• DOLAR
  %1,50
 • EURO
  %1,27
 • ALTIN
  %0,49
 • BIST
  %-1,82
Sakal Çıkarma-Sakal Ekimi Hakkında Bilgiler

Sakal Çıkarma-Sakal Ekimi Hakkında Bilgiler

Sakal ekimi; rastgele bir nedenle sakalların çıkmadığı veya dökülme, yaralanma, yanık gibi nedenlerle sakalın azaldığı alana bedenin kıl olan bölgesinden köklerin tek tek alınıp bu bölgeye ekilmesi harekâtıdır. Kökler istenilen alandan alınabilir ancak genellikle ense bölgesindeki kıl kökleri daha nitelikli ve dökülmediği için bu bölge seçim ediyoruz. Sakal ekiminde her şeyi birey kendi tanımlar. Şöyleki; […]

Sakal ekimi; rastgele bir nedenle sakalların çıkmadığı veya dökülme, yaralanma, yanık gibi nedenlerle sakalın azaldığı alana bedenin kıl olan bölgesinden köklerin tek tek alınıp bu bölgeye ekilmesi harekâtıdır. Kökler istenilen alandan alınabilir ancak genellikle ense bölgesindeki kıl kökleri daha nitelikli ve dökülmediği için bu bölge seçim ediyoruz. Sakal ekiminde her şeyi birey kendi tanımlar. Şöyleki; ekim evveli nereye ekileceğini istediği biçimde çizer ve kaç kök ekileceğini tesbit eder. Ekim yapacak hekim bu alana tanımlanan sayıyı tanımlanan sıklıkta eker.
Sakal ekimi teknikleri
Sakal ekimi gereksinime göre değişir; yaralanma alanı, dökülme veya emin bir alandan çıkmamışsa etraftaki sakal sıklığında var olan hudutlar içine ekim gerçekleştirilir. Genellikle enseden alınan kıl kölkleri kullanılır. Şayet şahısta hiç sakal çıkmamışsa ve 20 yaş üstündeyse ekim istenen alan birey tarafından tanımlanır ve çizilir.Ekilecek toplam sakal sayısı yeniden şahsın isteğine bağlıdır. Genellikle ekimde bıyık ve çene bölgesinin karşıdan görünen alanına daha yoğun gözde ve geri tasarı sakal alanına daha seyrek ekim yapılır. Enseden veya bedenden alınan kökler alındığı anda bekletmeksizin ekim için tanımlanan alana ekilir.

