• DOLAR
  %0,08
 • EURO
  %-0,12
 • ALTIN
  %0,48
 • BIST
  %1,77
Göz Çevresi Kırışıklıkları-Gözaltı Morlukları İçin Maske

Göz Çevresi Kırışıklıkları-Gözaltı Morlukları İçin Maske

Göz çevresi özen ister. Hoşluğun en sansasyonel silahı olan gözler, suratın en alıngan bölgesi olduğu için erken yaşlarda buruşukluklara davetiye çıkarıyor. Bu sebeple göz çevresine ekstra bir bakım gerekiyor. İşte natürel usullerle göz çevresi bakımı ve egzersizler?Gözler, ruhun ve sıhhatin aynası ama aynı zamanda suratın en nazik bölgesi. Zira göz çevresindeki ten suratın öteki kısımlarından […]

Göz çevresi özen ister. Hoşluğun en sansasyonel silahı olan gözler, suratın en alıngan bölgesi olduğu için erken yaşlarda buruşukluklara davetiye çıkarıyor. Bu sebeple göz çevresine ekstra bir bakım gerekiyor. İşte natürel usullerle göz çevresi bakımı ve egzersizler?
Gözler, ruhun ve sıhhatin aynası ama aynı zamanda suratın en nazik bölgesi. Zira göz çevresindeki ten suratın öteki kısımlarından 7 kat daha ince. Dış etmenlere fazla duyarlı ve buruşukluklara sarih bir yapısı olduğundan surata uygulanan her türlü krem ya da maske göz çevresi tenine hasar veriyor. Bu bölgeye özel ürünlerin kullanılması gerekiyor. En doğru tercih, tahriş etmeyen ve alerjik olmayan yağsız ıslatıcılar kullanmak ve natürel usullerle cildi beslemektir. Beslenmekten, dinlenmeye, paklikten göz jimnastiğine ve evde hazırlanan natürel kremlere kadar pek çok mevzuda bazı temel kaidelere uymak gerekiyor.
Beslenme
Dengeli beslenmek sağlık kadar hoşluk için de faydalı. Bedenimiz için gereken her türlü yiyeceği her gün kumpaslı olarak yemek gerekiyor. Bunun yanı gizeme gözlerin arkadaşı olan A

