• DOLAR
  %0,16
 • EURO
  %-0,03
 • ALTIN
  %-0,66
 • BIST
  %-0,77
Ciltteki Kırışıklık ve Sarkmaları Bitkilerle Önleme

Ciltteki Kırışıklık ve Sarkmaları Bitkilerle Önleme

Gençlik en bedelli armağan… Ancak zamanla bedene yerleşen belirtilerle “yaşlılık” alarm vermeye başlıyor.. Cildin sarkması, buruşuklukların çoğalması gibi bir ekip belirtiler zamanla artıyor. Ehemmiyetli göstergelerden bkocaman da, ciltte ihtiyarladıkça eksilen, zarar gören “kolajen dokusu”… Gençlik en bedelli armağan… Ancak zamanla bedene yerleşen belirtilerle “yaşlılık” alarm vermeye başlıyor.. Cildin sarkması, buruşuklukların çoğalması gibi bir ekip belirtiler […]

Gençlik en bedelli armağan… Ancak zamanla bedene yerleşen belirtilerle “yaşlılık” alarm vermeye başlıyor.. Cildin sarkması, buruşuklukların çoğalması gibi bir ekip belirtiler zamanla artıyor. Ehemmiyetli göstergelerden bkocaman da, ciltte ihtiyarladıkça eksilen, zarar gören “kolajen dokusu”…
Gençlik en bedelli armağan… Ancak zamanla bedene yerleşen belirtilerle “yaşlılık” alarm vermeye başlıyor.. Cildin sarkması, buruşuklukların çoğalması gibi bir ekip belirtiler zamanla artıyor. Ehemmiyetli göstergelerden bkocaman da, ciltte ihtiyarladıkça eksilen, zarar gören “kolajen dokusu”… Ancak bir ekip natürel ürünler, bitkiler ve besinler sayesinde bu kolajen maddesini aktif kılabilmenin yolları olduğunu unutmayalım. Bu usullerle gevşek görünümlü, sarkan ve kırışan ciltler için natürel seçenekler her zaman var. Natürel Ürün Uzmanı Volkan Kurt, dünya üzerinde tabiatı takip edenlerin asırlardır uyguladığı kozmetiksiz hoşluk usullerinden ve yaşlılığın natürel çözümlerinden söz ediyor.
İnsanın natürel elbisesi olan cilt ihtiyarladıkça başkalaşıma uğruyor. Elastikiyeti kayboluyor. Zamanla buruşukluklar ve sarkmalar baş gösteriyor. İhtiyarlamanın sebeplerinde bkocaman “kolajen” kaybı. Cildin etmen maddesi olan kolajen, tenin gerginliğini sağlayan bir özelliğe sahip.. Tende ihtiyarlama, alt tabakada yar alan bu kolajenin ve elastin maddesinin ölçüsünün eksilmesinden kaynaklanır. Kolajeni bir yapıştırıcı gibi de

