• DOLAR
  %0,08
 • EURO
  %-0,12
 • ALTIN
  %0,48
 • BIST
  %1,77
Beden Çatlaklarına Ne İyi Kazanç

Beden Çatlaklarına Ne İyi Kazanç

Süratli kilo alıp verme, gebelik yarıyılında karın bölgesinin fazla gerilmesi ve cildin kuruması gibi nedenler cilt çatlaklarına neden olmaktadır. Beden çatlaklarının yaradılış nedenleri ve rehabilitasyon usulleriyle ilgili bilgileri uzmanlar açıklıyor… Beden çatlakları striae çatlakları nedir? Nasıl oluşur?Dr. Figen Yaşar Şen: Cilt üst üste sıralanmış olan epidermis, dermis ve hipodermisten oluşur. Dermis; cildin çatışıdır, gözeticisidir. Kolajen […]

Süratli kilo alıp verme, gebelik yarıyılında karın bölgesinin fazla gerilmesi ve cildin kuruması gibi nedenler cilt çatlaklarına neden olmaktadır. Beden çatlaklarının yaradılış nedenleri ve rehabilitasyon usulleriyle ilgili bilgileri uzmanlar açıklıyor…

Beden çatlakları striae çatlakları nedir? Nasıl oluşur?
Dr. Figen Yaşar Şen: Cilt üst üste sıralanmış olan epidermis, dermis ve hipodermisten oluşur. Dermis; cildin çatışıdır, gözeticisidir. Kolajen lifler; cildin dayanıklılığını, derinliğini ve yapısal tamlığını sağlar. Elastin liflerse daha incedir. Beraber bir ağ oluşturur ve cildin elastikiyetinde ehemmiyetli bir rol oynarlar. Kolajen ağlar kumpassızlaşır ve elastin lifler koparsa, cildi sıklaştıran tüm yapı devrilir ve cilt yaraya eş çizgili bir hal alır. Kolay bir anlatımla, ten altındaki yağ ölçüsünün olağandan fazla çoğalıp eksilmesiyle, aynı süratte ve oranda esnemeyi muvaffak olamayan cilt aşınır, yırtılır, böler. Daha sonra bu bölgeyi beden, onarım dokusuyla doldurmaya çalışır ve yara izi gibi sönmüş balona eş izler oluşur. Bu izlere striae çatlak denir. Bunlar yeni oluştuklarında, derecelerine göre sarih pembeden morumsu tonlara kadar farklı renklerde olup, uzun vadede beyaza yakın bir renk alırlar. Fazla kilo alıp verme, gebelik, ağırlık çalışan sporcularda omuz bölgesine fazla yük binmesi, ergenlik çağında süratli sihrime/ kortizon kullanımı, glükokortikoid hormonlar, yanlış beslenme ve bazı hastalıklar Cushing belirtiyi, Marfon belirtiyi vb. çatlakların oluşmasına neden olur.
Çatlaklar tıbbi bir mesele oluşturur mu?
Dr. Figen Yaşar Şen: Tıbbi bir mesele oluşturmazlar fakat kozmetik ve estetik olarak rahatsız edici bir durumdur.
Fazla kilo alıp vermekle oluşan çatlaklarla, gebelik çatlaklıkları arasında bir fark var mıdır?
Dr. Figen Yaşar Şen: Gebelikte genellikle beşinci aydan sonra görülmeye başlayan çatlaklar daha çok karnın alt bölgesine yerleşirler. Zamanla ve orantısız kilo alımı devam ederse bacaklarda, göğüslerde, bel etrafında ve kollarda da oluşabilirler. Fazla kilo alıp vermedeyse vaziyet çok değişik değildir, yalnızca bacak ve bel etrafındaki çatlaklar daha sık olarak görülebilir.
Çatlaklar kendiliğinden iyileşir mi? Güneşlenmek bir rehabilitasyon usulü midir?
Dr. Figen Yaşar Şen: Çatlaklar kendiliğinden iyileşmez, bronzlaşmakla görünürlüğü kaybolmaz; aksine sarih renk kalacağı için görsel olarak daha aşikar bir hal kazanır. Ayrıca zayıflamakla da kaybolmazlar. Kalıcı çözümleri ancak tıbbi rehabilitasyon sağlayabilir.
Çatlakları rehabilitasyon ettiği iddiasındaki kremler ne kadar tesirlidirler?
Dr. Figen Yaşar Şen: Kremler ancak çatlaklar oluşmadan evvel kullanıldıklarında büyük miktarda verimli olabilirler. Çatlaklar oluştuktan sonraki yarıyıldaysa bu cins kremlerin çok yararı olmaz.