vitamini ambarı gıdalara günlük öğünlerde kesinlikle yer verin. Özellikle havuç, balkabağı, ıspanak, pazı, kereviz, maydanoz, dereotu, roka, kayısı, şeftali, kavun, et, balık ve yumurta gibi A vitamini kaynağı yiyecekleri sofranızdan yetersiz etmeyin.
Dinlenme
Uykunun azı da aşırısı da hasarlı. Her gün 8 saatlik kumpaslı uyku göz sıhhati için çok faydalı. Her akşam aynı saatlerde yatmak bitkin gözleri dinlendiriyor. Özellikle yoğun tempoda çalışanların kumpaslı uyku yatmaları ve muhtemelse öğle yemeğinden sonra gözlerini 5-10 dakika dinlendirmeleri gerekiyor.
Temizlik
Göz makyajı her akşam uyumadan evvel kesinlikle arınılmalı. Ancak arınma operasyonunu göz çevresini tahriş etmeden yumuşak hareketlerle yapın. Rimel ya da far enkazları veya uygun olmayan arınma ürünleri gece süresince cilde hasar verebiliyor hatta kirpiklerin dökülmesine neden olabiliyor.
GÖZ ÇEVRESİ SORUNLARI VE ÖNLEMLER
Bitkin ve şiş gözler
Çok az ya da çok fazla uyku, bir gece evvel alınan içki, fazla kafein tüketimi, stres ile suni ışıklar bilgisayar ve televizyon gibi negatif etmenlere uzun vakit maruz kalmak sabahları şiş gözlerle uyanmanın başlıca sebebidir. Ertesi sabah aynada güzel olmayan görüntülerle karşılaşmak istemiyorsanız bir gece evvelden almanız gereken birkaç kolay temkin var.
Ne yapmalı?
Zambak, papatya, ıhlamur ve lavanta çaylarıyla yapılan hoşluk kürleri gözlerdeki bitkinlik ve şişlikleri gideriyor. Bunun için misalin bir tutam ıhlamuru 1 çay fincanı kaynar suya ilave edip 10 dakika bekletin. Süzüp soğumaya vazgeçin. 2 makyaj pamuğunu çaya daldırıp göz kapaklarınıza uygulayın. 10 dakika bekleyip, yıkayın. 2 dilim ham patatesi göz kapaklarınıza yerleştirip 15 dakika bekleyin. Yıkayıp kurulayın. Nezaret şişliklerine antioksidan özellikli göz kremleri de sürebilirsiniz. Meseleniz kronikleştiyse ve ne yaparsanız yapın şiş gözlerle uyanmaktan kurtulamıyorsanız kalp-damar sistemini etkileyen sporlar yapın. Yürüme, koşma, bisiklet ve aerobik gibi sporlar, bedende ödeme yol açan tuz ve zehirli maddelerin atılmasını sağlıyor. Bu sporlar tüm bedendeki şişliklerin giderilmesine destekçi oluyor. Şişliklerin inmesini beklemek için yeterli zamanınız yoksa bir parça buzu göz çevresine dolaştırarak sürün. Şiş gözleri makyajla kamufle etmek için deri renginize uygun kapatıcıyı elmacık kemiklerinize kadar geniş bir bölgeye ince bir kat halinde sürün. Farınızı koyu renklerden seçin. Koyu renkli bir rimeli yalnızca üst kirpiklerinize sürün.
Göz torbaları
Nezaret torbaları ya balanssız bir yaşam tarzı ve makûs alışkanlıklar neticesinde oluşuyor ya da genetik yapıdan kaynaklanıyor. Bazen az uyku ya da adet yarıyıllarında da ortaya çıkabiliyor. Hiçbir kozmetik ürünü ya da natürel ürün bu meseleyi çözmeye yeterli değil. Fakat damar duvarlarını ve kılcal damarları kuvvetlendirici usullerle nezaret torbalarını rahatlatmak mümkün.
Ne yapmalı?
Günlük öğünlerinizi C, PP ile E vitaminli ve bioflavonoidli yiyecekleri kapsayan besinlerle ve orman ürünleriyle zenginleştirin. Yağlı yemeklerden ve stresli etraflardan uzak durun. Günde en az 8 saat yatın. Nezaret torbalarını hafif makyaj şikeleriyle kapatın. Bunun için uygun kapatıcılar kullanabilirsiniz.
Kaz ayakları
Genelde ilerleyen yaşla artan bu buruşuklukların bir sebebi gülüş biçimidir. Gözlerini iyice kısarak gülmek kaz ayaklarının erken yaşlarda ortaya çıkmasına neden oluyor.
Ne yapmalı?
Retinol çeşitlerini kapsayan göz kremlerini kullanabilirsiniz. Güneş ışınlarına karşı özel kremler kullanın. Göz çevresini kesintisiz ıslatan natürel kremler hazırlayın. Göz egzersizlerini her gün kumpaslı olarak yapın. Göz Çevresini canlandırmak için 2 salatalık dilimini göz kapaklarınıza yerleştirip 15 dakika bekletin. Göz çevresine ayda bir veya iki kere bademyağı kapsayan natürel kremler kullanın.
NATÜREL REÇETELER
Bitkin gözler için:
2 poşet çayı yarım çay fincanı kaynar suda 15 dakika demlendirip soğutun. 2 parça pamuğu çaya daldırıp elinizle sıkın. Göz kapaklarınızın üzerine yerleştirip 10 dakika bekletin ve yıkayın.
Nezaret torbanmaması için:
2 çay fincanı kaynar suya 2 çorba kaşığı fındık yaprağı ilave edip 15 dakika bekletin. Süzüp buzdolabında soğutun. 2 parça pamuğu çaya daldırıp elinizle sıkın ve göz kapaklarınızın üzerine yerleştirin. 10 dakika bekletip suratınızı yıkayın. Bir kadeh kaynatılmış rezene çayını soğutun. 2 parça pamuğu çaya daldırıp göz kapaklarınıza yerleştirin ve 15 dakika bekleyin.
Nezaret morlukları için: Papatya çayı ya da lavanta çayını soğutun. 2 parça pamuğu çaya daldırıp elinizle sıkın. Göz kapaklarınıza uygulayın.
Göz çevresi buruşuklukları için:
1 kahve fincanı soya yağı, 1 kahve fincanı bademyağı ve yarım kahve fincanı avokado yağını bir kapta karıştırın. Parmak uçlarınızı bu karışıma daldırıp göz çevresine masaj yaparak sürün. Bu uygulamayı akşamları uyumadan evvel yapın. Sabahları suratınızı yıkayıp kurulayın.
Kirpikleri uzatmak için:
1 kadeh suyu kaynatın. 1 çay kaşığı hint yağı ve 12 gr kakao yağı ilave edip karıştırın. Kabı sıcak su dolu bir başka kabın içine yerleştirip krem kıvamına gelene kadar ısıtın. Karışımı soğutup 15 gün süresince uyumadan evvel gözlerinize kaçırmamaya dikkat ederek kirpiklerinize sürün. Sürme operasyonunu kirpik kökünden uca doğru uygulayın.
Kirpikleri gürleştirmek için:
Denk miktarda hint yağı ve badem yağını bir şişede karıştırıp 15 gün süresince akşamları uyumadan evvel gözlerinize kaçırmamaya dikkat ederek kirpiklerinize dipten uca doğru sürün

Yafta gözlerdeki kaz ayaklarına nebatsal çözüm bitkin gözlere nebatsal bakım şiş gözler için nebatsal bakım nebatsal çaylar göze verimleri şiş gözlere salatalık verimi göz torbalarına hangi vitaminler yararlı nezaretin torbalanmaması için ne yapılmalı bitkin gözlere ev maskeleri Nezaret torbaları evde yapılan maskeler fındık yaprağı göze verimi rezene çayının göze verimleri Nezaret morluklarına lavanta çayının verimi Göz çevresi buruşukluklarına bademyağının verimi Göz çevresi buruşukluklarına avokado yağı göz buruşukluklarına soya yagının verimi kirpik uzatmak kirpik hint yağının verimi hint yağının verimi kakao yağının verimi kirpikler için kakao yağı Kirpikleri gürleştirmek Kirpikleri uzatmak İçin Maske

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?