düşünebilirsiniz. Hücreleri yakalayan bir zamk gibi…. Cilde elastiklik getiren bu madde, hoşluk için çok ehemmiyetli. Tabii ki bayanların kullandığı kremlerin pek çoğu, bu maddeyi gözetmeyeve aktif hale getirmeye müteveccih içeriklere sahip… Bu söz ettiğimiz, yaşlılığı önleyici kozmetik ürünleri, kolajeni korurken, içinde yer kimyeviler nasıl hasarlar veriyor, onu pek bilemiyoruz ne yazık ki. Son yarıyıllarda bu güzergahta balakalar ortaya çıkmaya başladı: Misalin buruşuklukları giderdiği öne sürülen bazı kozmetiklerde kullanılan bir kimyevi maddenin, bir yandan buruşuklukları yok ederken öte yandan ten hücrelerini öldürdüğü söylendi. Kanada’daki Quebec Üniversitesi’nden Hücre biyoloğu Dr. Francois Marceau dikkat topluyor buna
Senelerden beridir biz de söylüyoruz: İşte bu cins “yan tesirler” sebebiyle tabiata dönüş her geçen gün kuvvetleniyor. Tabiatın hoşluktaki tesirine olan alaka artıyor bunlardan dolayı.. Ama tabii ki ehemmiyetli olan, hangi bitkinin neye yaradığını ve kulanım şartlarını bilmek gerekli. Şimdiye kadar zeytinyağından, keten tohumuna, elma sirkesinden, brokoliye kadar bir çok natürel ürün hakkında yazdık. Bizlerin tekliflerini alakayla okuduğunuzu gelen maillerden ya da telefonlardan biliyoruz. Şimdi de tabiatın sunduğu kolajen kapsayan bazı ürünlerden söz edeceğiz.
Ebegümeci Şu an bütün mevsimi. Yeşillik yerlerde tazelerini bulmanız muhtemel. Ama, sıhhatli şartlarda kurutulmuş olanı da makbul.. Bu natürel bitkinin yaprakları, tahriş olan ciltleri dış faktörlere karşı korur… Cildi ıslatır ve yumuşatır. En ehemmiyetlisi, ebegümeci ile cildinizin bağ dokusunun elastikiyetini artırabilirsiniz. Göz altındaki buruşukluklar ve şişlikler için de iyi bir bitkidir…
Isırganotu yağı Issırgan, her tasaya deva olarak nam yaptı.. Yaprakları., kökü, tozu, tohumu, yağı…. Hepsinin kullanıldığı alanlar var. Yurtdışında yaygın olarak kullanılan ısırgan yağı , bağışıklık sistemini güçlendirmenin yanı gizeme, hoşlukta da tesirli… Cildin bağ dokusunu kuvvetlendirir… İlkbahar ve sonbaharda , kürler biçiminde kullanırsanız iyi olur. .. Bu kürler iki ayı geçmemeli Isırganotu yağının içindeki maddeler, cildin bağ dokusu için ehemmiyet ihtiva ediyor. Öte yandan kırışıklıkarın giderilmesini de sağlıyor.
Üzüm çekirdeği Antioksidan özelliği var. Aynı zamanda bağ dokusunu güçlendirerek, cildin elastiki olmasında rol oynuyor. Yaşlılık kirlerinin giderilmesi için de verimli. Kan damarlarının genişlemesini sağlıyor. Bu, buruşuklukların yaradılışını yasaklayan bir gidişat..
Ispanak ve koyu yeşil renkli öteki sebzeler Koyu yeşil yapraklı bitkiler bol ölçüde antioksidan kapsıyor. Senelerdir Temel Reis’i güçlendirmesi ile tanıdığımız ıspanak sebzesinin , bağ dokusunu kuvvetlendiren bir özelliği de var. Sebzenin içeriğinde bulunan demir ve çinko, ciltte hasar görmüş kolajenin yerine yeni kolajen maddesi üretilmesine katki sağlıyor.
Yosun sabunu Artık banyo yapacağınız ve suratınızı yıkayacağınız sabunu yosunlu olanla değiştırmenin zamanı geldi. Natürel hayata yöneldiysek, ilk evvel sabunlardan işe başlamamız gerekli. Ama bu sabunun saf ve katkısız olup olmadığına dikkat etmek gerekli. Deniz yosunlu sabunlarla yıkanılan ciltlerdeki metamorfozu bir vakit sonra farkedeceksiniz. Mineral açısından zengindir bu sabun.. . Cilde duruluk ve rahatlık verir. Denizden aldığı mineraller teni dinlendirir ve parlaklık kazandırır. Yosun sabunu ile banyo yapıldığında ölü ten yok olur… Yosunlar yüksek ölçüde protein, mineral ve vitamin ihtiva ederler.. Kalsiyum, fosfor ve iyot açısından zengindirler. İçindeki yoğun A, B , C ve E vitaminleri kolajen ve ilastin liflerinin yaradılışında tesirli olur. E vitamini ise cildin ihtiyarlamasını önler.
Meyvelerden gençlik iksiri Emel, ciltteki sarkmaları önlemek için kolajen tabakasını harekete geçirmenin bazı formullerini vermek .. Yapacaklarınız arasında bir de meyve kürü var. İşte size özel bir meşrubat tarifi: Bir adet domates, 2 şeftali ve yarım limon gerekli evvel.. Bir de suyu bunalmış bir havuç… Bunların suyunu bir bardakta toplayın. İçine bir damla da zeytinyağı ilave edin. Bardağa attığınız bir tutam iyot tuzu ile gençlik iksiriniz hazır demektir. Sabahları kahvaltada içebilirsiniz.. Kumpaslı harcadığınızda, başkalaşıma tanik olacaksınız.
Adaçayı Bu uyarıcı bitki, kan dolaşımını süratlendirir. Adaçayı da hücre yenilenmesine ve cildin elastikiyetinin çoğalmasına neden olan ehemmiyetli bitkilerden bkocaman..
Nane Nane deyip geçmeyin, Zati koyu yeşil rengi size bir ipucu olsun. Cilde enerji, canlılık ve yoğun bir rahatlık hissi verir… Dokuların elastikiyetini güçlendirir.
Bu ürünleri, bitkileri kullanma kosunuda sistemli olmanız gerekli. Günlük olarak hoşluk masanızda yetersiz olmaması gerekir. Aradığınız takdirde, Herbalium’da natürel hoşluğa dair bir çok balakayı sizinle paylaşabiliriz. Yalnızca hoşluk ve gençliğe dair değil, bitkisel usullerle, ”kalıcı incelme” mevzusunda da telefon ya da e-posta ile balaka isteyebilirsiniz.
Gençlik ve hoşlukla ve hoşçakalın…

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?