• DOLAR
  %-0,22
 • EURO
  %-0,22
 • ALTIN
  %1,55
 • BIST
  %3,14
Lazer Epilasyon Nedir ?

Lazer Epilasyon Nedir ?

Çok eski çağlardan beri istenmeyen kıllardan kurtulmak için insanoğlu farklı usuller sınamıştır. Rasgele seçilmiş sağlıklı genç beyaz bayanların %4 ü yüzdeki kıllardan şikayet etmektir. Deri renginin ve yaşın artması ile beraber bu oranda çoğalmaktadır. Bayanlarda hormonların fazla salgılanması hormon üreten bazı urlar yada dışarıdan uygulanan hormon rehabilitasyonları hirsutizm sınan erkeğe eş kıllanmalara sebep olmaktadır. Ancak […]

Çok eski çağlardan beri istenmeyen kıllardan kurtulmak için insanoğlu farklı usuller sınamıştır. Rasgele seçilmiş sağlıklı genç beyaz bayanların %4 ü yüzdeki kıllardan şikayet etmektir. Deri renginin ve yaşın artması ile beraber bu oranda çoğalmaktadır. Bayanlarda hormonların fazla salgılanması hormon üreten bazı urlar yada dışarıdan uygulanan hormon rehabilitasyonları hirsutizm sınan erkeğe eş kıllanmalara sebep olmaktadır. Ancak fazla kıllanma yada istenmeyen yerlerde kılların çıkması sadece bayanları değil aynı zamanda erkekleri de rahatsız eden bir sorundur. Erkeklerde özellikle sırt omuzlar ve kulaklar, bayanlarda ise surat, göğüsler,bacaklar ve alt karın en sık problem olan bölgelerdir. Kılların traş edilmesi, cımbız, kimyasal maddeler ve ağda gibi usuller geçici çözümler sağlamaktadır. Bugün teknolojik gelişimlerle birlikte ortaya çıkan usuller de çeşitlenmiştir. Misalin çok farklı kremler mevcuttur bu iş için ama FDA tarafından 12 yaşından büyükler için onaylanan tek kıl dökücü krem eflornithine hydrochloride’dir Vaniqua ilaç ilk defa, ‘‘uyku hastalığı ’ ’nın rehabilitasyonsi için [icreklam]üretildi. Ancak, sonradan keşfedilen ‘‘kıl dökücü ’ ’ tesirsi için kullanılmaktadır. Özellikle postmeapozal yarıyıldaki bayanlar kullanmaktadır. Bu bayanların %58 ‘i surat bölgesi için kullanmaktadır. Kalıcı tesir göstermez ama lazer rehabilitasyonsi ile beraber kullanılabilir. Geleneksel olarak uzun süreli tek kıl dökme yolu, elektrolizdir; hasta için daha sıkıntılı bu operasyon zaman akdikeni ve minik bölgeler ile sınırlıdır zira her bir kıla operasyon tek tek uygulanır.
Günümüzde daha geniş bölgelere uygulamanın yapılabildiği daha süratli ve daha az acı verici bir lazerin kullanılması yoluyla kıllar, bedenden temizlenebilmektedir.Bu cins bir lazer ilk defa 1963 de belirlenmiştir 1983 de Oshiro ve Maruyama benlerin ruby laserle rehabilitasyonsi sonrası ciltte hasarla beraber bu bölgede kıl kaybı olduğunu bildirilmiştir. Aynı sene Anderson ve Parrish tene hasar vermeden kıl köküne duyarlı lazer teorisini geliştirdiler.Epilasyonda FDA onayı ile ilk defa Q anahtarlı Nd:YAG lazerler kullanılmıştır.Ancak bu metodla kıllar üç ay sonra tekerrür çıkmaktaydı kalıcı bir tesir sağlayamamıştı. 1966 da Anderson ve Parrish in teorisi Grossman ve dostları tarafından basmakalıp mode bir ruby lazerle sınandı. 1998 de Dierickx ve dostları bu lazerle yapılan iki senelik rehabilitasyon sonuçlarını yayınladılar. Epilasyonda kullanılan lazer ışığının dalga boyları 694 – 800nm arasında değişmektedir. Dalga boylarına gore lazerler Ruby, Alexandrite, Nd YAG gibi isimler alırlar. Alexandrite lazerlerde 755 nm. Dalga boyunda ışık kullanılır. Bugün lazer ismi altında bir hayli değişik uygulama mevcuttur. Epilasyon emeli ile kullanılan lazerlerde cilt ve kıl rengi değerlendirilmektedir. Kısa dalga boyları melanin tarafından daha iyi emilir,bu sebeple koyu derililerde kıl köküne erişebilecek kadar derine inemezler. Siyah saç ve sarih ciltli hastalarda bu lazer daha tesirlidir Esmerlerde kızarıklık ve su kabarcıkları gibi yan tesirlere neden olabilir.