FUT Usulüyle sakal ekimi; Daha Önceki teknik olan bu kıl kökü nakli operasyonu bir hayli dezavantajı nedeniyle sakal ekiminde tümüyle terkedilmiştir. Bu dezavantajlar; -Kökler operasyonla alınır -Kökler her yerde aynı açıyla ekildiği için dik çıkar -Alım ve ekim yerinde iz kalır -Kökler cilt kesilerek ekildiği için geç iyileşir. -Ensede gerginlik,ağrı,miskinlik hissi kalır. -Sakallar 3-5 gurup halinde çıkar
FUE Tekniğiyle sakal ekimi
-Kökler tek tek alınır -Her yerde olması gereken natürel açısıyla ekilir -Kökler cilt kesilmeden ekilir -Ağrı olmadan alınır ve ekilir. -Sakallar tek tek çıkar
Sakal saç gibi değildir kişden şahsa çok farklı yoğunlukta olabilmektedir. Besbelli seviyede seyrek sakalı olan biri bundan rahatsızlık duymayabilir. Bu nedenle genellikle ekimde çok sık sakala lüzum dinlenmez. Bölgesel sakal kaybı varsa bu vaziyette ortamdaki sakal sıklığında ekim tasarlanarak etrafla geçimli hale getirilir. Sakal tümüyle yoksa bu vaziyette şahsın istediği sıklık ve hududa bağlı olarak 1000-3000 kök arasında ekim yapılabilir. Bütün köse birinde bıyık ve çene bölgesine 400 er kök gözde bölgelerine 100 er kök toplamda 1000 kök besbelli derecede seyrek olsada Yalnızca bıyık bölgesine ekim yapılacağında 400-800 kök arasında ekim yeterli olmaktadır.
FUE tekniğiyle sakal ekimi
Kıl kökü nakli saç ekimiyle başlamıştır ve uzun seneler enseden operasyonla alınan saçlı ten parcasındaki kölerin üçlü beşli guruplara ufalanarak saçın döküldüğü alana ekilmesi biçiminde yapılan FUT usulüyle yapılmıştır. Halihazırda dayanakçı sağlık personelinin ekim yaptığı muayenehanelerde FUT usulüyle ekim yapılmaktadır. 2003 senesinde belirlenen FUE usulü yeni bir ekim tekniği olarak hekim tarafından yapılamsı gerektiği için yaygınlaşamamaktadır. Sakal sıradanda tekli veya ikili olarak ve suratın her bölgesinde değişik açıyla çıkmaktadır. Açı verilmeden tüm köklerin 90 derece açıyla ve üçlü beşli guruplar halinde ekim yapılan FUT tekniğiyle ekim muhtemel gibi görünsede netice son derece rahatsız edici olabilmektedir. FUE tekniğiyle ekimde kökler birli ve ikili olarak ve her bölgede olması gereken natürel açısıyla ekildiği için ekilen sakalların klasik sakaldan ayırt edilmesi çok güçtür. FUE tekniğinde kökler 0.6 mm lik uçlarla operasyonsuz bir biçimde tek tek alınıp kökler hiç bekletmeksizin aynı anda yeniden 0.6 mm lik iğne uçlarıyla ekilir böylece ne alım ne ekim yerinde iz kalmadığı gibi kökler saatlerce beklemediği için oxijensizliğe bağlı kök ölümleride olmamaktadır. Piyasada FUE alım ucu diye kullanılan biopsi alım uçları punch biopsi 1.2-1.5 mm olduğundan hem alım hemde ekim alanında iz kalmaktadır bu nedenle sakal ekimi için özel olarak geliştirilmiş 0.6 mm lik uç dışında uçlarla alım ve ekim yapılmamalıdır. FUE tekniğiyle sakal ekimi düşünüldüğünde şahsın ensesinde yeterli kök yoksa kökler bedenin öbür kıllı bölgelerindende alınabili ancak bu vaziyette sakallar 5-9 santimetreden daha fazla uzatılamaz.Her ne kadar bazı sitelerde beden kılları ekildiği alana geçim sağlar densede bilimsel olarak kök alındığı yerdeki gibi davranmaya devam eder.
Kıl kökünün cilde verdiği karakteristik bir görüntü vardır bu görünüm traş olunduğundada klasik ciltten değişiktir. Kesilme, operasyon, yanık gibi cildin tamlığını bozan tüm yaralanmalar ciltte iz vazgeçerek iyileşir, saçlı ten, bıyık, sakal ve gözde gibi alanlarda ciltte oluşan iz kıl kökleninin de kaybına neden olduğu için oluşan iz daha mübalağalı olmaktadır.Yüz bölgesinde olduğunda göze ilk çarpan hata olarak rahatsız edici olmaktadır. Bu cins kıllı alanda oluşan izleri yok etmek olanaksızdır ama kıl kökü nakliyle bütüne yakın bir biçimde kamufle etmek olasıdır. Yaralanma yerine ekimde cevredeki sıklık ve açıyla ekim yapılır. Bıyık kaybına göre ekilecek sayı değişir. Santimetrekareye 40-50 kök yeterli olmaktadır.