Çatlaklar nasıl rehabilitasyon edilir?
Dr. Figen Yaşar Şen: Hekimler tarafından uygulanan farklı rehabilitasyon usulleri vardır. Biz Epibeauty Hoşluk Merkezi ’nde yeni ve tesirli bir rehabilitasyon usulü olan Derma-Terapi uygulayarak çok galibiyetli neticeler alıyoruz. Derma-Terapi, üzerinde 192 adet mikro iğne olan bir aparatla ciltte 1 santimetrekarede takribî 300 adet mikro kanal açıp, cildin onarım mekanizmasını uyararak bu kanallar aracılığıyla sihrime etmeni, PRP plazma, biyomimetik peptitler kapsayan yöntemleri cilde zerk etme temeline direnen bir rehabilitasyon usulüdür. Bu maddeler hücrelerin ciltte artmasını sağlamanın yanı gizeme, fibroblast, kretinosit gibi hücrelerin gereksinim dinlenen kolajen, hyalüronik asit ve elastin lifler gibi yaradılışların daha fazla yapımını tetikler. Rehabilitasyon sonunda çatlakların apaçıklığı büyük miktarda kaybolur. Hastada estetik endişe oluşturmayacak seviyeye gelinir. Bu rehabilitasyon usulü kesinlikle hekim tarafından uygulanmalıdır.
Rehabilitasyon, çatlak meseleyi olan herkese uygulanabilir mi?
Dr. Figen Yaşar Şen: Öncelikle rehabilitasyonun uygulanacağı hasta, uygulamayı yapacak olan hekim tarafından tetkik edilir. Hamilelik hakkında daha fazla bilgi”>Hamilelik, diyabet ve habis hastalıklarda ilke olarak rehabilitasyon uygulanmamaktadır. Hekimin tıbbi kanıyı rehabilitasyonun uygun olduğu istikametindeyse, 18 yaş üstü tüm yaş gruplarına, cinsiyet ayrımı yapmaksızın uygulanabilir.
Bu rehabilitasyon herkeste aynı neticeyi verir mi?
Dr. Figen Yaşar Şen: Tıpta hiçbir rehabilitasyon herkeste aynı neticeyi vermez. Şahsın yaşı, kilosu, cilt tipi, genetik yapısı, kullandığı ilaçlar, beslenme biçimi, yaşam stili ve en ehemmiyetlisi çatlak yaradılışından sonra ne kadar zaman geçtiği rehabilitasyonun neticesini doğrudan etkileyen etkenlerdir. Buna karşın Derma-Terapi, rehabilitasyon neticesinde hemen her hastayı mutlu eden bir yöntemdir.
Uzun zaman evvel oluşan çatlaklarla, daha yeni oluşmuş olan çatlaklar arasında uygulanan rehabilitasyon arasında bir fark var mı?
Dr. Figen Yaşar Şen: Yeni oluşmuş çatlakların rehabilitasyon süreci daha kısa ve hasta açısından daha az sıkıntılıdır. Kullanılan ilaç cinsleri, ölçüleri değişiktir ve uygulamanın seans rakamı da değişmektedir.
En tesirli netice için bu seanslar ne kadar zaman uygulanmalıdır?
Dr. Figen Yaşar Şen: Her seans 30-45 dakika devam ettir. Hekimin tetkik neticeyi değerlendirmesine göre 1-2 hafta aralıklarla, 8-10 seans rehabilitasyon, çatlak rehabilitasyonunda tesirlidir. Kür bittikten sonra hekimin teklifiyle 2-3 ayda, 1-2 kere yapılacak olan rehabilitasyonla aralıksız sağlanır.
Seanslar sonrasında şahsın yapması ya da yapmaması gereken şeyler nelerdir?
Dr. Figen Yaşar Şen: Rehabilitasyon sonrasında özel bir bakım gerekmez, hasta sosyal yaşamına devam edebilir. Güneş hassasiyeti yoktur. Hekimin şahsa özel teklifleri olabilir.
Derma-Terapi ’yi yalnızca çatlak rehabilitasyonunda mı kullanıyorsunuz?
Dr. Figen Yaşar Şen: Anti-aging, derin iltihaplı sivilce ve yanık izleri, göz altı morlukları, cilt kirleri, bölgesel incelme, selülit ve saç dökülmesi rehabilitasyonlarında da faal bir biçimde kullanıyoruz.
Kaynak : Estetisyen Figen Yaşar Şen

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?