Ticari kaygılarla kılların %100 arınıldığı ve asla geri çıkmadığını söylemek kesinlikle doğru değildir. Bazı insanlarda lazer epilasyonun tesirsi çok az olabilirken bir çoğunda tatmin edici çok iyi sonuçlar alınabilmektedir.
Long Pulsed Alexandrite Lazer 755 nm:Alexandrite lazer de Ruby lazer gibi kısa dalga boylu dolayısıyla melanine duyarlılığı fazla olan bir lazer tipidir. İdeal cilt tipi acık deri koyu renk kıldır. Esmer derilerde kullanımı kısıtlıdır, bu cilt profilinde yan tesir riski ruby lazerden daha az olmakla beraber yeniden de alexandrite lazerin koyu derililerde kullanımı önerilmemektedir.
Nd: Yag Lazer 1320 nm :İki formu vardır Long pulsed ve Q-switched ,Yara izleri, iltihaplı sivilce izleri, buruşuklarda ve damar lezyonlarında kullanılabilen. Daha koyu renkli ciltlerde epilasyon emeli ile de kullanılan bu lazer de tene lazer enerjisini yollarken en dış tabakayı gözeten özel soğutucu ünitesi mevcuttur, tende kollagen ölçüsünü ve dolaşımı çoğaldırarak tenin genç görünüm almasını sağlayan surat gençleştirici rehabilitasyonlar arasında yer almaktadır. Bu lazer sisteminin melanine hassasiyeti çok azdır,
Q-switched Nd: YAG Lazer :Ağrısız süratli ve yan tesirsi olmayan koyu derili şahıslarda epilasyon ve cilt kirlerinin ve hırpalama mürekkebinin temizlenmesi emeli ile kullanılır.
Diode Lazer :800 nm Yeni bir teknoloji olması dolayısıyla henüz yeterli yayın yoktur. Diode lazer uygulamalarında, bu dalga boyunun melanine bağlanma kapasitesinin daha az olması sebebiyle tenin üst katmanlarını rahatlıkla geçip kıl köküne daha kolay erişerek sadece kıl gövdesini değil kıl kökünü de yıkım ettiği düşünülmekte. Bu lazerle tip 3 buğday deri ve daha koyu derililerde kalıcı epilasyon sağlama şansı daha yüksektir. Hipopigmentasyon beyaz beneklenme ve hiperpigmentasyon koyu beneklenme,yanık, su toplama gibi yan tesirler daha az olarak görülebilmektedir
Ruby Lazer : Q-Switched, Basmakalıp ve long pulsed formları vardır.Basmakalıp ve long pulsed olanları epilasyonda kullanılır.Ruby lazerde kullanılan lazer enerjisi kısa dalgaboylu olduğundan melanine yüksek bağlanma özelliği gösterir bu sebeple esmer ve koyu derililerde aktifliği zayıf, yan tesirleri fazladır.Long Pulsed model faallik ve yan tesirler açısından daha tehlikesiz bir model olduğundan kullanılması önerilen modeldir. Kıl folikülleri tamamen yok olmaz, ancak daha kısa zayıf ve acık renkli kıl üretirler
Q-switched Ruby Lazer 694 nm Tendeki pigment ve melanin dokusunda yoğunlaşan bir lazer olduğu için özellikle hırpalama çıkartmak için kullanılabilir.Bunun dışında solar lentigolar bununla rehabilitasyon edilebilir.
Intense Pulsed Light IPL Asıl bir lazer değildir. Bir Hayli dalga boyu birden yayılır. Filtre kullanılarak istenen dalga boyuna ayarlanır 600-1100nm.Yanlızca pigmente ,damarsal lezyonlarda ve epilasyonda kullanılır. Bu sistem daha çok facial rejuvenation surat gençleştirme sistemi olarak kullanılmaktadır. Tendeki bazı kirlerin rehabilitasyonsinde de kullanılmaktadır. Rehabilitasyon sonrası, kirler 10-14 günde kaybolur. Lezyonlar öteki lazerlere oranla on kat daha süratli rehabilitasyon edilir Epilasyon için tüm ten ve kıl tiplerinde kullanılabildiği söylenmekle beraber de kullanımı fazla ayrıntılı ve güç olan bu lazer sarih renk ciltler dışında tende sık olarak hassasiyet ve yanıklara neden olabilmektedir.
