• DOLAR
  %0,15
 • EURO
  %0,30
 • ALTIN
  %0,35
 • BIST
  %-1,07
Beden Çatlaklarından Korunma Yöntemi

Beden Çatlaklarından Korunma Yöntemi

Beden Çatlakları bakımsızlıktan ve kuruluktan ortaya çıktığı bilinmektedir.Beden çatlakları kadınların en büyük kasvetleri arasında yer alıyor. Süratli kilo alıp verme, gebelik yarıyılında karnın fazla gerilmesi, soğuk havalar gibi nedenler beden çatlaklarının yaradılışına neden olmaktadır. Beden çatlaklarını bedeninizden uzak yakalamak hiçte güç değil… Beden çatlaklarını tıpkı birer yara izi gibi değerlendirmek olası. Cilt fazla derecede tazyikle […]

Beden Çatlakları bakımsızlıktan ve kuruluktan ortaya çıktığı bilinmektedir.Beden çatlakları kadınların en büyük kasvetleri arasında yer alıyor. Süratli kilo alıp verme, gebelik yarıyılında karnın fazla gerilmesi, soğuk havalar gibi nedenler beden çatlaklarının yaradılışına neden olmaktadır. Beden çatlaklarını bedeninizden uzak yakalamak hiçte güç değil…

