi gerekenler krışıklık kremlerini ne zaman kullanmaya başlamalıyım? ihtiyarlamayı geciktirmek için ne yapmalıyım? buruşuk önlemek için kaç yaşında tedbir almalıyım? Buruşuklukların önüne geçilebilir mi? ihtiyarlamanın sebepleri? buruşukluk sebepleri cilt buruşuklukları nasıl oluşur? Ten Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Coşkun Acay

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?