Lazer peeling, resurfacing CO2 Lazer – Erbium YAG Lazer – Fraxel™ lazer
Lazer peeling karbondioksit CO2 lazerle hasarlı veya buruşuk ten tabakası soyulur. Çoğunlukla ağız ve göz çevresinde buruşuklukların azaltılması emeli ile uygulanır. Ancak yüzdeki iz ve kirlerin rehabilitasyonsinde de galibiyetlidir. Lazerle peeling tüm surata veya sadece emin bölgeye uygulanabilir. Bu usulün cerrahi metotlara göre daha az kanama, kızarıklık ve operasyon sonrası rahatsızlığa neden olduğu bildirilmektedir. Fakat lazer peeling herkese uygun değildir. Bazen, dermabrazyon veya kimyasal soyma gibi öteki resurfacing rehabilitasyonlarını kullanmak daha iyi olabilir. Esasta tüm soyma rehabilitasyonlarının prensibi aynıdır. Evvel tenin dış tabakası soyulur. İyileşirken yeni hücreler oluşur ve daha pürüzsüz, sıkı ve genç bir ten yüzeyine kavuşulur. Çalışmalar sonucunda lazerle rehabilitasyon edilen tende oluşan farklılıkların klasik dermabrazyon ve peeling ile aynı olduğu gösterilmiştir. Yüzeysel veya orta derinlikte peeling için lazer epidermise ve papiller dermise sınırlandırılmalıdır. Daha derin resurfacing için retiküler dermisin üst katmanları da uzaklaştırılabilir. Farklı derinlikler, doğru noktaların ve buruşuklukların rehabilitasyonsini sağlayacaktır.
Koyu derili hastalarda pigmentasyon farklılıkları riski daha fazladır. Son bir bir buçuk sene içinde Roaccutane® almış veya anormal yara izi keloid eşi gösterebilen ya da rehabilitasyon bölgesinde ten enfeksiyonu olanlar bu rehabilitasyon için uygun değildir. Güneşten korunmak ve hafif kimyasal peeling veya özel surat kremleri gibi idame rehabilitasyonsi elde ettiğiniz sonuçları gözetmemizi sağlar.
Daha derin izler ve buruşuklarda CO2 Lazer ile sonuç alınırken , orta dereceli izler ve buruşuklarda Erbium YAG Lazer kullanılabilir . Fraxel™ lazer ise daha yeni bir usuldür lazer ışınları parçalı olarak kullanılarak ciltte ufak yaralar oluşturulmakta ve bunların kollajen ile iyileşmesi sağlanmaktadır. Operasyon sonunda şahsın cildinin bayağıya dönmesi için özel bir zamana gerek kalmamaktadır.
Yanıklar veya tende keskin pislenmeler, lazer peeling ile ilişkili risklerdir. Lazer peeling aynı zamanda uçuk enfeksiyonlarını ve seyrek öteki tip enfeksiyonları tutuşturabilir.
CB Erbium/2.94 Lazer Ten düzleştirilmesi ve buruşukluk rehabilitasyonsinde yan tesirsi CO2 lazerlerden daha azdır ve kullanım kolaylığı ile öne çıkar. Ağrısı çok daha azdır iyileşme çok daha ivedidir. XTRAC Excimer Lazer Son yarıyıllarda psoriasis sedef hast rehabilitasyonsinde kullanılmaya başlanmıştır. Emin bölgelere yüksek yoğunlukta UVB rehabilitasyonsi uygulanmasını sağlayarak, basmakalıp teni gözeten süratli ve tesirli bir rehabilitasyon sunan bir lazerdir. FDA tarafından beyaz vitiligo plaklarının rehabilitasyonsinde de önerilmiştir.
Flashlamp Pulsed-Dye Lazer’s :Soğutucu ünitesi ile yerel anestezik gerektirmez ve yanık morarma pislenme gibi yan tesirleri önler.Özellikle kan damarları tarafından emilen bir lazer çeşidi olduğu için ten altındaki damar lezyonlarına bağlı oluşan kirlerin rehabilitasyonsinde kullanılır. V-Beam
Lazer : Ten üzerinde kirler oluşturan damar lezyonlarının rehabilitasyonsinde kullanılan yeni sistem bir lazerdir

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?