Beden çatlaklarını tıpkı birer yara izi gibi değerlendirmek olası. Cilt fazla derecede tazyikle karşılaştığında eskir. Dolayısıyla cildin yapısı bozulur ve çatlaklar ortaya çıkar. Evvelleri pembe renkli olan bu çatlaklar zamanla beyaza yakın bir renk alır. Ciltteki bu noktalar bronzlaşmaz ve gözden kaybolmaz. Bu çatlakları ortadan kaldırmaktansa çatlak yaradılışını önlemek daha kolaydır. Çatlakların ortadan kaldırılması için ise, çoğu zaman kolay estetik müdahalelere veya kozmetik mahsullerine lüzum duyulur.
Soğuk suyla duş yapmak en iyi çözümlerden biri. Duşu çatlakların bulunduğu bölgenin üzerine tutarak dairesel hareketlerle dolaştırmak da kan dolaşımını artıracağı için, yeni oluşmuş taze çatlakların ortadan kaldırılması için tesirli bir yöntem. Bu biçimde hücreler canlanarak yine esnek bir yapıya kavuşacak, dolayısıyla da çatlaklar kaybolacaktır.
Nerelerde daha sık görülür?
Çatlaklara daha çok göğüs, karın ve bel etrafında rastlanır.
Göğüsler: Bedenin en nazik uzuvları arasında yer alırlar. Göğüsleri saran doku oldukça ince ve alıngandır. Bu bölgedeki çatlaklar büyüme çağında dahi oluşabilir. Buna karşın çatlakların çoğunlukla doğum sonrasında ortaya çıktıkları görülür.
Karın: Bu bölgede ortaya çıkan çatlakların yaradılışında da Hamilelik hakkında daha fazla bilgi”>hamilelik yarıyılı ehemmiyetli bir rol oynar. Genişleyen karın yüzeyi eskir ve elastikliğini kaybeder. Bedenin bu bölgesinde çatlak yaradılışını önlemek için cilde badem yağıyla masaj yapmak ve kozmetik mahsullerden yararlanmak pozitif netice verir.
Bel etrafı: Daha çok bel etrafıyla belin üst kısmında görülen çatlaklar her yaşta ortaya çıkabilir. Cinsiyet farkı korumaksızın kadın ve erkekte alana gelen bu cins çatlakların en ehemmiyetli sebeplerinden biri; kısa zamanda çok ölçüde kilo alıp vermektir. Bu biçimde oluşan çatlakları önlemek için doğru beslenme alışkanlıkları edinmek ve kilo alıp vermekten sakınmak ehemmiyet taşır.
Kozmetik mahsullerinin tesiri Bedenin her bölgesinde kullanılabilen kozmetik mahsulleri, içeriklerinde yer alan kolajen, hyalüranik asit, elastin ve vitaminler sayesinde cilde tekerrür elastiklik kazandırırlar. Günde 1 defa, çatlakların bulunduğu bölge üzerine hafif bir biçimde masaj yaparak uygulayacağınız kremler sayesinde istenen tesiri elde edebilirsiniz.
Çatlaklar oldukça apaçık ve beyaz renkliyse, genellikle kozmetik mahsuller ve soğuk duş gibi çözümlerle yeterli tesir sağlanamaz. Bu yöntemler yalnızca başka çatlakların yaradılışını önlemek emeliyle kullanılabilir. Beyaz renkli ve yaradılışı uzun zaman evveline direnen çatlaklardan kurtulmak için tıbbi uygulamalara lüzum duyulur.
Bu uygulamaları şöyle sıralamak olası:
1 Nebatsal peeling: Nebatlardan oluşan toz halindeki özel bir karışım, özel losyonuyla sulandırılarak çatlakların olduğu bölgeye masaj hareketleriyle uygulanıyor. Uygulama yapıldıktan 1 hafta sonra ciltte ceddilme alana geliyor. Bu biçimde tendeki düzey değişiklikleri eksiltildiği gibi, nebatların özellikleri sebebiyle cildin kan dolaşımı uyarılıyor. Bunun sonucunda da gergin ve canlı bir görünüm ortaya çıkıyor. Bu operasyon, çatlaklar çok ileri düzeyde olmadığı takdirde, karın rahatlama ve sarkmalarında da uygulanıyor.
2 AHA peeling: Glikolik asit kullanılarak yapılan AHA peeling, yeni başlayan dikey çatlakların rehabilitasyonunda tesirli bir yöntem. Beden bölgesi evvel glikolik asit kapsayan arınıcılarla arınılıyor. Arttan glikolik asidin yüzde 40 ’tan başlayan konsantrasyondaki solüsyonları uygulanıyor. Seanslar haftada 1 defa yapılıyor ve seans rakamı şahsa göre değişiyor.
3 İontoferez: Bu yöntemle çatlakların altında azalan kolajen yapının uyarılması ve doldurulması hedefleniyor. Bunun için kolajen kapsayan ampüller cilde sürülüyor. Ardından takribî 5 – 6 dakika kadar galvanik akım veriliyor ve kolajenin cildin alt katmanına iletilmesi sağlanıyor. Haftada 2 – 3 seans biçiminde uygulanıyor. Vasati 2,5 – 3 aylık bir rehabilitasyon süresi gerektiriyor.
Beslenmeye dikkat Cildin elastik ve formunda olması için yalnızca dıştan korunması değil, içten de beslenmesi gerekiyor. Cildinize gereken özeni göstermek istiyorsanız, öncelikle işe beslenme kumpasınızı değiştirerek başlamalısınız. Bu surattan yediklerinize dikkat etmenizde fayda var.
Yoğurt, süt, taze sebze ve meyveleri masadan beceriksiz etmeyin. Hür radikallerle savaşarak hücre yenilenmesinde ehemmiyetli bir rol oynayan E ve C vitamini kapsayan yumurta, süt ve süt mahsulleri gibi gıdaları seçim edin. Bedendeki zehirli maddelerin atılmasına dayanakçı olan gıdaları harcayın. Böylece daha parlak ve sıhhatli bir cilde sahip olabilirsiniz. Günde 1 – 1,5 litre su içmeyi önemsememe etmeyin. Cilde gereken nemi sağladığınız takdirde elastikliğini uzun bir müddet gözetebilirsiniz. Çatlakları önlemek için öneriler
Bütün rahatsızlıklarda olduğu gibi, beden çatlaklarının da oluşmasını önlemek, rehabilitasyon etmekten daha kolaydır. Bunun için de öncelikle cildin elastikiyetinin sağlanması gerekir. Ayrıca bazı hususlara da dikkat etmelisiniz:
Kısa zamanda fazla ölçüde kilo alıp vermekten kaçının. Cilt, bedendeki yağ ölçüsünün çoğalıp eksilmesiyle beraber aynı süratte esnemeyi muvaffak olamadığı için eskir ve çatlaklar oluşur.
Cildin elastikiyetini kazanması ve gözetmesi için mücadele sarf edin. Bu emelle yumuşatıcı yağlar, A, E ve F vitamini, kolajen, elastin ve hyalüranik asit güzergahından zengin çatlak giderici kozmetik mahsulleri kumpaslı olarak kullanmayı alışkanlık haline getirin.
Çok dar elbiseler giymemeye özen gösterin. Bu cins elbiseler kan dolaşımını eforlaştırarak, cilde gereken oksijenin sağlanmasını maniler. Oksijen almayan cilt yeteri kadar beslenemediği için daha kolay eskir ve deformasyona uğrar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?