Kıl köklerinin cilde verdiği görüntü iz rehabilitasyonuna müteveccih yapılacaklarla elde edilemediğinden laser ve öbür usullerle yapılan iz rehabilitasyonları neticesiz kalır. İzi kapatmak için yapılan kıl kökü rengi vurma kalıcı makyaj yapay görünmesi,sakal görünümünü yakalayamaması ve zamanla renk değiştirip yaşilimsi veya mavimsi bir görünüm alması nedeniyle seçim edilmemektedir Yapılacak tek şey sakal olmayan izin içine bedenin rastgele bir yerinde alınan kıl köklerini ekmektir. Kıl kökü nakli biçiminde [Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Linkleri Görebilir. Üye Olmak İçin Tıklayın…] yapıldığında kıl kökleri traş sonrası dahi cilde etrafla geçimli bir görünüm sağlar.Sakal uzatılmak istendiğinde yara izi olduğunda çok çirkin görünürken ekim sonrası sakal uzatılması halinde son derece natürel görünüm elde edilmiş olur. Ekilecek kıl kökleri enseden alınarak ekildiyse öbür sakallarla beraber istenildiği kadar uzatılıp biçim verilebilir.Kıl kökleri bedenden alındıysa alındığı bölgedeki kadar uzayacağından istenildiği kadar uzatılamaz.
FUE tekniğinde ekim sonrası ciddi bir mesele olmaz
Sakal ekimi kıl kökü alınan alan ertesi gün yıkandığında besbelli bir mesele olmaz ama 1-2 hafta pembemsi bir görünüm oluşur. Bedenden veya ensede alım yerinde hiç iz kalmaz. Bedenden alınınması halinde özelliksiz kıllar olduğu için ehemmiyet arzetmez.Enseden alınması vaziyetinde alındığı kök sayısı kadar seyrelme olur.Yaptığımız çalışmalarda enseden 10.000 kök alınması halinde dahi farkedilebilecek bir farklılık olmamaktadır. Sakal veya bıyık ekilen alanda ekimden hemen sonra ekim esnasında kullanılan iğnelerin daldırıldığı yerden çıkan kan pıhtısı nedeniyle koyu kırmızı bir görünüm olur ve ilk banyoda arınılır. Sakal ve bıyık ekilen bölge 24-48 saat sonra yıkanır yıkamayla pıhtılar arınıldığı için ekilen sakallar görünür hale kazanç ve 2-3 günlük sakal görüntüsü oluşur. Ekilen sakalın beden tarafınndan daha iyi beslenmesi için ekim alanında kanlanmada çoğalış olur buna bağlı olarak kıl diplerinde 2-3 gün içinde sivilce eşi ufak kırmızılıklar olur bu hafif kırmızı görüntü 1-2 haftada kaybolur ve klasik görütü oluşur. Ekimden sonra uzamaya devam eden sakal ve bıyık 8-9 . günden sonra klasik traş bıçağıyla traş edilebilir veya uzatılabilir.Köklerin yeterince tutunması için ilk traş tercihen 8-9.gün yapılmalıdır. 2.haftadan sonra ekilen sakal ve bıyığın bir kısmı şok dökülme denilen geçici bir dökülme yaşar. Geçici dökülmeden 4-8 ay sonra dökülenlerin tamamı yine çıkar. Kıl kökündeki nitelik çoğalışı 2 seneye kadar devam eder.
Ne kadar sakal ekilmeli
* Sakal saç gibi değildir şahıstan şahsa çok farklı yoğunlukta olabilmektedir. Besbelli seviyede seyrek sakalı olan biri bundan rahatsızlık duymayabilir.Bu nedenle genellikle ekimde çok sık sakala lüzum dinlenmez. * Bölgesel sakal kaybı varsa bu vaziyette ortamdaki sakal sıklığında ekim tasarlanarak etrafla geçimli hale getirilir. * Sakal tümüyle yoksa bu vaziyette şahsın istediği sıklık ve hududa bağlı olarak 1000-3000 kök arasında ekim yapılabilir. * Bütün köse birinde bıyık ve çene bölgesine 400 er kök gözde bölgelerine 100 er kök toplamda 1000 kök besbelli derecede seyrek olsada anlamlı görünüm farklılığı sağlar. Genellikle 3000 kök ortamında sakal ekimi tatmin edici netice verir. * Yalnızca bıyık bölgesine ekim yapılacağında 400-800 kök arasında ekim yeterli olmaktadır. Azıcıkta erkekleri ilgilendiren mevzulara değinelim istedik. Bu da erkekler için ehemmiyetli bir mevzu. Belki de biz kadınlarıda ilgilendiriyordur. Zira bazı sakal, bıyık seven bayanlar da bu mevzuya dikkat toplayacaktır. Op. Dr. Atilla Kaya

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?